Pravdivý príbeh: „Dokonalý“ manžel – opustil deti, chorú manželku a šiel k milenke

Muž

thinkstockphotos.com

Peter a Danka si padli do oka už na gymnáziu. Čisto nevinný študentský vzťah sa neskôr rozrástol v pravidelné stretnutia. Až po rokoch sa rozhodli spečatiť svoju veľkú lásku manželským sľubom. Po ukončení vysokej školy si povedali svoje vytúžené áno a začali bývať v spoločnej domácnosti. Peter dostal v Čechách byt, takže o jednu starosť mali z čista-jasna menej. Ako všetci mladí ľudia, tak aj oni mali svoje veľké plány. Chceli byť stále spolu, chceli mať veľa krásnych zdravých detí, viesť šťastný usporiadaný život a spolu zostarnúť. Krásna predstava.

Danka začala pracovať ako učiteľka. Odbor jej veľmi sadol, veď o cieľavedomú, chápavú a k tomu všetkému milú učiteľku, ktorá bez detí nevedela vydržať ani minútu, núdza nikdy nebude. Peter vo svojom odbore tiež nepociťoval núdzu. Všetko nasvedčovalo tomu, že tento vzťah je nerozbitný a ak, tak prežije aj tie najtvrdšie životné údery. Títo dvaja zaľúbenci predsa vlastnili najväčšiu zbraň – jeden druhého.

Po spoločnom nažívaní sa im narodilo vytúžené a dlhoočakávané dieťa, prvá dcéra Katka. Keď sa im zdalo, že majú šťastie pevne vo svojich rukách, zasiahol ich úder pod pás, finančné problémy. Oporu našiel Peter u svojich rodičov, pretože jeho mama si zobrala pôžičku na byt, ktorý sa im podarilo aj kompletne zariadiť. Malo to však jeden háčik – byt im Petrovi rodičia kúpili na Slovensku, a to s tým, že im aj čo-to pomôžu. Z Čiech sa preto presťahovali späť na Slovensko s vidninou, že sa im tu bude hádam dýchať lepšie. Po materskej dovolenke Danka pracovala na Slovensku ako učiteľka, Peter začal podnikať. Po čase spoločného rozletu sa im narodilo druhé, neskôr tretie dieťa. Petrova matka bola pritom pre ich rodinu ako strážny anjel. Varila im, piekla a zároveň všetko potrebné k nim nosila dva- až trikát týždenne. Veď rodina si predsa musí pomáhať. Škoda len, že to tak videla iba ona…


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Neveru som videla z prvého radu – a poriadne nechutnú


Čo čert nechcel, Dankina mama ochorela na rakovinu. Je preto pochopiteľné, že Danka cítila zodpovednosť a mravnú povinnosť pomôcť s maminou opaternou otcovi. Doma rodina, práca, potom chorá mama, toto všetko jej dávalo zabrať. Dennodenné vypätie, zhon a stres jej veru na zdraví nepridávali. Skôr naopak. Domov chodila večer, unavená, uťahaná. Snažila sa ale všetko zvládať s úsmevom na tvári. Má predsa manžela a tri krásne deti. No však Peter, čiže jej manžel, ju nevedel pochopiť. Predtým takmer bezproblémový vzťah začal pociťovať isté turbulencie. Nepáčilo sa mu, že chodí opatrovať jej mamu, tvrdil, že jej miesto je pri ňom. On sa nesnažil pomôcť. S ničím. Radšej hľadal potešenie u druhej ženy. Dokonca smelo poškuľoval aj po viacerých. Hlupák, nič nepochopil.

