Pravda verzus realita: Najčastejšie mýty, ktorým by sme mali konečne prestať veriť

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Každý deň sa k nám dostáva množstvo informácií. Väčšinu z nich vnímame ako čistý fakt, a to bez toho, aby sme overovali ich pravdivosť. Dnes sme si pre vás pre zmenu pripravili prehľad najčastejších mýtov, ktoré majú od pravdy poriadne ďaleko. Ktorým z nich ste doposiaľ verili aj vy?

1. Napoleon bol nízky

Hovorí sa, že Napoleon Bonaparte bol nízky muž, ktorý mal zo svojej výšky komplex. Vraj práve preto sa snažil presadiť vojenským spôsobom. Známy veliteľ však podľa histórie nebol extrémne nízky. Meral približne 169 centimetrov, čím sa až tak veľmi nevymykal vtedajšiemu výškovému priemeru. Dokonca sa tento mýtus v spoločnosti tak zakorenil, až z neho vznikol Napoleonov komplex. Trpia ním nízki muži, ktorí si chýbajúce centimetre kompenzujú zvýšenou agresivitou.

2. Albert Einstein prepadol z matematiky

Týmto „faktom“ sa upokojuje nejeden študent. Fáma, že Albert Einstein bol zlým študentom, vznikla na základe novinového článku Ripley Believe it or Not, ktorý vyšiel v roku 1935. Vyvrátil ho sám Einstein, a keby nebola matematika jeho silná stránka, sotva by sa stal vedcom, ktorého pozná celý svet. Učil sa vynikajúco. Dokonca patril medzi najlepších žiakov v ročníku.

3. Po smrti nám rastú vlasy a nechty

Ani vlasy, ani nechty nám už po smrti nerastú, no môže sa to tak zdať. Dochádza k vysušovaniu pokožky, vďaka čomu vyzerajú byť dlhšie. Ide o veľmi populárny mýtus, nie je však pravdivý.


Mohlo by vás zaujať: Fakty a mýty o ľavákoch: Ako to s nimi naozaj je?


4. Osem pohárov vody každý deň

O dôležitosti pitného režimu sa toho popísalo viac než dosť. Možno ste aj vy počuli o všeobecnom odporúčaní, ktoré tvrdí, že každý deň potrebujeme vypiť minimálne 8 pohárov vody. Každý organizmus je iný, v zimnom období či pri zníženej fyzickej námahe nám stačí vypiť menej, takže nie je dôvod na paniku. Ak do seba neviete dostať také množstvo tekutín, netrápte sa.

5. Psi sa nepotia

Aj vy ste si doposiaľ mysleli, že psi sa nevedia potiť? Nie je to tak. Potia sa, i keď trošku inak ako my. Ochladzujú sa prostredníctvom potných žliaz, ktoré sa nenachádzajú na koži, ale na labkách medzi vankúšikmi. S horúčavou bojujú aj pomocou jazyka, z ktorého sa odparuje voda.

6. Využívame iba 10 percent mozgu

Určite ste sa aj vy už stretli s touto informáciou. Vedci však tvrdia, že každý z nás využíva oveľa viac, než len 10 percent mozgu. Podľa neurológov neustále využívame väčšinu mozgu. Niektoré oblasti sú aktívnejšie viac, iné zas menej.


Mohlo by vás zaujať: Najznámejšie mýty o zdraví, výžive a chudnutí: Pozrite, ktoré to sú


7. Po konzumácii jedla sa v bazéne môžeme utopiť

Keby to naozaj bola pravda, v areáli kúpalísk by sa zrejme nenachádzalo toľko bufetov. Ďalší z mýtov nás chce presvedčiť o tom, že minimálne hodinu po jedle nesmieme vliezť do vody, inak sa utopíme. Plávanie s plným žalúdkom je síce nepríjemné, ale riziko utopenia vám kvôli tomu jednoznačne nehrozí.

8. Pštros strká hlavu do piesku, pretože sa bojí

„Nestrkaj hlavu do piesku,“ toto tvrdenie sa u nás používa vtedy, keď nechceme čeliť nejakej situácii, pretože v nás vyvoláva strach. V skutočnosti pštrosy hlavu do piesku nestrkajú preto, že sa boja. Hľadajú kamene a piesok, ktoré im pomáhajú pri rozdrvení potravy. Z diaľky to môže budiť dojem, že sa pred niečím schovávajú.

9. „Tak nech jedia koláče!“

Traduje sa, že Mária Antoinetta, manželka Ľudovíta XVI., nebola veľmi inteligentné stvorenie. Keď sa vraj hladujúci ľud sťažoval na to, že nemajú z čoho upiecť chlieb, vyslovila pamätnú vetu: „Tak nech jedia koláče!“ Podľa historikov je to však viac ako nepravdepodobné. Mária Anotoinetta bola vraj vzdelaná žena, ktorá mala srdce na mieste. Keď videla, ako sa po poprave jej manžela o ňu s rešpektom starajú, ľutovala, že sa im nemá ako odvďačiť.


Aké ďalšie nepravdivé mýty poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame