Pravdivý príbeh: Svokra chce na seba pútať pozornosť, tvári sa, že je chorá

Vydesená žena

thinkstockphotos.com

Manžel mal k svojej mame veľmi blízko odjakživa. Otec mu umrel keď bol malý, a na rozdiel od jeho brata sa Dušan na neho veľmi podobal. Asi aj preto bol a dodnes je mamičkiným miláčikom. Kým sme spolu nezačali žiť mi to nevadilo, naopak. Páčilo sa mi, že je starostlivý a na svoju mamu nekašle. Myslela som si, že taký bude aj k svojej vlastnej rodine.

Keď mi Dušan po roku chodenia povedal, že by sme sa mali stretnúť s jeho mamkou konečne aj zoči-voči, potešila som sa, že myslí náš vzťah vážne. Mala som však aj trému – vedela som, že mu na jej názore veľmi záleží. Nakoniec išlo všetko ako po masle. Celkom príjemne sme sa porozprávali a mala som pocit, že sa vzájomne akceptujeme. Takto som to cítila, až kým sme sa s Dušanom nevzali a nezačali bývať spolu. On totiž dovtedy býval stále s mamou – mala rodinný dom, takže mal dostatok súkromia a zároveň bol poruke, keď niečo potrebovala. No a určite mu vyhovoval aj servis, ktorý mu ako dôchodkyňa robila. O čistú bielizeň a navarený obed mal vždy postarané.

Dušan sa ma opatrne spýtal, či by sme nešli bývať obaja k nej a môj byt prenajali. To som ale rázne zamietla.  Hoci som proti svokre nič nemala, bývať sa mi s nikým iným ako s Dušanom nechcelo. On to aj čakal a veľmi sa nedohadoval. Napriek tomu mu trvalo celú večnosť, kým si preniesol všetky veci do môjho, potom už nášho bytu. Keď sa konečne zabýval, tešila som sa že budeme viac spolu a k mame pôjde tak raz za týždeň. Ale vtedy sa to začalo.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Svokru jej náboženstvo priviedlo až do blázinca


Pomaly každý deň svokra telefonovala, že sa zle cíti, má vysoký tlak, má jej prísť pomôcť urobiť to a to na dome, lebo nevládze. Zaujímavé, že kým tam Dušan býval, nemusel takmer ani prstom pohnúť, všetko chcela robiť sama. Ale dobre, je jej smutno, povedala som si. Pritom Dušan rozhodne nebol typ, ktorý by inak na mamu kašľal – každý deň jej aspoň raz volal a vždy v sobotu ju išiel pozrieť. Ale tojej zjavne nestačilo, tak začala vymýšľať. Nakoniec mi už ani neprišlo čudné, že Dušan polovicu dní išiel po robote namiesto domov ku mne ku nej.

Trpezlivosť mi začala dochádzať, keď som otehotnela. Bývalo mi hrozne zle, stále som vracala, doktorka ma dokonca  vypísala. V tej dobe som nemala silu ani chuť okolo domácnosti nič robiť. Spoliehala som sa, že mi Dušan pomôže, veď aj on chcel bábo.  Aj sa snažil, ale vždy keď bol náhodou tri dni vkuse so mnou, sa ozvala jeho mama trasľavým hlasom a oznámila nejaký nový zdravotný problém. K vysokému tlaku sa pridala arytmia, potom si presilila ruku, keď niečo chcela v dome odniesť, nasledoval pokazený žalúdok. Vždy keď som jej volala, ako sa jej darí, znela akoby bola na smrteľnej posteli. Pritom viem, že keď tam Dušan príde, vždy ho čaká obľúbené jedlo, takže až taká nevládna byť nemôže. Časom som si bola takmer istá, že si tieto problémy vymýšľa alebo si ich aspoň nahovára. Nie je predsa možné, aby v podstate zdravý človek mal z ničoho nič každý týždeň inú ťažkosť.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Svoju svokru by som neprial ani najväčšiemu nepriateľovi


Nakoniec som túto možnosť predostrela Dušanovi. Začal sa mamy zastávať, vraj som sebecká a prečo na ňu žiarlim. Veď miluje mňa a čo je na tom, že pomáha mame, ktorá to potrebuje. Áno, keby jeho pomoc naozaj každý druhý deň potrebovala, tak si poviem, v poriadku. Ale takto len môžem čakať, kedy bude natoľko „chorá“, že nebude môcť žiť sama a Dušan k nej odíde bývať natrvalo.

Poviem vám, že už teraz sa obávam, ako to bude vyzerať, keď sa nám narodí malý Duško. Nie som už najmladšia a tehotenstvo ma ozaj vyčerpáva, neviem si predstaviť, ako budem zvládať starostlivosť o dieťa, ak bude manžel stále plne vyťažený u svokry. Je mi jej aj ľúto, že ostala v jej ponímaní sama, keď sa Dušan odsťahoval a s jeho brat ani nežije na Slovensku. Ale som aj sebecká a musím myslieť aj na seba. Je mi ľúto aj chudáka Dušana, lebo viem, že sa cíti ako medzi dvomi mlynskými kameňmi.


Poznáte podobný príbeh? Ako by ste sa v danej situácii zachovali vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, OL
Odporúčame