Pravdivý príbeh: Otec neschopného brata vyhodil z rodinnej firmy, teraz trucuje

muž

Thinkstock.com

Naši rodičia sa nás vždy snažili viesť k tomu, aby sme boli aktívni. V učení, krúžkoch, aby sme sa stále posúvali a hľadali nové výzvy. Nehovorím, niekedy to bol tak trochu tlak, ale nikdy nič hrozné. Aspoň pre mňa. Môj nevlastný brat to ale vždy znášal horšie.

Moja mama je otcova druhá žena. Prvá mu zomrela, keď bol Peťo relatívne malý. Možno aj tam niekde pramení jeho neochota a zaťatosť. S mojou mamou sa oco oženil dosť rýchlo, no a keď som prišla na svet ja, ani nehovorím. Všetky otcove snahy na motiváciu k lepším známkam alebo zaujímavým koníčkom bral ako „buzeráciu“ zrazu už nechceného dieťaťa. Odkedy si pamätám, vždy robil scény, plakal, trucoval.

Napriek tomu, alebo práve preto, som ho mala celkom rada a priala mu šťastie. Keďže nikdy nepatril k najbystrejším študentom, na vysokú školu sa dostal, až keď otec poprosil o pomoc nejakého známeho. Prijali ho, ale bolo to trápenie. Otec stále len niekoho vybavoval, aby mu ešte dali šancu. Školu horko ťažko dokončil, štátnice spravil na druhý raz.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Manžel chce patriť medzi smotánku, míňame na nezmysly


Po škole sa zamestnal u otca vo firme. Peťo sa na to tešil, predstavoval si, že do roka bude otcov rovnocenný partner. Bifľovačky sú jedna vec, reálny život druhá, tvrdil. Teraz všetkým ukáže, aký je šikovný – nepovedal to síce takto narovinu, ale z jeho správania to bolo zrejmé. Otec mu dal veľkorysý plat aj dobrú pozíciu. Ja som v tom čase odišla študovať do zahraničia a tak som s ním nebola vo veľkom kontakte. Viem len, že sa časom z neho stal radový pracovník a tak zostal roky.  Otec viackrát naznačoval, že všetko, čo Peťo urobí treba ešte raz kontrolovať,  že robí veľa chýb. Priamo ku klientom sa ho ani neodvážil pustiť, nemal však asi to srdce ho vyhodiť. Radšej vždy vymyslel činnosť, kde nemal veľa čo pokaziť.

Zásade situáciu zmenili dve veci. Po dlhom pobyte v Británii som sa rozhodla v tridsiatke vrátiť a otec mi ponúkol prácu. Myslím, že mi to išlo celkom fajn a asi aj otec si to myslel. Klienti, s ktorými som sa stretla, si ma vraj obľúbili a zvykli sa na mňa pýtať. Naša robota je veľa aj o komunikácii, a v tom som vždy bola dobrá. Najprv sa Peťo tváril, že mu to nevadí – alebo mu to ozaj nevadilo.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Svokra chce na seba pútať pozornosť, tvári sa, že je chorá


Po čase sa ale „na staré kolená“  dal dokopy s Ľudkou. Takú nepríjemnú osobu stretnete málokedy. Myslím, že na bratovi ju pritiahlo skôr drahé auto a vidina ženušky, ktorá nemusí prstom pohnúť. Po čase sa však zorientovala a zistila, že brat má síce veľkú výplatu, ale kompetencie rovné poslíčkovi. Začala doňho hustiť. Vraj to nie je fér, že otec dáva všetku zodpovednú a zaujímavú prácu mne. Potom zase začala s platom – vraj kedy mu ho oco naposledy zvyšoval. Vždy keď Peťo s niečím takým prišiel, sa chudák oco fakt musel ovládať, aby ho neposlal do teplých krajín. Popravde mu už dávno mal plat znížiť, alebo sa ho rovno zbaviť. Mal ho ale príliš  rád na to, aby mu povedal pravdu.

Posledná kvapka pretiekla, keď si Peťo dohodol stretnutie s veľkým klientom, keď v kancelárii nikto nebol.  Namiesto otca, ktorý o ničom nevedel, sa s ním stretol on sám. Ešte k tomu si na to vybral človeka, ktorý vyslovene s nikým iným ako s otcom nekomunikuje – ani so mnou. Peťo ho zjavne chcel očariť svojou cenovou ponukou. Dopadlo to tak, že aby sme ho nestratili, museli sme urobiť celú jednu zakázku pod cenu a stratili sme na tom tisíce eur. Okrem toho mu nasľuboval rôzne úplne nereálne výhody, ktoré potom otec musel uvádzať na pravú mieru. Samozrejme, že keď chcel Peťovi ešte relatívne pokojne dohovoriť, strhla sa riadna hádka. Peťo otcovi vykričal, že ho nikdy nemal rád, že uprednostňuje len mňa a jeho schopnosti si nikto nevšíma. Že aj Ľudka to vidí, ako je proti nemu zaujatý a celé roky ho len podceňuje. To už nevydržal ani otec a povedal, že keď si toto teda myslí, nech si zbalí svoje veci a ide si hľadať robotu, kde ho naozaj ocenia.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Toto nie je riadna matka – miluje len jedno dieťa, na druhé kašle


Najskôr som si myslela, že sa to utrasie. Peťo totiž na druhý deň prišiel do práce so stiahnutými ušami.  Otec bol tiež pokojný. Peťovi ale povedal, že nad tým premýšľal a naozaj si myslí, že by bolo pre všetkých lepšie, keby si našiel inú prácu. Brat ho zase začal zasypávať výčitkami, ale márne. Keď sa oco rozhodne, tak je ťažké zmeniť jeho názor.

Odvtedy Peťo s nami vôbec nekomunikuje, hoci ostal bývať vo firemnom byte. Otcovi nezdvíha telefón. Ja som mu volala aj písala, ale nič. Akurát mi poslal sms, že nemá chuť na nikoho teraz. Mrzí ma to, nemali sme síce srdečné vzťahy, ale predsa sme sa vždy cez víkend stretli u našich, porozprávali sa.  Teraz má zase pocit ukrivdenosti a určite sa ľutuje. Možno je aj dobre, že to takto dopadlo a naozaj mu to pomôže. Ja sa však obávam, že bude rovnaký asi už navždy – vzťahovačný, s nízkym sebavedomím a bez vôle niečo zmeniť.


Poznáte podobú situáciu zo života? Ako to nakoniec dopadlo? Urobili by ste niečo inak? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, MD
Odporúčame