Pravdivý príbeh: Šokovalo ma, s akou novinkou sa mi ozval kamarát po rokoch

Zamyslený muž pozerá von oknom

Ilustračné foto (Foto: Gettyimages)

Väčšina z nás má celkom bežné sny, ktoré sa príliš nevymykajú zo šedého priemeru. Zatiaľčo niekto sníva o vlastnom bývaní, svadbe, deťoch či práci, ktorá ho bude napĺňať, iný zas sníva o cestovaní a slobode. To však nebol Dežov prípad.

Spolu sme vyrastali, robili detské bláznovstvá, preliezali ploty a kradli sladké hrušky zo susedovej záhrady. Keď som siahol na zakázané, pichlo ma pri srdci. Moje detské svedomie bolo čisté ako ľalia. Pokiaľ sa Dežo vystatoval svojím úlovkom, ja som išiel za susedkou a vrátil som jej ukradnuté ovocie.

Stará pani suseda sa na mňa usmiala a pohladila ma po strapatej hlave: „Si dobrý chlapec, Jurko. Len si to nechaj. No ten Dežo… Len Pán Boh vie, čo z neho vyrastie…“ Stará susedka už dávno leží pod čiernou zemou. Avšak odhad na ľudí mala dokonalý. Pretože z Deža vyrástlo poriadne čudo.

Po základnej škole sa moje a Dežove cesty na pár rokov rozdelili. Išiel som a stavebnú priemyslovku, zatiaľ čo Dežo si pre istotu ešte na základnej škole zopakoval dva ročníky. S odretými ušami skončil nejaké učilište. Jeho rodičia videli, že učenie mu nevonia, avšak dúfali, že aspoň práca mu nebude smrdieť. Ako sa len mýlili!


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Kvôli kamarátovi som si zobral pôžičku a dal výpoveď, dnes je z neho bezdomovec


Dežo, mladý výrastok, striedal jedno zamestnanie za druhým. Zovšadiaľ ho vyhodili z rovnakých dôvodov: Žiadna pracovná morálka ani disciplína, častá absencia a keď sa už nebodaj dostavil, vždy bol pod vplyvom alkoholu. Bolo mi ľúto jeho rodičov. Boli to poriadni, svedomití ľudia, ktorým sa vytúžený syn narodil vo veku, kedy sa deti ich rovesníkov chystali na stužkovú.

Nikto nevie, prečo z Deža vyrástol nepodarený sopliak. Niektorí tvrdia, že mu chýbali hranice. Pre mamu bol jediný syn všetkým na svete, a otec? Dobrák, ktorý by sa dal natrieť na chleba, chlapcovi taktiež nevedel ukázať, kde je sever.

V miestnej krčme veľmi rád chválil tým, ako to má dobre vymyslené. Podľa neho bola poctivá práca zbytočná strata času, ktorá je vhodná pre tých, čo nevedia pohnúť rozumom. A „pohnúť rozumom“ bolo pre Deža synonymum podvodu. Podvádzal zo všetkým, čo sa dalo.

Pálenku riedil vodou a predával ju za premrštenú cenu. Našiel si pochybných dodávateľov ešte pochybnejšieho tovaru, ktorý vedel vychvaľovať do nebies. Aj mne predal hodinky, vraj mi, ako dlhoročnému kamarátovi, spraví dobrú cenu. Samozrejme, že sa mi po týždni pokazili. Žiadnej reklamácie som sa od Deža nedočkal. „Nemôžem ti to zobrať späť, je to bez papiera, preto si za to nezaplatil celý majetok,“ vykrúcal sa.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Z kamaráta je konšpiračný čudák, môže za to jeho otec


Mávol som len rukou, vediac, že sa mi neoplatí doťahovať sa s podvodníkom. Už som sa popálil a zaumienil som si, že druhýkrát sa Dežovi nenechám oklamať. Ako sa vraví, na každú sviňu sa varí voda. A môj prefíkaný kamarát nebol výnimkou. Nakoniec aj naňho prišiel rad.

Postupom rokov som na neho zabudol. Presťahoval som sa do iného mesta a z hlavy mi pomaly vyšumeli nepotrebné spomienky. Keď som prišiel na návštevu k rodičom, prekvapil ma list, napísaný kostrbatým písmom. Otvoril som ho. Viac, ako počet hrubiek, ma zaujal kostrbatý podpis Deža. Písal mi z väzenia. Dostal sedem rokov za množstvo podvodov. Napriek tomu tvrdil, že sa tam má dobre.

Po rozvode prišiel nielen o manželku a deti, ale aj o strechu nad hlavou. Istý čas žil ako bezdomovec, no nakoniec ho pred krutou zimou „zachránila“ basa. V liste sa priznal, že toto bolo jeho snom. Mať teplo, čisto a pravidelnú stravu bez toho, aby sa musel extra namáhať. Zarazilo ma to. Pretože podľa mňa daň za strechu nad hlavou je sloboda. A tá je predsa najcennejšia na svete. Nuž, na druhej strane, každý z nás si svoj život tvorí sám. Uvidíme, kedy sa Dežovi zunuje basa…


Stretli ste sa s podobným príbehom aj v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom ako dopadol do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame