Pravdivý príbeh: Vyhodili ma z práce, dcéra sa za mňa hanbila, všetko kvôli jednej veci

Žena

gettyimages

Alkoholizmus sa v našej spoločnosti spája skôr s mužmi než so ženami. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že medzi ľuďmi závislými na alkohole je skutočne oveľa viac príslušníkov mužského pohlavia.

Aj môj muž si hocikedy skočil po práci na jedno chladené. Väčšinu to ostalo len pri ňom. Vlastne som ho nikdy nevidela opitého. To sa však o mne povedať nedá. Teraz mám konečne odvahu priznať, že sa volám Mira, mám 48 rokov a som abstinujúcou alkoholičkou. Nepijem už 5 rokov, 3 mesiace a 2 dni. Napriek tomu, že abstinujem už niekoľko rokov viem, že aj kvapka alkoholu ma môže opäť vrátiť do kolotoča opitosti a do čias, kedy sa deti hanbili za svoju mamu.

Ale pekne poporiadku. Vydávala som sa už ako 17-ročná, pretože som musela. Čakala som dieťa s mužom, teda skôr chlapcom, ktorý bol odo mňa starší len o pár mesiacov. Deti mali vychovávať deti. Na prekvapenie okolia sa nám to celkom darilo. Postupne sa nám narodil ďalší syn a jedna dcérka. Žili sme si dobre a spolu so širokou rodinou sme pravidelne zapíjali každé meniny a narodeniny. Vždy som bola spoločenský typ a v občasnom pití som nevidela žiadne zlo. Milovala som predovšetkým červené víno. Preto sme si ho s manželom radi kupovali a neraz sme si naliali pohárik po náročnom dni. Postupne som si začala nalievať aj sama. Pár dúškov alkoholu mi pomohlo zaháňať hlad a tak som si stále udržiavala dokonalú postavu.

Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Alkohol zničil život mne aj mojim deťom

Pomaly, postupom času, som si začala nalievať čoraz viac. Samozrejme, vedela som si to pred sebou zdôvodniť. Raz to bol drobný konflikt s manželom, nevrlá kolegyňa v práci či zlá známka detí. Nechcela som, aby sa rodina dozvedela o mojom malom tajomstve, ako som nazývala svoje nadmerné pitie. Prázdne fľašky som schovávala kde sa dalo, snažila som sa alkohol kupovať v rôznych obchodoch, len aby som nevzbudzovala dojem alkoholika. Vtedy mi ešte stále nebolo jedno, čo si o mne pomyslia ľudia, no aj to sa časom zmenilo…

Prvý zlom nastal, keď ma vyhodili z práce. Náhodná dychová skúška ukázala, že som pila a tak som dostala hodinovú výpoveď. Manžel mi dohováral, mama plakala, deti, ktoré práve končili strednú školu, ma zrazu nechceli objať. Vraj smrdím a mám sa konečne zobudiť. Hnevala som sa na celý svet. Za svoje problémy som vinila všetkých navôkol seba. Kvôli svojej závislosti som sa nevedela v žiadnej práci udržať dlhšie než dva mesiace a tak naša rodina začala mať finančné problémy. Muž sa snažil, ako vedel, no nedokázal utiahnuť bežné výdavky, náklady na vysokoškolské štúdium našich dvoch synov, aj moje výdavky na alkohol.

Manžel ma prehováral, aby som išla na protialkoholické liečenie. No ja som si nechcela pripustiť, že mám problém, triašky som pripisovala nedostatku magnézia, bolesti hlavy nízkemu tlaku… Na každý argument som mala trefnú odpoveď. Aspoň som si to myslela. Zrazu som sa dostala do štádia, že mi bolo všetko ukradnuté. Prestala som sa skrývať. O tom, že pijem „prvú ligu,“ vedela už celá dedina. Synovia ma neraz dotiahli domov z krčmy v bezvedomí.

Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky

Zachránila ma až naša Katka, najmladšia z detí. Povedala mi, že sa za mňa hanbí ako pes. To by mi až tak nevadilo, no keď mi oznámila, že ide bývať ku babke, niečo sa vo mne zmenilo. O všetko som mohla prísť: prácu, úctu manžela, rešpekt ostatných, financie… No nechcela som prísť aj o svoje milované dieťa. Hneď na druhý deň som sama išla za doktorom a vybavila si papiere potrebné na pobyt v liečebni.

Bol to boj. Náročný a ťažký. Neraz som to chcela vzdať. Do liečebne som si so sebou zobrala Katkinu fotografiu, práve ona mi pomohla vydržať. Dnes sa už dokážem tešiť z drobností, no vždy, keď vidím niekoho s fľaškou v ruke, prebehne mi po chrbte mráz. Pretože viem, že alkohol môže spraviť z človeka totálneho otroka. A spod jeho nadvlády sa uteká len veľmi ťažko.

Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: PZ, gettyimages
Odporúčame