Pravdivý príbeh: Na staré kolená som si urobil dieťa, bolo mi to treba?

Otec

thinkstockphotos.com

Bez nátlaku sa priznávam, že v manželstve som sa väčšinou prispôsoboval mojej žene. Robil som to asi príliš často a veľa, keďže som napokon od nej odišiel. Za niečím, čo vyzeralo ako oveľa väčšia sloboda a radosť zo života.

Keď som stretol Alenu, akoby som chytil druhý dych. Bola mladá, krásna, bezstarostná. Nemala veľa skúseností v živote, a tak sa často krát obracala na mňa s prosbou o radu. Pri nej som sa opäť cítil ako chlap. Rok sme to ťahali v tajnosti, kým mi na románik neprišla moja bývalá manželka. Chcela vzťah zachrániť, sľúbil som jej chodiť aj na párovú terapiu. Pol roka som bez Aleny vydržal, ale uvedomil som si, že ju chcem po svojom boku.

Podal som žiadosť o rozvod. Manželka ma chcela ošklbať o čo sa dalo. Našťastie dostala napokon rozum, majetok sme si rozdelili a ja som mohol začať novú etapu vo svojom živote s Alenou. Kamaráti, s ktorými som sa pravidelne stretával ma potľapkávali po pleci, ako dobre som spravil. Veď kto by nechcel mať po svojom boku mladú kočku. Dokonca mi niektorí pošepli, že keby mali odvahu, aj oni by sa dávno rozviedli a začali si s niekým mladším. Ich manželky už také príjemné na mňa neboli, našťastie s nimi som sa vídaval len sporadicky pri väčších akciách.

Spoločný život s Alenou bol presne taký, aký som si ho predstavoval. Už sme sa nemuseli skrývať. Chodili sme na dovolenky, na kultúru, po reštauráciách. Najväčší bonus bol, že som si s ňou mohol užívať vždy, keď som mal chuť.


Mohlo by vás zaujímať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


Táto idylka trvala dva roky. Po tomto čase Alena na mňa vybalila, že chce mať so mnou dieťa. Ostal som zaskočený. O svadbe sme sa už predtým bavili, vedela, že ženiť sa druhý krát nebudem. Bola s tým OK. Na dieťa ale nikdy reč neprišla. Bral som to tak, že je jasné, že keď nechcem svadbu, nebudem chcieť už ani deti. Mal som dve vlastné z predošlého vzťahu a táto kapitola bola už pre mňa uzavretá.

Alena si ale nápad s dieťaťom nedala len tak ľahko vyhovoriť. Snažil som sa ju presvedčiť, ako nám bolo spolu dobre. Žiadne starosti, môžeme robiť čo chceme, kedy chceme. S deťmi prichádza zodpovednosť a veľa kompromisov. Alena však chcela dieťa a bola to čoraz častejšia príčina toho, že sme sa hádali. Ja som neustúpil, ona bola tvrdohlavá. A tak Alena jedného dňa splnila to, čím sa mi vyhrážala. Zbalila sa a odišla.

Čakal som, že keď sa Alena upokojí, vráti sa späť. No ona to s rozchodom myslela vážne. Buď dieťa alebo nič. Na nič však už bolo neskoro. V čase nášho rozchodu bola už Alena tehotná. Občas sa vraj môže prihodiť, že aj keď žena berie tabletky, môže otehotnieť. Nie som chrapúň a chcel som s Alenou ostať. Na druhej strane, na dieťa som fakt nebol pripravený. Ja už som si vymieňaním plienok, zohrievaním kašičiek a prebdenými nocami prešiel dvakrát.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Alena po tejto správe z mesiaca na mesiac s rastúcim bruškom žiarila. O mne sa to povedať nedalo. Nemal som chuť ani chodiť za chalanmi z partie. Tí si veľmi radi robili zo mňa žarty a ešte radšej keď mohli, tak ma podpichli. Či mi to bolo treba, reči o tom, ako by som si mal užívať dcérine vnúča a nie učiť sa znova prebaľovať. Mali pravdu.

Nedá sa povedať, že by som sa na dieťa postupom času začal tešiť. Skôr som si na novú situáciu zvykol. Bol som rád, že som Alenu nestratil a vrátila sa späť ku mne. Alena je skvelou matkou a ona verí, že časom budem najúžasnejší otec. Ale ja, aj keď by som to nahlas nikdy nepovadal, som úplne hotový. Celú noc som neprespal ani nepamätám, keďže ju trápili koliky a celkovo sa zle spáva. Niekedy sa ráno cítim, akoby po mne prešiel tank. A to chodím do práce zarábať – alebo sa aspoň snažím. A to ani nehovorím, že sa mi ozývajú aj rôzne zdravotné ťažkosti. Asi sú muži, ktorí otcovstvo hravo zvládajú aj v mojom veku. Ja som si chcel síce užívať slobodu a život mi pripravil takúto  výzvu.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TM
Odporúčame