Pravdivý príbeh: Moja hrabivá nevesta opustila manžela aj dcéru a išla do lepšieho

Matka

profimedia.sk

Náš syn Lukáš bol dobrákom od kosti. Dobroprajný, srdečný, nápomocný. Ja som sa vždy len bála, aby túto jeho dobrotu niekto nezneužil a nevyužil ho. Pretože Lukáš bol aj trocha naivný. Najviac som sa obávala, aby nenaletel nejakej, ktorá mu len zlomí srdce a odkopne ho.

To, že príde na moje slová, som vedela hneď ako nám syn priniesol ukázať Ivanu, svoju priateľku. Býval už vtedy sám a sám si na seba aj zarábal. Ivana sa na neho prisala ako taký kliešť. Dievča z malej obce z východného Slovenska, ktoré videlo v Lukášovi šancu dostať sa do hlavného mesta a usadiť sa tu. Pre syna to síce nebol prvý vážny vzťah, ale bolo to po prvýkrát, čo začal hovoriť o svadbe.

Po pár mesiacoch známosti sa mi to zdalo priskoro, ale Ivana vedela svoje ženské zbrane veľmi dobre využiť, samozrejme vo svoj prospech. Lukáš bol pripravený splniť hocičo, na čo si milostivá spomenula. Najviac ju škrelo, že ja s mužom bývame v peknom priestrannom dome, zatiaľ čo oni sa podľa jej slov tlačia v trojizbovom byte. S manželom sme celá rodina bývali pätnásť rokov v dvoch izbách a nikdy som sa nesťažovala. Samozrejme, keď sme sa sťahovali do domu, bol to pre nás luxus ako hrom, ale zaslúžený mojou a najmä manželovou pracovitosťou a šikovnosťou. Preto ma napálilo, keď k nám Lukáš jednu nedeľu prišiel na obed a navrhol nám, či sa s nimi nevymeníme. Vedela som, že je to z Ivaninej hlavy. Len som sa divila, ako jej mohlo také niečo napadnúť. Vraj v byte by sme mali menej starostí, predsa len sa blížime obaja do dôchodku. A navyše budú čoskoro traja.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Bojím sa, že moja nevesta je lenivá podvodníčka


Novina o prvom vnúčati razom zatemnila akýkoľvek môj hnev. Aj tak sme ale synov návrh zamietli. Nesúhlasili sme ani s nápadom, že by začali stavať svoje vlastné hniezdo, len na našom pozemku, ktorý by sme mladým poskytli. Ivana sa na nás urazila. Dokonca prehovárala aj Lukáša, aby k nám nechodil na návštevy tak často. Vedela som, že to robí z pomsty a mrzelo ma to.

Najmä po tom, čo prišla na svet Linda, naše jediné vnúča. Neboli sme pozvaní ani na krst. Syn sa to snažil ospravedlniť výhovorkami, že je malá chorľavá a celé to prebehne len v komornej atmosfére. Preplakala som celú noc a len to umocnilo moje pocity voči Ivane, že je to zlý človek. Ak sa k nám vnučka dostala na návštevu päťkrát za rok, tak preháňam. Vedela som pritom od Lukáša, že materstvo jeho žene veľmi nevoňalo. Aj napriek tomu, že s dcérou veľa času netrávila, prekážalo jej ak ho Linda trávila s nami.

Lukáš však bol Ivane vo všetkom oddaný. Zvládal prácu, výchovu dcéry, starostlivosť o domácnosť. Vyzeral spokojne a to bolo pre mňa ako jeho matku najdôležitejšie. Bublina, v ktorej žil ale spľasla, keď sa Ivana jedného dňa zbalila a odišla. Bez upozornenia, len tak. Stalo sa to, čo som si myslela od začiatku ich vzťahu. Ivana si našla bohatého frajera a jednoducho za ním odišla.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Nevesta nás podrazila – pripravila nášho syna o byt


Manželove výčitky ňou nepohli, dcérine slzy neobmäkčili. Linda mala trinásť rokov, práve dospievala a všetku vinu za mamin odchod zvalila na svojho otca. Lukáš bol z celej situácie nešťastný. Chvíľu si myslel, že sa Ivana k nemu vráti späť. Márne. Ivane nechýbala vlastná dcéra, nie to ešte on. A práve najhoršie to zvládala Linda. Prospech v škole jej upadal, chodila poza školu. So svojim otcom sa hádala, viackrát mu vykričala, že ho nenávidí za to, že nechal mamu odísť. Lukáš nikdy svojej dcére nepovedal pravdu, že mamu nenechal odísť, ale ona nechala ich. Môj syn bol na to až príliš dobrý. Za to ale veľmi nešťastný.

Keď už som sa nemohla pozerať na to, ako sa trápi a nezvláda svoju dcéru, s mužom sme mu navrhli, nech príde bývať k nám. Skôr to bol síce príkaz ako návrh, ale zabralo to. Lukáš bol rád, že nie je na všetko sám. Ja som zasa bola rada, že mám syna aj vnučku pod jednou strechou. Iróniou osudu bolo, že to bolo voľakedy niečo, čo sme tak striktne s mužom zamietli, keď si chcel Lukáš postaviť dom vedľa nášho. S Lindou sme sa síce ešte pár týždňov potrápili, ale zdravé rodinné prostredie malo dobrý vplyv na jej správaníe.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Opustila som muža aj dcéru a išla za milencami, dnes to ľutujem


Lukáša ešte čakal rozvod, ktorý našťastie prebehol rýchlo a bez komplikácií. Ivana o svoju dcéru javila azda menší ako žiaden záujem. Bola to pre ňu aj s Lukášom len kapitola života, na ktorú chcela zabudnúť. Fakt je, že s nimi prerušila akýkoľvek kontakt a ja som ju už nikdy nevidela. Len sme sa dopočuli, že je opäť vydatá a býva v Čechách. Aj po tých rokoch sa niekedy zamýšľam nad tým, ako mohla tak jednoducho svoju dcéru opustiť a vymazať ju zo života. Ale tam kde nie je charakter, nemožno ani hľadať racionálne dôvody.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

 

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, GT
Odporúčame