Pravdivý príbeh: Z kamaráta je konšpiračný čudák, môže za to jeho otec

Muž

thinkstockphotos.com

Je hrozné a smutné zároveň, keď si rodičia plnia svoje túžby cez vlastné deti. Ešte smutnejšie je, ak sa deti vydajú iným smerom a rodičia neskrývajú sklamanie. Ja som mal šťastie, čo sa tohto týka. Moji rodičia mi vždy povedali svoj názor a poradili, keď bolo treba, ale nechali ma, nech o svojom živote rozhodujem sám.

Možno boli trocha prekvapení mojím želaním ísť študovať právo. Obaja spočiatku dúfali, že pôjdem v ich šľapajách, ale nechali ma a verili mi, že som si vybral správne. Matej, s ktorým som sa počas prvého semestra zoznámil, taký šťastný nebol. V ročníku sa s nami ocitol, lebo jeho otec to tak chcel. Všetci v jeho rodine boli právnici a Matejov otec inú možnosť ani nepripúšťal. Matej však mal srdce v hudbe a všetok voľný čas venoval svojej kapele. Štúdium flákal, nechodil na prednášky, ale cez prvý ročník sa dostal. Druhý už nezvládol. Keď videl, že ide do tuhého, odišiel z kapely a chcel všetko dobehnúť, ale už bolo neskoro. Pamätám si, aký bol Matej z toho, že ho vyhodia, hotový. Ani nie tak kvôli sebe, ale kvôli otcovi.

Ja som školu dokončil a riešil svoj život ďalej. Neskôr som sa dozvedel, že sa Matej opäť prihlásil na právo – a opäť kvôli otcovi. Chcel mu dokázať, že tú sprostú školu dokončí. No nestalo sa tak ani na druhý pokus.

Matej druhé pohorenie v škole znášal dosť ťažko. Bol som s ním zbežne v kontakte. Bolo mi ho ľúto, keď som vedel, čím si prechádza. Napokon sa rozhodol, že prijme strýkovu ponuku začať pre neho pracovať. Chcel dokázať otcovi, že aj bez vzdelania sa bude vedieť o seba postarať a zarobiť peniaze. Mateja už nebavilo na každej rodinnej oslave počúvať o tom, ako mu musí jeho otec všetko platiť a ako by bol bez neho stratený.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Kamarát sa rozviedol kvôli milenke – a takto to celé dopadlo


Nejaký čas som nevedel o Matejovi nič. Potom ma z ničoho nič prekvapila správa s prosbou, či mi môže na môj účet poslať všetky svoje peniaze. Len na pár dní, poslal by som mu ich potom späť, ale musí sa chrániť. Sledujú ho Američania. Ostal som zaskočený. Slušne som ho odmietol s tým, že si idem brať z banky úver a nejaké podivné transakcie by mi nepridali na dôveryhodnosti. Matej ma začal presviedčať, aby som si z banky určite nič nebral. Bol to, podľa neho, čertov nástroj a nemám sa nechať dať pohltiť celou tou mašinériou. Bol som zvedavý, odkiaľ sa nabrala Matejova averzia voči peniazom a chcel som ho aj pochopiť, o čo mu ide. Začali sme si písať častejšie.

Matej mi prezradil, že u strýka určitý čas pracoval. Celkom mu to aj šlo, niečo si dokázal našetriť. Peniaze investoval do nejakej virtuálnej meny. Obchod mu vyšiel. Bolo to vraj prvýkrát, kedy bol na neho otec pyšný. Dokonca Matej otca prehovoril, nech zainvestuje tiež. Aj keď to celé vyzeralo bezpečne, po čase si Matej nemohol vybrať svoje ani otcove peniaze. Celá burza krachla a obaja ostali bez peňazí aj virtuálnej meny, ktorú by za peniaze zamenili. Otec po Matejovi chcel, aby mu všetky peniaze vrátil. Povedal mu, že ako syna ho odpísal, pretože niekoho tak neschopného ako on, nebude pokladať za svoju rodinu. Jediný spôsob ako mu dokáže opak je, ak bude robiť niečo, čo bude prosperovať, v čo ale Matejov otec aj tak neverí.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Matej to celé nezvládol a odsťahoval sa definitívne z nášho mesta. Vraj sa proti nemu spustilo spiknutie. Išiel bývať k maminej krstnej na samotu. Odstrihol sa od sveta, od kamarátov. Nejaký čas nikam nechodil, s nikým nebol v kontakte. Ak sa aj s niekým stretol, ľudia od neho bočili pre jeho trocha zvláštne názory. Aj mne píše zaručené správy o tom, ako peniaze zaniknú, ako nás kto sleduje, ako môže vláda jedným klikom zhabať peniaze z hocijakého účtu.

Nesúdim Mateja, ani ho nespochybňujem. Vždy mu odpíšem, popýtam sa, čo má nové a pridám aj svoj názor na to, o čom píše. Veľakrát mi Matej poďakoval, ako je rád, že sa mu neobraciam chrbtom ako veľa iných. Nemá to jednoduché. Nepracuje, nemá veľa priateľov, otec sa s ním nebaví. Pritom si myslím, že za všetko môže práve on. Jeho nároky na syna a neschopnosť zmieriť sa s tým, že Matej mal o svojom živote inú predstavu spôsobili, že trpia obaja. Otec aj syn.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, KP
Odporúčame