Pravdivý príbeh: Deti nedokončili vysokú školu, matka na ne úplne zanevrela

Matka

thinkstockphotos.com

Viem, že vzdelanie nie je všetko, ale vždy bolo pre mňa, a hlavne manželku veľmi dôležité. Študovali sme v čase, keď ešte neboli pofidérne univerzity, kde ste si titul zaplatili, ale diplom bol výsledkom dlhoročného úsilia a učenia sa

Ja sám som dokonca dlhé roky pôsobil na akademickej pode. Nič proti manuálnej práci, ale s nejakým skladníkom by moja budúca svokra moju manželku ani na rande nepustila. V podobnom duchu sme sa snažili vychovávať aj naše dve dcéry. Obe zmaturovali s vyznamenaním. Staršia Paťka chcela ďalej študovať ekonómiu, mladšia Tina si o pár rokov neskôr vybrala trocha mužský odbor, elektrotechniku. Dcéram sme s výberom pomáhali, ale konečné rozhodnutie sme nechali na nich. Hlavne, nech ich to baví. Pravda však je, že moja žena vždy veľmi rada pred susedami rozprávala, ako sa obom dievčatám na školách darí. Niekedy som jej aj musel povedať, aby sa krotila – pôsobilo to trochu chválenkársky. Najmä preto, že syn jednej našej susedky ani len nezmaturoval a dcéra tej druhej robila po strednej predavačku a na iné sa ani nechystala.

Paťka si počas školy našla prácu na polovičný úväzok. Dovolili sme jej to, pod podmienkou, že to nebude na úkor štúdia. Ukázalo sa, že ide o zahraničnú firmu. Dcéra si tak mohla zdokonaliť jazyk a ešte aj odľahčiť náš rodinný rozpočet. Bežné pozície robili Slováci, tie vedúce patrili cudzincom, ktorí sa u nás po určitom období striedali. Niektorí si dokonca našli priateľky a ostali tu alebo sa aj s nimi vrátili domov. Aj do Paťky sa zahľadel jeden jej kolega, Martin. Jeho otec bol Slovák, mama Španielka. Vek na randenie už mala, tak sme jej v stretávaní sa nijako nebránili.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Nemanželských detí je v našej rodine priveľa, kde robíme chybu?


Martinovi mala na jar skončiť zmluva s tým, že predĺženie už nie je možné, potrebovali ho v jeho domovine. Bolo to v poslednom ročníku štúdia mojej dcéry a nikdy by mi ani vo sne nenapadlo, že bude uvažovať o odchode s ním. Dcéra nám to predostrela ako hotovú vec. V marci sa balí a spolu s Martinom odchádzajú zo Slovenska. Jediné čo nám napadlo bolo, že si snáď nemyslí, že ju pustíme niekam pred štátnicami. Paťa si ale nepýtala povolenie. Len nám to oznámila. Darmo jej dookola manželka opakovala, že zahadzuje päť rokov svojho života a v zahraničí bude za obyčajnú chuderku z východnej Európy, navyše aj bez diplomu.

Paťka nedala na naše rady, prosby ani vyhrážania a naozaj odišla. Manželka s ňou dokonca prerušila kontakt. Sklamala ju, a tak len cezo mňa vedela, že je v poriadku, viac ju však nezaujímala. Svoju pozornosť presunula na Tinu, ktorá práve končila bakalára. Mladšia dcéra si ako odmenu za skončený prvý stupeň vypýtala príspevok na letenku. Chcela ísť navštíviť sestru, oddýchnuť si pri mori a zrelaxovať sa. Možno by si našla aj nejakú ľahšiu brigádu, ak by sa počas mesiaca začala nudiť.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: To je matka – jedno dieťa miluje, na druhé si ani nespomenie


Po návrate Tina celá žiarila. Nielen jej bronzová pokožka, ale aj v očiach sa jej skrýval výraz, ktorý každý rodič dobre pozná. Vedeli sme ale, že tieto letné romance zväčša odchádzajú s príchodom do letiskovej haly. Tina však so svojím objavom ostala v kontakte aj po návrate domov. Prezradila nám, že ide o Martinovho rodinného známeho, s ktorým sa zoznámila na oslave. Vlastnil malý rodinný podnik, kam zvykli pravidelne aj s Paťou chodievať, kde mu dokonca občas vypomáhala.

Mladšia dcéra bola vždy o čosi ambicióznejšia ako Paťka. Neobávali sme sa teda, že by išla v jej šľapajach a bezhlavo odišla za priateľom, najmä nie bez ukončenia školy. Tinine výsledky sa ale v predposlednom ročníku rapídne zhoršili. Akoby prešla do druhej puberty. Sťažovala sa, že ju škola už nebaví, len tam stráca čas, zatiaľ čo vonku je život plný príležitostí. Manželke hneď zablikala kontrolka. Keď už zlyhala jedna dcéra, bola odhodlaná urobiť všetko pre to, aby sa podobný scenár neopakoval aj pri mladšej. Keďže Tina nikde počas školy nepracovala a živili sme ju my, dali sme jej jasné ultimátum. Ak od nás chce vidieť ešte niekedy cent, bude sa musieť riadiť tým, na čom sme sa dohodli. A teda dokončiť si v prvom rade školu a nájsť si adekvátne zamestnanie tu na Slovensku. Vyzeralo to, že na Tinu malo toto pohrozenie účinok. Naozaj sa venovala naplno opäť škole. S ukončením poslednej skúšky už ale sadala do lietadla a išla na leto za Paťou a za svojím priateľom.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Som zúfalá, dcéra si našla partnera vo väzení!


Neviem, čo sa tam za tie tri mesiace udialo a či to mala Tina v pláne. V septembri nám oznámila, že si dáva v škole ročný odklad. Verili sme tomu lebo sme chceli. Návrat do školy sa ale neudial. Tina nenastúpila ani o rok. Kým jej spolužiaci oslavovali úspešné ukončenie, ona ostala v Španielsku a pomáhala priateľovi v reštaurácii.

Ja som sa už cez to preniesol, ale moju manželku v tomto obe dcéry sklamali. Dokonca sa hanbí a vyhýba odpovedi, keď sa jej niekto opýta, ako sa darí deťom. Kedysi zvykla obšírne hovoriť o ťažkých skúškach, ktoré majú pred sebou alebo úspešne za sebou, dnes je radšej ticho alebo to zaobalí a povie, že sú na jazykovom pobyte v zahraničí. Aj mňa to mrzí, že si nedokončili školu, ale viem, že sú dospelé, šikovné, a tak im verím, že sa nestratia. Vzdelanie je pre mňa stále dôležité, ale dôležitejšie by mala byť spokojnosť našich dcér.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TR
Odporúčame