Pravdivý príbeh: Bývanie so svokrou je peklo, neodporúčam to nikomu

Syn

thinkstockphotos.com

Do Stanky som sa zahľadel hneď ako nás zoznámili na vianočnom večierku. Veľmi sa mi páčila, ale ona ešte rok robila drahoty. Čakať sa ale oplatilo – stal sa z nás pár. V čase, keď sme sa zoznámili, bývala Stanka ešte u rodičov. Ja som si prenajímal jednu izbu v byte spolu s kamarátmi. Keďže sme chceli začať spolu bývať, rozhodli sme sa, že si prenajmeme spolu byt a vyskúšame si to. To, že dopadnem tak ako som dopadol, som vtedy ešte netušil.

Stankinu rodinu som popravde ani dobre nepoznal. Ona sa so zoznámením s nimi neponáhľala a ja som to nepotreboval. Viem, že mala ešte staršiu sestru, ktorá bývala spolu s rodičmi a to mi stačilo. Bývalo sa nám vynikajúco. Vedel som aj kedy ustúpiť, kedy sa prispôsobiť a kedy si radšej dupnúť. Bolo nám spolu dobre.

Po dvoch rokoch ostala Stanka tehotná. Neplánovali sme to, ale ani sme sa tomu nebránili. Konečne nás to aspoň nakoplo začať riešiť vlastné bývanie. Lenže čo čert nechcel, prišiel som o prácu. Vedel som, že na hypotéku môžeme tým pádom zabudnúť. Navyše Stanka nemala bohvieaký príjem. Ak sme sa chceli svedomito pripravovať na príchod nášho potomka a nakúpiť všetko potrebné, boli sme nútení vyriešiť dve veci. Ja som si musel nájsť čo najskôr dobre platenú prácu a museli sme vyriešiť naše bývanie.


Mohlo by vás zaujať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


Ja som si robotu síce od môjho vyhadzovu našiel pomerne skoro, ale výplatná páska bola na zaplakanie. Aspoň s bývaním sa nám zadarilo viacej. Teda myslel som si, ako skvelo ušetríme, keď nás zavolali k sebe Stankini rodičia. Ak by bolo bývanie s nimi len spolovice také ako so Stankou, tak zvládneme aj toto obdobie, tešil som sa.

To, že zakopávať o seba môžete aj v rodinnom dome, kde má každý svoju izbu, som pochopil hneď v prvý mesiac. A keď nie o členov domácnosti, tak o neporiadok, ktorí všade zanechávali. Hlavne Stankina mama a sestra. Urobiť bordel to áno. Upratať? Veď na to majú iných. Kým sme sa neprisťahovali, robil im poskoka Stankin otec. Ak by sa ten hlásil do úlohy otca vo filme Mrázik, s prehľadom by ju získal – dobráčisko od kosti, ale zneužívaný aj ženou aj dcérou. Po našom príchode sa podobná služba čakala aj od nás. Ale prísť ustatý z roboty domov a ťahať ešte druhú šichtu mi prišlo priveľa.

Stankina mama nerobila nikde. Jej svet bol gauč a seriály. Tvrdila, že robiť nemôže, pretože má cukrovku a zdravotný stav jej to nepovoľuje. Stanka mi ale prezradila, že to s ňou vôbec nie je až také zlé a je to len výhovorka. Staršia dcéra bola kópia svojej mamy. Síce sem tam niekde brigádovala, ale o týždeň väčšinou aj skončila.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Sesternica si žije ako prasa v žite – z našich peňazí


Jeden večer som varil rizoto. Navaril som viac, ponúkol som celú rodinu, nechcel som byť za chrapúňa. Jej mama celú moju snahu ofrflala, dojedla a tanier nechala na stole, ani sa len neponúkla, že umyje. Naštartovalo ma to, umyl som si len po sebe a Stanke za sprievodu poznámok o neschopnosti domácej pani. Samozrejme oheň bol na streche a vymenili sme si zopár názorov. Celý týždeň bola doma hustá atmosféra, až ma Stanka nakoniec prehovorila, nech sa s jej mamou uzmierim, záležalo jej na tom. Súhlasil som, mame som sa ospravedlnil. Ako čerešničku na torte som z roboty išiel urobiť nákup aj pre ňu. Nakúpil som mäso, syry, aj nejakú čokoládu, ktorú mala Stankina mama rada. Doma som veci položil svokre na stôl, aby si ich uložila podľa svojej chuti. Do kuchyne som prišiel až keď som sa na druhý deň vrátil z práce domov. Nákup bol presne na tom istom mieste, akurát čokolády boli už zjedené. Vo vyše tridsať stupňových horúčavách, ktoré vtedy boli, som mohol celé mäso akurát tak vyhodiť do koša. Zahryzol som si ale do jazyka. Keď mi ale o pár týždňov Stankina sestra nabrala mojím autom plot, pretože si konečne urobila vodičák a chcela sa predviesť pred novým frajerom, bol som na pokraji zúrivosti.

Keďže Stanka už bola tesne pred termínom, ukecala ma, nech to ešte chvíľku vydržím. Mama jej aspoň bude môcť pomôcť s malou. Súhlasil som, ale v robote som požiadal o zvýšenie platu. Aj keď som nemal zmluvu na dobu neurčitú a hrozilo mi, že mi ju po tomto ani nepredĺžia. Riskol som to, pretože kvôli vidine odsťahovania sa do hocijakého podnájmu mi to za to stojí. So Stankinou mamou sa snažím prichádzať do kontaktu čo najmenej a teším sa na ten deň, keď od nich konečne vypadneme.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, MH
Odporúčame