Pravdivý príbeh: Sesternica si žije ako prasa v žite – z našich peňazí

žena

profimedia.sk

Moja sesternica sa vždy túžila mať ako prasa v žite. Odhodlanie nájsť si robotu a dobre zarábať jej ostalo do skončenia vysokej školy. Po maturite sme obaja začali študovať obchod. Hoci štartovaciu čiaru sme mali obaja rovnakú, každý z nás so svojím životom naložil inak.

Privyrábal som si už popri škole. Nakoniec som sa zamestnal v banke a pomaly som sa vypracovával. Kariérne aj osobnostne. Heňa bola presný opak. Počas školy ju živili naši starkí. Jej rodičia sa rozviedli, keď bola malá. O otcovi nevedela nič, mama sa presťahovala do Čiech. Brigádovať nechodila, vyhovárala sa na ťažké skúšky. Keď konečne spromovala, cítila sa ako majster sveta. Do práce sa veľmi neponáhľala. Ak aj niekam životopis poslala a prácu dostala, odmietla. „Za také omrvinky pracovať nepôjdem,“ rozčuľovala sa. Nechcela nikomu robiť poskoka, zdierať sa od nevidím do nevidím, ani pretrhnúť sa za pár drobných. Argumentov prečo odmietla aj celkom zaujímavé ponuky mala vždy dosť.

Starkí vnučku najprv podporovali. Keď sa vykašľala aj na ponuku, ktorú jej vybavil môj otec u kamaráta, dali jej ultimátum. Buď sa zamestná alebo jej nedajú už ani cent. Heňa nakoniec zobrala prácu v cestovnej kancelárii. Presne takú, akú nechcela. Konečne však mala príjem a mohla prispievať na domácnosť.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Sestra na mamu kašľala, ale na dedičstvo ani náhodou


Heňa však väčšinou všetky peniaze minula na seba. Keď mala dať niečo aj na nájom a na stravu, nemala. Vtedy si vždy spomenula na mňa. Ja som v tom čase už pomerne slušne zarábal. Nerobilo mi problém občas Heni požičať. So splácaním sa neponáhľala, neriešil som to. Bral som to tak, že peniaze idú aj tak na účet starých rodičov.

V cestovnej kancelárii sa Heňa po pár rokoch zoznámila s Mariánom, rozvedeným štyridsiatnikom. Veľmi dobre si rozumeli. Trávili spolu všetok voľný čas. Rodina, najmä starí rodičia, sa tešili, že sa Heňa postupom času konečne osamostatní. Mala robotu, stály príjem aj stáleho priateľa. Stal sa opak. Mariána vyhodili z práce a novú si nevedel nájsť. Ako sme sa po čase dozvedeli, dôvody prečo boli podobné ako keď si hľadala prácu Heňa. Nakoniec musel Marián odísť z podnájmu. Nasťahoval sa kam inam ako k Heni a starým rodičom.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Kamarát chodí s jednou ženou z lásky, s druhou pre peniaze


Marián si na pohodlie veľmi rýchlo zvykol. Nemusel nič platiť, jedol a býval zadarmo. Miesto jednej príživníčky mala babka s dedkom na starosti zrazu dvoch lenivcov. To sa mi už prestávalo páčiť. Sadol som si s Heňou aj jej priateľom. Vysvetlil som im, že takto žiť nemôžu. Nemôžu sa stále spoliehať na dobrotu starkých a cudzie peniaze. Nemám problém niekomu vypomôcť v núdzi. Ich spôsob života však bol o priživovaní sa. Obaja mi sľúbili, že sa zmenia. Marián zoberie aj horšie platenú brigádu. Heňa prestane míňať na hlúposti a začne platiť účty. Na záver si sesternica opäť požičala päťsto eur. Neodmietol som ju, hoci som mal už vlastnú rodinu a dve deti, ktoré som živil. Bral som to ako injekciu pre ich nový začiatok.

Chvíľu to vyzeralo, že si Heňa s Mariánom vstúpili do svedomia. Marián brigádoval v tlačiarňach, Heňa sa tiež snažila šetriť. Dokonca starkým navrhli, že potiahnu z väčšej časti účty za dom. Lenže reči sa hovoria a chlieb sa je.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Bojím sa, že moja nevesta je lenivá podvodníčka


V jeden deň mi babka s uplakaným hlasom volala, že pri upratovaní našla upomienky za nezaplatené účty. Vedel som koľká bije. Išiel som rovno na dom. Heňa aj s Mariánom boli spokojní pred televízorom. Na chvíľu som ostal v šoku. Na to, ako sa mi neustále sťažovali, ako nemôžu vyžiť bolo ich poschodie zariadené nad pomery. Nová plazma, kožená sedačka, kvalitný nábytok. Uvedomil som, že vždy, keď som išiel k nim, bol som len v časti starých rodičov. Nemal som predstavu, že si vlastne žijú v prepychu a za málo peňazí. Všetko to bolo kúpené z napožičiavaných peňazí. Mojich, starkých, kamarátov, rôznych pofidérnych firiem. Najhoršie bolo, že sa začali ozývať aj exekútori. Heňa sa snažila klamať aj po mojom nahnevanom príchode. Opäť sľubovala, že všetko pospláca, len majú s Mariánom ťažšie obdobie. Kvôli starým rodičom som väčšinu účtov a dlhov posplatil. Bolo to ale posledný krát. Zaťal som sa a povedal si dosť. Heňa žila aj na úkor svojho okolia celé roky. Jediné šťastie bolo, že nemá deti, inak ozaj neviem, ako by vyžili. A to ani nechcem myslieť na to, čo sa stane, keď sa starkí pominú a ona si bude musieť nájsť vlastné bývanie.

Sesternica si po konfrontácii so mnou asi naozaj uvedomila kam sa svojím správaním a najmä nekontrolovateľným míňaním môže dostať a začala byťzodpovednejšia. Alebo si možno len pýtala od niekoho iného ako odo mňa. Pred Vianocami to však nevydržala a opäť mi volala s prosbou o pôžičku na darčeky. Tentokrát som jej už položil telefón. Možno Henin sen bol mať sa ako prasa v žite, ale bolo načase, aby si zlaté prasa prestala robiť zo mňa.


Poznáte podobný príbeh aj vy? Ako by ste riešili takúto situáciu? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, R.F.

Odporúčame