Pravdivý príbeh: Nevesta nás podrazila – pripravila nášho syna o byt

žena

sita

Nášmu jedinému synovi Karolovi sme sa snažili dať ako rodičia dobrú výchovu. Jeho život však bol ako na sínusoide. Raz hore, väčšinou dole. Až kým nestretol Majku, svoju ženu. Brali sme ju akoby to bola naša vlastná dcéra. Milujúca manželka, pozorná nevesta. Všetka láska a sympatie sa rozplynuli, keď prišiel do hry majetok.

S manželkou sme dlho deti mať nemohli. Napokon, tesne po mojich tridsiatych piatich narodeninách sa nám narodil Karol. Bol doslovne vymodlené a vyprosené dieťa. Všetko ho zaujímalo, mal rád prírodu. Najradšej chodil so mnou na ryby.

Žiaľ, na strednej škole sa dostal pod zlý vplyv partie, ktorá nemala u nás na sídlisku najlepšiu povesť.  Zachutili mu alkohol a automaty.  Karol chodil čoraz častejšie poza školu. Čas trávil v herni. Školu ani nedokončil. Vyhodili ho. Keď nám začali miznúť z bytu veci a Karol býval čoraz viacej agresívnejší, dali sme mu ultimátum. Buď sa pôjde liečiť, ale pôjde z domu. Z liečenia sa vrátil ako nový človek. Dlho mu to však nevydržalo. Opäť spadol do kolotoča alkoholu a hazardných hier, po ktorom prišlo ďalšie liečenie. Po treťom pobyte spoznal Majku. Jej brat sa tiež liečil zo závislosti. Karolov príbeh jej nebol cudzí. Neodsudzovala ho za to. Brala ho takého, aký bol. Zaľúbili sa do seba a začali sa stretávať.  Majka mala na Karola zázračný vplyv. Kvôli nej si dokončil školu. Našiel si prácu a konečne začal nosiť domov nejaké peniaze do spoločnej kasy.  Po dvoch rokoch sa vzali a narodila sa im Sandra.


Mohlo by vás zaujať:  Pravdivý príbeh: Ľudská chamtivosť niekedy naozaj nepozná hranice!


Všetko bolo dokonalé, kým Karola nevyhodili z roboty. Miesto toho, aby si čo najskôr našiel niečo nové, upriamil sa na to staré, čo už poznal a prinieslo mu toľko skvelých, aj keď márnivých momentov. Automaty a chľast. Ani neviem koľko krát sme Majku s dcérou u nás v noci prichýlili, keď Karol dostal opäť rapeľ. Vždy mu odpustila. Až raz aj jej pretiekol kalich trpezlivosti. Ďalej už Karolove správanie tolerovať nemienila.  Musela brať ohľad aj na Sandru. Karol prosil, ľutoval, žobronil o ešte jednu šancu. Ako dôkaz, že to myslí vážne prepísal na Majku byt, v ktorom bývali a ktorý sme mu my so ženou kúpili. Majka mu napokon prepáčila, ale scenár s Karolovou závislosťou sa opakoval.

Majka podala žiadosť o rozvod. Chápali sme ju. Keď si Karol vypil, nevedel som s ním rady ani ja sám, hoci som vážil o tridsať kíl viacej.  Môj syn sa však rozvádzať nechcel za žiadnu cenu. Chcel nám všetkým dokázať, že konečne zvládne žiť plnohodnotný život. Sám povedal, ak by opäť zlyhal, radšej skočí z mosta. Vybavili sme mu liečenie v Čechách. Bolo to síce ďalej od domu, ale zariadenie malo za sebou veľmi dobré výsledky.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Materstvo v štyridsiatke nemusí byť to pravé


Karol nastúpil a stalo sa to, v čo sme už ani nedúfali. Po pol roku vyzeral  náš syn zasa ako náš syn. Pamätám sa, ako sa tešil, že sa bude môcť vrátiť k rodine. Realita však bola iná. Majka už o Karola nestála. Stále trvala na rozvode. Bál som sa, že ho táto skutočnosť položí na kolená. Musel však niečo tušiť už počas liečenia. Majka  za ním bola počas celého pobytu len raz. Ako sa ukázalo, všetky informácie o Sandre, ako sa jej darí, ako vyzerá, mal iba od nás. Psychicky sa pripravoval na najhoršie, aj keď dúfal v to najlepšie. Respektíve v to normálne, aby žili a fungovali opäť ako rodina.

