Pravdivý príbeh: Sused týral rodinu až do tragického konca a ja som nič neurobila

Chlap

profimedia.sk

Juraj sa narodil ako vytúžené dieťa. Od malička bol zahrnutý všestrannou láskou a nehou. Pozornosť oboch rodičov bola sústredená iba na neho. Akceptovali jeho danosti, ktoré mu sudičky dali do vienka. Netlačili na pílu, keď videli, že učenie nie je Jurajovou silnou stránkou. Bez akýchkoľvek problémov zobrali na vedomie, že chce byť automechanikom. Vôbec ich netrápilo, že Jurajovi najlepší kamaráti Fero, Milan, Igor a Jakub išli študovať na gymnázium a neskôr na vysokú školu.

Až jedného dňa si Juraj uvedomil, že predsa nie je horší ako jeho kamaráti. Popri práci automechanika si večerne urobil maturitu a diaľkovo aj vysokú školu. Študijné výsledky síce nič moc, ale stačili na ukončenie štúdií. Stal sa z neho právnik. Po protekcii ho pretlačili do krajskej zložky patriacej pod ministerstvo vnútra. A odrazu bol niekto, nikto nemohol byť lepší či rovnocenný. Nikoho nezdravil, nik mu nebol toho hoden, veď on robil na vnútre. Že ja ako suseda som dávno predtým už mala titul pred menom aj za menom, to bolo nič. To sa nepočítalo, lebo to nebol titul JUDr. a nerobila som na vnútre!

Prekvapením bolo, že si našiel krehkú milú partnerku Majku, s ktorou sa o necelé dva roky oženil. Z bytu sa non-stop ozýval Jurajov nenormálny, až besný  krik. Nejaký dôvod sa vždy našiel – buď bola polievka teplá alebo studená, osolená či neosolená, podobne to bolo s pivom a s ďalšími malichernosťami, nad ktorými normálny človek iba mávne rukou a prejde bez povšimnutia. Zúrivý amok sa čoraz viac u neho stupňoval. Báli sa ho všetci susedia. Ja som radšej vyšliapala pešo na 10. poschodie, ak sme sa náhodou stretli pri výťahu.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Postupne sa manželom narodil krásny synček Jurko a nežná princeznička Majka. Krstné mená ratolestiam určil Juraj. Majka, ktorá detičky priviedla na svet, nemala žiadne právo na ich výber. Ani prítomnosť malých detičiek v rodine však nedokázala zjemniť vždy a na všetko nazúreného Juraja. Už nevrieskal len na manželku, ale aj na ne.

Jurko mal od samého začiatku problémy s učením. Zrejme zdedil gény po svojom otcovi. Žiaľ, nemal  šťastie na chápajúceho otca, akým bol jeho starý otec. Niet divu, že bol problémovým žiakom, prepadával, dostal sa do zlej spoločnosti. Neukončil ani gymnázium. Odišiel z domu a robí v bratislavskej automobilke.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Našla som lásku, pre ktorú som stratila všetkých priateľov


 

Majka bola pravý opak. Aby otec na ňu toľko nekričal, učila sa na samé jednotky. Vždy bola nesmierne poslušná, ale mimoriadne uzavretá do seba. Teraz bude maturovať.

Pár rokov dozadu, keď som sa náhodne stretla s Jurajovou manželkou, som jej vyjadrila obdiv, že roky znáša toľko zúrivosti a necitlivosti. Citlivo som jej naznačila, že pravdepodobne ide o ťažkú duševnú poruchu, ktorú by mal bezpodmienečne riešiť psychiater. Nepriamo uznala, že áno, ale priklincovala to tým, že Juraj ich má všetkých veľmi rád. Nuž, ďakujem pekne za taký prejav lásky, keď sa vo dne v noci otriasajú múry v základoch paneláka. Nespí nielen jeho rodina, ale ani susedia.

To čo robil Juraj, nebolo nič iné, len týranie blízkych osôb. Nielen psychicky, ale aj fyzicky, keďže amok mu rozväzoval nielen jazyk, ale aj ruky a facky lietali hlava-nehlava. Bez pardonu sa ušli každému, kto bol v jeho dosahu.

Často som sa zamýšľala nad tým, ako pomôcť tejto rodine. Ísť na vnútro a opýtať sa, čo za zviera to zamestnávajú? Alebo podať trestné oznámenie? Čo by bolo najlepšie urobiť? Jednoznačnú odpoveď som však nikdy nenašla. Sčasti ma brzdil strach o svoje zdravie a sčasti poznanie nášho systému, ktorý väčšinou vždy všetko rieši až vtedy, keď je už neskoro.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Ako z lacného filmu – manžel mi zahýbal so susedkou


Jedného dňa idem z práce domov a zastaví ma sused z prízemia. Pýta sa ma: „Čo sa to tam u vás na hornom poschodí deje?“ Väčšinou nie som doma, takže som ani nevedela, že Juraj sa obesil a skonal. Údajne manželka požiadala o rozvod a on sa s tým nevedel vyrovnať.

Odvtedy nespávam. Je mi ľúto všetkých pozostalých. Mohla som zabrániť nešťastiu? Asi ťažko – nikto z môjho okolia ma nepodporil v konaní. Všetci mi hovorili, nemiešaj sa do toho, ešte na teba zaútočí a okrem toho ohrozíš celú svoju rodinu. Polícia určite podrží svojho kolegu – podobných príkladov je napokon veľa.


Urobila Majka dobre, keď konečne po viac ako 20 rokoch manželstva chcela skoncovať s tyranom a rozviesť sa? Dokedy mala trpieť a nechať ničiť nielen seba, ale aj svoje deti? Čo by ste urobili na jej mieste vy? Na koho by ste sa obrátili ako sused? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Viola
Odporúčame