Pravdivý príbeh: Švagor využíva celú rodinu, je to darmožráč a pozér

Pár

thinkstockphotos.com

V každej rodine sa nájde niekto, o ktorom si ostatní myslia, že ho museli v pôrodnici vymeniť. Proste exot, ktorý je úplne iný ako zvyšok príbuzných. Niekedy v dobrom, niekedy aj v horšom význame. V rodine môjho manžela to bol jeho najmladší brat Vlado.

Môj muž pochádza z dosť   veľkej rodiny. Okrem neho rodičia vychovali aj ďalších troch súrodencov. Všetci boli vždy veľmi srdeční, navzájom si pomáhali a podporovali sa. Vlado bol ale iný. Odkedy si ho pamätám, stále niečo riešil. Nebol to ale taký ten typ, ktorý by žil podľa svojho presvedčenia. Skôr len o všetkom polemizoval niekde nad kávičkou. Opovrhoval týmto systémom, konzumom, ale len do tej miery, kým to bolo pre neho pohodlné.

Vlado napríklad nemal ani mobilný telefón. Ostatným sa smial, že sú otrokmi technických výdobytkov. Ale v skutočnosti používal telefón svojej mamy, od ktorej si ho každú chvíľu brával, niekedy aj na niekoľko dní. A mama len platila účty.

Celkovo moji svokrovci Vladovi platili veľa vecí. Mne sa to nepáčilo, pretože ostatným deťom, a teda aj môjmu mužovi, toľko nedopriali. Keď som aj niekedy pred manželom vypustila nejakú poznámku o jeho bratovi, vždy sa ho zastával. Ak Vlada dobre spoznám, uvidím sama, aký je šikovný. Potrebuje čas, aby dozrel. Len som si zaťukala na čelo, pretože ja v jeho veku som si už dávno zarábala peniaze na seba sama ako každý bežný človek.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Matka ma nikdy nemilovala – a nakoniec sa o ňu starám len ja


Čo som ale musela Vladovi nechať, bola práca v kuchyni. Rád vymýšľal rôzne recepty, kombinoval na prvý pohľad nekombinovateľné. Jedno leto sa rozhodol pozavárať úrodu z rodičovskej záhrady a dobre urobil. Neostal len pri džemoch, vymýšľal aj rôzne ovocné nátierky, ktoré boli fakt veľmi chutné, dokonca sa mu ich podarilo aj predávať.

Spýtal sa aj nás, či by sme nejaké nechceli. Keď k nám prišiel aj s tovarom, ledva sa s nami pozdravil, už si aj pýtal, koľko mu dlžíme. Zarazilo ma to, nečakala som takú veľkú sumu. Veď suroviny mal zadarmo od rodičov, plyn a vodu tiež, v podstate minul len svoj čas. Zároveň som si spomenula na všetky tie prepadovky, keď k nám prišiel hocikedy na pár dní na návštevu. Pravidelne sa stávalo, že Vlado zavolal z vlaku, že je na ceste k nám, nech pre neho skočíme na stanicu. Nikdy nič nedoniesol, vyjedol celú chladničku, špajzu, nechal sa obskakovať, obehal svojich kamarátov a spokojne odišiel domov. Ja som nič za jedlo od neho nepýtala, brala som ho ako rodinu. Čakala som preto, že on nám na oplátku svoje výtvory podaruje, alebo si vypýta ozaj symbolickú sumu. To by ale nemohol byť Vlado. Manžel mu samozrejme hneď zaplatil.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Sestra na mamu kašľala, ale na dedičstvo ani náhodou


Pohár mojej trpezlivosti s Vladom pretiekol pred Vianocami. Moja sestra robila veľmi pekné háčkované deky na posteľ. Nerobila to vyslovene pre peniaze, ale vždy sa potešila, ak nejakú predala. Mohla si aspoň nakúpiť materiál na ďalšie. Vlado moju sestru poprosil, či by mu neurobila takú deku pre jeho priateľku pod stromček. Nevedela som o tom, až sestra mi to neskôr spomenula. Že čakala, že sa jej Vlado aspoň spýta, čo jej je dlžný. Moja sestra bola príliš mäkká na to, aby si od neho rovno vypýtala nejakú sumu. Keby jej aspoň nejaký z tých svojich lekvárov doniesol. Ale on nič. Zobral deku, pochválil, že je pekná a išiel domov.

Po tomto incidente som povedala manželovi, že Vlada už u nás nechcem vidieť. Pre mňa je to vypočítavý darmožráč. Nakoniec som pre pokoj v rodine sľúbila, že budem k nemu neutrálna. Mám čo robiť, aby som na návšteve u svokrovcov neprevracala oči zakaždým, keď začne o niečom mudrovať. Najčastejšie o tom, ako nechápe, že niektorým ľuďom toľko záleží na peniazoch. Pritom sa dá existovať krásne aj bez nich. Vtedy si len pomyslím, nuž milý švagor, ty buď len rád, kam si sa narodil a ako sa k tebe správa zvyšok rodiny.


Poznáte podobný príbeh? Ako by ste sa v danej situácii zachovali vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, HP
Odporúčame