Môj syn si myslel, že Majka si nápad s rozvodom rozmyslí. Išiel bývať na ten čas k nám. Vybavil som mu brigádu u nás vo firme. Aspoň som mal Karola pod dozorom. Po šiestich mesiacoch nám bolo jasné, že Majka svoju žiadosť o rozvod nestiahne. Karol vyzeral byť nešťastný, ale zmierený. Vedel, že si za to môže aj sám.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Môj muž miluje alkohol – mám s ním zostať alebo nie?


Stále býval u nás. Chcel som vedieť kedy sa Karol nasťahuje späť k sebe a ako doriešili bývanie s Majkou. Nechcel som vyzerať ako hyena, ale v dvojizbovom byte sme bývali traja dospelí ľudia a začali sme sa o seba trocha potkýnať. „Byt som prepísal na Majku,“ odpovedal mi vecne môj syn. „Zaslúžila si to, prešla si so mnou všeličím.“ Neveril som vlastným ušiam: „Karol, veď do toho bytu sme vrazili všetky naše úspory. Kvôli tomu bytu sme vymenili náš veľký za tento.“ Videl som na Karolovi, že je mu to jedno. Ťažili ho výčitky z minulosti. Zároveň sa bál, že by mu Majka bránila sa stretávať s dcérou, ak by si na byt robil zasa nárok. Rozhodol som sa teda, že sa s Majkou porozprávam ja. Určite som nechcel, aby skončila na ulici, ani aby sa hneď zbalila a odišla. Chcel som sa skôr dohodnúť, aby byt predala. Suma by sa rozdelila medzi ňu a Karola a každý by si mohol dovoliť s pomocou blízkych aspoň malú garsónku. Majka ma však takmer vysmiala. „Zoli, ten byt mi dal Karol. Patrí mi, aj za to, že som pri vašom synovi stála aj v tých najhorších časoch.“ Na moju ponuku byt predať reagovala ráznym nie a viac sa odmietla baviť.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéra zneužíva moju dobrotu, nemám srdce ju vyhodiť


Aj po roku je situácia stále rovnaká. Karol býva u nás, Majka sama s dcérou v trojizbovom byte. Nechce s nami o tejto veci komunikovať. Syn zasa nechce byť ten, kto na ňu tlačí. Je rád, že sa môže vídať s dcérou. Dokonca aj naša rodina sa rozdelila na dva tábory. Môj brat so ženou si myslia, že by mal celý byt ostať Majke. Vytrpela si s Karolom svoje a toto je aspoň aká taká odmena. Naopak moja švagriná je ako ja presvedčená, že Majka k bytu prišla v čase, keď môj syn nebol pomaly ani svojprávny a mali by si sumu z jeho prípadného predaja rozdeliť. Veľmi by som chcel, aby sa celá vec vyriešila a naše vzťahy s nevestou by boli ako predtým. Žiaľ tam, kde nie je vôľa, nie je ani cesta.


Ako by ste v podobnej situácii reagovali vy? Poznáte podobný životný príbeh? Napíšte svoje skúsenosti do diskusie v vyhrajte niektorú z cien v našej súťaži alebo nám ho celý pošlite na plnielanu@plnielanu.sk a prečítajte si ho v tejto sekcii možno už nabudúce

Zdroj: sita, sita, ZH
Odporúčame