Dankin otec celú vyostrenú situáciu psychicky nezvládol. Po dvoch rokoch spoločného trápenia so svojou manželkou nakoniec dostal infarkt a zomrel. Po pár mesiacoch sa k nemu pobrala aj jeho manželka, Dankina mama. Všetky problémy sa podpísali pod Dankin zlý zdravotný stav. Dobehla ju leukémia. Pomocnú ruku dostala opäť od Petrovej matky. Navštevovala ich, pomáhala neveste, ako sa len dalo. So všetkým. Vrátane detí. Peter nebol nikdy zodpovedný a keď vedel, že by sa, nedajbože, musel starať o svoju chorú manželku, výlučne odkázanú na pomoc iných a k tomu všetkému aj o tri, vtedy ešte malé deti, nechcel o tom ani počuť. Zvolil si zbabelú, ale predsa najjednoduchšiu možnosť – rozvod. S novou priateľkou uzavreli manželstvo a založili si ,,novú šťastnú“ rodinu. Syn Peter, samozrejme, pozval svojich rodičov na svadbu, no neprijali to. Ich odôvodnenie znelo: ,,My už jednu nevestu máme.“


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Manžel ma nahovoril na sex vo štvorici – dodnes mi je z toho zle


Danka sa leukémii síce bránila zubami-nechtami, no, žiaľ, ubrániť sa nedokázala. Ostali po nej tri malé deti a nejasná predstava čo s nimi ďalej bude. Peter sa k tomu nevedel postaviť ako chlap. Keď za ním prišli jeho rodičia, tesne po nevestinej smrti, dokonca jej vystrojili pohreb, a spýtali sa, čo s deťmi, bezcitne im odpovedal: ,,Vy ste starí rodičia, tak sa starajte!“

Starí rodičia sa znažili pre deti urobiť všetko, robili skutočne maximum. Bolesť zo straty mamy síce nedokázali ničím nahradiť, ale snažili sa ju zmierniť. Chceli, aby bolo všetko aspoň z časti také, ako predtým, keď žila ich mama Danka. Odkúpili časť pivníc, prerobili jadro bytu, a tak ho zväčšili. Chceli sa k deťom nasťahovať a starať sa o ne. Lenže medzitým Peter s terajšou manželkou a malým dieťaťom prišli o byt a jediná možnosť, ktorá im, takpovediac prišla vhod, bola nasťahovať sa k deťom do bytu. Skutok aj tento raz utiekol. Hoci sa do bytu k deťom prisťahovali, nestarali sa o ne. Žezlo opätovne prebrali starí rodičia, starajúc sa o všetko potrebné a kolobeh pokračoval.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Odlákala som ženatého muža od rodiny a takto to dopadlo


Katka, najstaršia zo súrodencov, sa po vysokej škole z bytu odsťahovala a odišla bývať k starým rodičom. Mimochodom, po odchode sa jej otec vyhrážal smrťou. V jednej spoločnej domácnosti nemohli s otcom vydržať ani dve mladšie deti, ktoré chceli tiež odísť. Prečo im to ale otec nedovolil? Pretože byt jeho rodičia prepísali na deti a, pravdaže, ak by sa deti odsťahovali, byt by určite predali a on a jeho nová rodinka by skončili na ulici. Deti, našťastie, nezdedili bezcitný otcov charakter a neučinili tak.

Ako to vyzerá s našimi troma trpezlivými, už však nie detskými hrdinami dnes? Katka sa vydala, má syna a šťastnú rodinu, ktorú nikdy predtým nezažila. Jurko a Julka, mladšie deti,  študujú na vysokej škole a po úspešnom skončení by sa radi v danom meste usadili. Na otca a jeho maniere však nezabudnú nikdy. Rany sa dodnes nezocelili a stále bolia rovnako ako pred niekoľkými rokmi.

Peter, bez škrupule a chrbtovej kosti, žije v byte so svojou súčasnou rodinou, tvári sa, akoby sa nič nestalo, akoby žiadna minulosť nebola. V meste je považovaný za najväčšieho aktivistu, ktorý vie rozseknúť aj ten najzložitejší problém. No v skutočnosti ten svoj nikdy vyriešiť nedokázal. 


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, M.I.
Odporúčame