Pravdivý príbeh: Opičia láska pripravila matku o peniaze aj manžela

Matka

thinkstockphotos.com

Narodil sa v auguste 1984. Do vienka dostal meno Tomáš, budeme mu hovoriť Tomi. Je jedináčikom, po desiatich rokoch manželstva ostal v spoločnej domácnosti s matkou. Tá ho vychovávala podľa odbornej literatúry, všetko samé múdre knižky. Výsledok? V kolektíve deti vystupoval povýšenecky, panovačne, arogantne, stal sa z neho sebec, skrátka jedináčik ako sa patrí.

V tomto neúplnom rodinnom prostredí vznikol medzi ním a matkou tuhý pud opičej lásky. Bez reálnych vzorov a racionálneho usmernenia chcel byť svetovým tenistom, matka mu kúpila tenisovú raketu. Anatomické predpoklady mu nedávali žiadnu šancu. Potom chcel byť svetovým gitaristom, kúpila mu gitaru, aj napriek tomu, že je nemá sluch. Pretože matka je talentovaná recitátorka a divadelníčka, viedla ho k divadlu, hoci na to nikdy nemal profesionálne predpoklady. Chcela ho vyrobiť na svoj obraz, a ešte viac.

V roku 2005 sa k jeho mame nasťahoval nový „nájomník“ – jej priateľ, ktorý mal strohé informácie o Tomim, ktorý študoval na vysokej škole v Bratislave. Prvým opatrením matky bolo, že „nájomníka“ upozornila, aby nijako nesiahal na jej syna. Tým vytýčila hranice vplyvov a kompetencií obidvoch strán. Keď prišiel synáčik domov, „nájomník“ pochopil – mamka prichystala presný zoznam vecí, samé cudzie a drahé dobroty, ktoré synáčik vyžaduje. On jej nikdy neponúkol nič. Zato hlučné nočné návštevy boli na dennom poriadku, tak ako plytvanie elektrinou či neuveriteľný bordel v jeho izbe. Matka si na to zvykla a túto situáciu brala normálne, ale „nájomník“ bol s týmto stavom veľmi nespokojný a ráno sa dožadoval nápravy. Ale nie, dostalo sa mu len zahriaknutia. Vraj len nech si to úbohé dieťa užíva. Takto vyzerali synčekove návštevy doma – niet divu, že „nájomníkovi“ sa Tomi pozdával čím ďalej tým menej.


Mohlo by vás zaujať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


Zmena mohla nastať, keď sa mama s „nájomníkom“ zobrali. Ale nie, Tomi si často neuvedomuje, že mamina má manžela, a to už je nová situácia. Tento fakt neberie do úvahy. Dovoľuje si k mamine tak, ako predtým. Chlieb a pečivo takmer neje, je to podradná surovina. Má preštudovené všetko o zdravej výžive. Zásadne rád len čerstvé, zaváraniny pootvára, nedojedené vloží do chladničky, otvára vždy nové balenie masla a podobne. Najradšej by jedol hovädzie, teľacie a podobne – ale iba ak by ho iní kupovali. On sám nepriniesol nikdy nič. Ďalšou vášňou, na ktorú míňa mamine peniaze sú lekárne – kupuje v nich množstvo liekov a čím viac to stojí, tým viac sa teší. Sám si však prácu nehľadá. Ako by aj mohol, keď je umelec, žije v noci, a celý deň prespí. „Nájomník“ – teraz už manžel – navrhoval, že keď nemôže spávať v noci, aby išiel vykladať tovar do hypermarketov. Veď by utŕžil nejaké to euro. Mamina to rezolútne odmietla a zaútočila na nájomníka, nech nepodpichuje, ako vždy.

Ak by ste si mysleli, že Tomi doštuduje a bude si hľadať prácu, mýlite sa. Jednu školu prerušil, aby začal študovať za herca na VŠMU. Pre aroganciu ho však vyhodili z tohto odboru – hrubo sa totiž vyjadroval k známej herečke, jeho učiteľke a nadával na ňu pred dekanom fakulty, čert by to bol vedel, jej manželom. Ledva dokončil bakalára na inom odbore. Potom sa vrátil opäť na pôvodnú vysokú školu, ale nakoniec namiesto štátnic zamieril do Prahy. To sa mu páčilo. Večer divadlo, potom polnočná večera v reštaurácii a spíme až do večera. Ako je Tomimu dobre. Má pri sebe frajerku, rúče dievča spod Poľany, ktoré robí tri zamestnania, aby bolo na nákladný život frajera. Tomi si vie vyberať…

Nakoniec Tomi štátnice v Bratislave urobil a povedal si, že bude podnikať – úspešne absolvoval živnostenské testy a s pocitom dobre vykonanej práve v novembri 2010 dorazil do Prahy k milovanej frajerke. Dostal štátnu dotáciu niekoľko tisíc eur. Nič nevytvoril, ale peniaze pomíňal. Doma zatiaľ rozprával rôzne rozprávky, že píše sitkomy, učí na vysokej škole, len stále nebolo tej preukázateľnej práce a vlastnou poctivosťou zarobených peňazí. Nakoniec Tomi rýchlo zrušil živnosť, ktorú nikdy nevykonával, pozametal stopy, aby dobehol úradníkov úradu práce. Na Vianoce z Prahy vyplakával mamke, že vstane naobed, má depresie, vstane poobede o druhej, tiež má depresie, že on sa chystá domov, že si bude vybavovať invalidný dôchodok.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Mama chce zachrániť manželstvo – toleruje otcovi aj milenku!


Po tom, ako sa spamätal, si však našiel lepšie východisko. Rozhodol sa, že v Prahe bude študovať niekoľkoročné  denné postgraduálne štúdium. Veď mama, rodina mu život zaplatia. Tu už sa ale „nájomník“ vážne ohradil. Už ďalej prefinancovaním nebude živiť Tomiho  živením svojej manželky. Všetky náklady medzi manželmi pôjdu pol na pol, ako to určuje zákon o rodine. To však mamina – manželka nezniesla a tak ide vyhadzovať nájomníka – manžela z bytu.

Pár mesiacov ešte ich vzťah „vydržal“ – hoci manželka sa „nájomníkovi“ vyhýbala, ako len vedela. Nakoniec však prišlo k osudnej hádke – opäť pre Tomiho. Keď „nájomník-manžel“ poukázal na jeho alkoholické eskapády, manželku to vyviedlo z miery a začala vykrikovať na manžela: „Vypadni z môjho bytu“ a už to išlo. To bol už reálny začiatok konca ich spoločného života. Obetovala manžela pre darebáka Tomiho! Nech si robí čo chce, aj tak je to jej syn a basta. Manžel vyhlásil, že už je v koncoch a zúfalstve. Rozbilo sa mu ďalšie manželstvo pre špekulanta a príživníka. Ide si hľadať bývanie. O pár dní všetci vospolok budú oslavovať Tomiho 30 narodeniny. To bude samá kvetnatá gratulácia Tomiho celoživotných úspechov. Prázdne reči, dary. Tomi bude vo vytržení, všetci sa budú skláňať k jeho nohám, maestra umenia. Nájomník sa toho cirkusu už nezúčastní…. Odzvonilo mu!


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nájomník - manžel
Odporúčame