Pravdivý príbeh: Stretávka zo strednej školy priniesla nečakané prekvapenie

Middle Aged Woman Meeting Friends Around Table In Coffee Shop

Keď som si našla v schránke pozvánku na stretávku zo strednej školy po 20 rokoch, tešila som sa, i bála zároveň. Tri pôrody na mojom tele zanechali stopy v podobe ochabnutej pokožky a nadbytočných kilogramov. Na tvári sa mi objavili prvé vrásky a taktiež som si bola vedomá toho, že kariéra je niečo, čím sa tiež nemôžem pochváliť.

Vlastne v živote som nepracovala. Na strednej som bola predsedníčkou triedy, najväčšou krásavicou, ktorá si mohla vyberať. Vybrala som si dobrého muža, nemôžem naňho povedať krivého slova. Naša veľká láska čoskoro priniesla plod v podobe dcérky Kamilky.

Aj maturovať som musela v septembri, pretože vtedy, keď končili školu ostatní spolužiaci, ja som sa práve trápila v pôrodnici. Mužovi sa celkom pekne darilo v podnikaní a preto sme sa dohodli, že ostanem pri deťoch a budem sa venovať predovšetkým rodine.

Stretnutie zo strednej školy bol vynikajúci spôsob, ako aspoň na chvíľu vypadnúť z nekonečného kolotoča domácich povinností. Bola som zvedavá, ako sa zmenili ostatní spolužiaci. A veru, niektorí z nich sa zmenili na nepoznanie. Najmä Buchtička. Tá všetkým vyrazila dych.

Keď Buchtička, vlastne Vlastička vstúpila do reštaurácie, nikto ju na prvý pohľad nespoznal. Nádherná žena, z ktorej išla charizma. Placho sa usmievala a vo všetkých smeroch predstavovala dokonalosť.


Mohlo by vás zaujímať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


„Buch..?“ ozval sa neveriacky spolužiak Tomáš. „Prepáč, Vlasta,“ opravil sa. „Pokojne ma i naďalej volaj Buchtička,“ usmiala sa naša bývalá spolužiačka. Po jej výraznom predkuse nebolo ani stopy.

Postupom večera nám rozpovedala svoj príbeh. Na strednej škole bola nevýraznou šedou myškou, ktorá nevynikala v žiadnom smere. Tučné, nesebavedomé dievča, so silnými dioptriami a krivým chrupom, ktorý nutne potreboval zásah zubára. V pubertálnom veku bola častým terčom posmeškov.

A dnes? Stal sa z nej chodiaci dôkaz toho, že aj to najškaredšie káčatko sa môže premeniť na prekrásnu labuť. Keď na stretávke začala rozprávať o sebe, uvedomila som si, že sme ju na strednej škole vôbec nepoznali a uťahovali sme si z dievčaťa, s ktorým sa život vôbec nemaznal.

Vlastu vychovávala prakticky stará mama, ktorá na ňu bola veľmi tvrdá. Mala aj mamu, z tej sa však stala alkoholička a posledné, čo ju zaujímalo, bolo to, ako sa má jej dieťa. Vlasta nosila oblečenie z charity, jedla buchty, rezne a tlačenku, ktorú jej nanútila stará mama.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Netušili sme, že vo voľnom čase roznáša letáky, stráži deti susedom a pomáha vykladať tovar v malom obchode. Robila všetko preto, aby si zarobila niečo navyše. Všetky peniaze šetrila. Keď si našetrila dostatočnú sumu, sama sa vybrala za stomatológom, ktorý jej v priebehu rokov upravil krivý chrup. Začala sa zdravo stravovať a výrazne schudla. Okuliare vymenila za kontaktné šošovky a len čo sa našla možnosť operácie zraku, ihneď ju využila.

Odmala vedela, čo chce. Vymaniť sa z obrazu, ktoré si o nej urobilo okolie. V skutočnosti to bolo príjemné a vzdelané dievča, ktorej vnútornú krásu sme v puberte nevideli.

Na stretávke doslova zažiarila. Napriek tomu, že bola úspešná psychoterapeutka, matka 2 šikovných detí, ktorá mala príjemného manžela, vôbec nespyšnela. Išla z nej skromnosť a vo všetkých zanechala hlboký dojem. Po stretávke sme si vymenili kontakty. Chcela som napraviť, čo som kedysi pokazila. Veď ja som bola vždy tá, ktorá si myslela, že je stredobodom vesmíru.

Škoda, že som nikdy nemala takú priateľku, akou je Vlasta. Už dávno z nej nie je Buchtička. Ale sebavedomá žena, ktorá radí ostatným, ako žiť.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: OV, gettyimages
Odporúčame