Pravdivý príbeh: Dcéra nám prerastá cez hlavu, s manželkou sa hádame pre výchovu

Dcéra

thinkstockphotos.com

U svojich detí som sa snažil rozvíjať pozitívny vzťah k pohybu a športu ako takému. Najviac sa mi to podarilo u najmladšej Gabiky. Náš vzťah otec – dcéra bol veľmi pekný, povahovo mi bola spomedzi ostatných detí možno najbližšie. Žiaľ, všetko sa začalo kaziť príchodom nového spolužiaka do Gabikinej triedy. Bolo to tiež obdobie dcérinej puberty. Keďže som pri starších deťoch zažil všeličo, myslel som si, že ma už nemôže nič prekvapiť a aj so ženou toto búrlivé obdobie každého tínedžera zvládneme.

Nového spolužiaka posadili ku Gabike. Jeho prospech bol otrasný, učiteľka sa spoliehala na to, že naša dcéra jednotkárka ho potiahne. Ukázalo sa, že Tomáš nie je hlúpy, len lenivý a keďže sa jeho rodičia rozvádzali, rozhodol sa im týmto spôsobom mstiť za to, že sa musel sťahovať a tým aj prejsť na inú školu. Gabika si s Tomášom rozumela, zoznámil ju aj so svojím starším bratom Jakubom.

Jakub sa do našej dcéry zapozeral. Po nejakom čase sa Gabika manželke zdôverila, že Kubo je jej frajer. Mňa to trocha šokovalo, nemyslel som si, že Gabika už má vek na randenie. Manželka ma upokojila. Vraj v dnešnej dobe sú deti oveľa vyspelejšie, ako sme boli my a môžeme byť radi, že dcéra pred nami nič netají.

Ak by mal Jakub na dcéru pozitívny vplyv, nepovedal by som ani pol slova. Gabika sa ale začala veľmi meniť. Pohoršil sa jej prospech v škole, úplne ju prestali baviť všetky športy, ktoré dovtedy robila. Za to odvrávanie jej išlo na výbornú.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéra má ženatého milenca – a nechce sa ho vzdať


Gabika nám vyčítala, že na nej šetríme, že sme chudáci, nič nemáme a ona sa za nás hanbí. U Jakuba videla, ako si jeho aj brata rodičia kupujú. Jeden pred druhým sa predbiehali kto dá drahší dar s väčším wow efektom. Snažil som sa dcére vysvetliť, že to tak niekedy rodičia robia, keď majú výčitky, že sa svojím deťom nevenujú. Nie je to správne, ale keďže sa Jakubovi rodičia rozvádzajú, snažia sa si ich získať. U nás doma panuje láska, porozumenie, to sú tie hodnoty, ktoré neskôr ocení. Gabika mi na to odvetila, že by bola radšej, keby sme sa s mamou rozviedli a snažili sa kúpiť si aj ju peknými vecami.

S manželkou sme dcére zakázali naďalej sa stretávať s Kubom. Nezvykol som pri výchove používať vety typu „kým bývaš pod našou strechou, budeš robiť to, čo ti povieme“, ale už som nevidel iné riešenie. Dcéra od nás odišla a dva dni prespala u krstnej. Nevolal som ju späť, chcel som, aby si sama uvedomila ako hrozne sa správa. Manželka to ale nevydržala a išla Gabiku uprosiť, aby sa vrátila domov.

Za tie dva dni sme sa s manželkou aspoň dohodli na určitých pravidlách, ktoré budeme pri dcére ďalej používať, a ktoré nám odsúhlasila aj naša známa učiteľka. Keď sme neboli so ženou jednotní, ťažko sme mohli na dcére presadzovať nejakú zmenu v správaní.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Šok pre každého otca – moja dcéra sa živí pornom!


Prvá skúška prišla o pár dní. Gabika nám oznámila, že prespí u Jakuba. Povedzte mi, ktorý normálny rodič dovolí svojej štrnásťročnej dcére, aby strávila noc s iným mužom? Myslím si, že žiaden. Samozrejme, že aj od nás zaznelo rázne nie. Vrátil som sa však z nočnej a zistil, že Gabika doma nespí. Manželka mi povedala, že Gabike nakoniec dovolila ísť. Sľúbila jej, že neurobí nič nerozvážne, plakala, prosila, a tak ju žena pustila. Bol som taký nahnevaný. Dosť, že si nevieme dať rady s dcérou, ešte aby som poučoval manželku, že jej správanie v konečnom dôsledku Gabike len škodí.

Neviem, či mám čakať, že toto dcérine správanie samé pominie. Rozmýšľal som aj nad poradňou, to sa ale moja manželka hanbí, že nikam chodiť nebude. Podľa mňa nie je hanba priznať si problém, ale neriešiť ho, prípadne len dúfať, že sa to nejako vyrieši samo. Som preto aj zvedavýl, či mi niekto z čitateľov –rodičov niečo vhodné poradí.


Poznáte podobný príbeh? Ako by ste sa v danej situácii zachovali vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, RT
Odporúčame