Pravdivý príbeh: Prišiel som o prácu, s rodinou sme skončili takmer na ulici

Muž

gettyimages

Dnes žijem úplne iný život, v aký som dúfal v mladosti. Mal som veľké plány a vízie do budúcnosti, ktoré sa mi nepodarilo zrealizovať. Nechcem sa však ľutovať, pretože za to všetko môže moja hlúposť a mladícka nezodpovednosť.

S manželkou Máriou sme sa spoznali na vysokej škole, kde sme obaja študovali právo. Mali sme veľké plány, chceli sme byť úspešní a bohatí právnici. Ako som neskôr zistil, Mária pochádzala z chudobnej rodiny, tak ako aj ja. Naše veľké ambície vychádzali z toho, že sme chceli žiť inak, ako žili naši rodičia.

Mali sme rovnaké predstavy o budúcnosti a to mi na nej veľmi imponovalo. Cítil som, že by to mohla byť žena môjho života a že by sme si ako partneri veľmi rozumeli. Chceli sme najskôr popracovať na kariére a až potom si založiť rodinu.

Naše životy sa však po pár mesiacoch obrátili o stoosemdesiat stupňov. Mária nechcene otehotnela, takže si školu nestihla dokončiť. Jej plány a vyhliadky do budúcna šli bokom. Naše vízie sa rozsypali ako domček z karát. Školu som si stihol dokončiť len ja.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Vymenil dobrý plat za prácu, ktorá ho baví – a takto to dopadlo


Rodičia nás našťastie podporovali. Koniec koncov, neboli sme už malé deti, ktoré urobili niečo nezodpovedné. Pomohli nám zorganizovať svadbu a takisto s presťahovaním sa do vlastného. Za to všetko sme im vďační dodnes.

To, že sme sa tak rýchlo vzali a založili si rodinu sme nikdy neoľutovali. Jediné, čo sme ľutovali bolo, že Mária nemala vysokú školu. V životopise mala len gymnázium a kvôli tomu si prácu po materskej hľadala len veľmi ťažko. Veľmi ju to trápilo, pretože bola ambiciózna a chcela v živote niečo dosiahnuť.

Naša finančná situácia vďaka tomu nevyzerala veľmi ružovo. Bez pomoci rodičov by sme to asi nezvládli. Prispeli nám vždy, keď sme to potrebovali. Nemohli sme si však dovoliť auto ani drahé oblečenie. Kupovali sme len základne veci, ktoré sme súrne potrebovali. Bolo to ťažké obdobie.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Z milionára som bezdomovcom!


Postupne sme sa však vypracovali. Vedeli sme, že druhé dieťa nepripadá zatiaľ do úvahy a že Mária musí tiež začať pracovať a zarábať. Nakoniec si našla celkom slušne platenú robotu. Vďaka tomu, že sme boli zvyknutí na skromné podmienky, sa nám podarilo niečo si našetriť.

Osud sa s nami opäť nepekne zahral. Mária po pár rokoch znovu nečakane otehotnela. Boli sme zúfalí a vyčítali sme si, že sme boli opäť takí nezodpovední. Druhé dieťa sme už absolútne neplánovali a zmenilo všetky naše plány. Nechcel som si ani predstavovať, čo náš čaká.

Vedeli sme, že sa budeme musieť opäť uskromniť a že Mária si po druhej materskej s minimálnymi pracovnými skúsenosťami bude prácu hľadať opäť veľmi ťažko. V našej domácnosti bolo opäť dusno. Z Márie bolo cítiť aj frustráciu i keď sa snažila tváriť, že sa na dieťa veľmi teší.

Druhá dcéra Lenka nám síce od začiatku robila veľkú radosť, no keď mala ísť do škôlky a Mária do práce, začali sa problémy. Lenka si v škôlke nevedela zvyknúť a Máriu nikde s dvomi deťmi zamestnať nechceli. Prišli tak depresie a hádky, s ktorými sme sa pasovali len veľmi ťažko.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Mária nevedela svoju situáciu prekusnúť. Chcela nastúpiť do roboty a konečne si vybudovať dobrú kariéru. Na pozície, o ktoré mala záujem, ju však prijať nechceli. Musela sa zmieriť s tým, že si nemôže vyberať a že musí zobrať hocičo, čo jej ponúknu.

Po čase však prišla ďalšia rana osudu. Vyhodili ma z práce a najhoršie časy sa pre našu rodinu ešte len začali. Mária mala nízky plat, ktorý nestačil ani na základné výdavky a ja som bol bez práce. Toto bola skutočná skúška nášho vzťahu, pretože sme si mysleli, že skončíme na ulici.

Opäť sa mi potvrdilo, že netreba nič plánovať a že nikdy nehovor nikdy. Na staré kolená som sa vrátil do rodičovského domu aj so svojou rodinou a so sklopenými ušami. Nebyť mojich rodičov, ktorým som neustále moje skromné detstvo tak trochu vyčítal, neviem, ako by sme dopadli.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, OS
Odporúčame