Pre biele obliečky aj proti plesniam: Hypermangán je lacný a robí hotové zázraky

Hypermangán možno použiť aj na dosiahnutie ukážkovej belosti bielizne

Hypermangán možno použiť aj na dosiahnutie ukážkovej belosti bielizne (Zdroj: GettyImages)

Kým ho človek nevyskúša, neuverí. Stačí pár zrniečok a máte pomocníka na rôzne neduhy a problémy. Manganistan draselný, alebo hypermangán, je čiernofialová lesklá kryštalická soľ, ktorá je výborne rozpustná vo vode.

V medicíne sa používa predovšetkým ako antiseptikum. Využívali ho už naše babičky, len sme ho postupne nahradili rôznymi chemickými prostriedkami a inými modernými prípravkami. Najčastejšie ho kúpite v lekárni, kde sa obvykle predáva v malých plastových nádobkách za približne jedno euro. Aké sú jeho zázračné účinky a pri čom všetkom vám pomôže?

Účinná dezinfekcia

Na vyčistenie rán je manganistan ideálny. Vydezinfikuje akékoľvek poranenia, pľuzgiere, rezné rany či vredy. Roztok si pripravíte tak, že vo vode rozpustíte pár zrniek. Aká vysoká je koncentrácia, môžete vidieť na farbe roztoku – čím je tmavší, tým je silnejší. Na zdravotnícke účely by mal mať len jemne ružovú farbu. Ak by bol totiž veľmi koncentrovaný, pokožku by mohol poleptať. Takisto sa pred použitím treba presvedčiť, že sa všetky kryštáliky rozpustili. Na odreniny, škrabance, bodnutie hmyzom, zápaly kože, akné či preležaniny používame bavlnenú handričku, ktorú namáčame do roztoku a potierame ňou postihnuté miesta.


Mohlo by vás zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Preč s plesňami a mykózami

Každý, kto ich zažil vie, aké nepríjemné vedia byť. Kryštáliky sú zvlášť účinné pri gynekologických mykózach. Efektívne dokáže zmierniť či odstrániť sprievodné príznaky, ako sú začervenanie kože a sliznice, či svrbenie a pálenie v intímnej oblasti. Na sedací kúpeľ postačí len pár zrniek. Voda musí byť svetlo ružová a nemali by ste sa v nej máčať dlhšie ako 15-20 minút. Silné antiseptické účinky sa dajú využiť aj pri problémoch s plesňami na nohách. Ak sa vám nadmerne potia a mávate problémy s mokrými ponožkami alebo dokonca topánkami, pripravte si do lavóra/vane svetloružový roztok. Pravidelný kúpeľ nôh raz za týždeň vám pomôže tento problém zmierniť a časom aj úplne odstrániť.

Tip: Ocenia ho aj tí, ktorí trpia častými herpesmi alebo zapálenými kútikmi úst. Na boľavé miesta treba v tomto prípade použiť o čosi koncentrovanejší roztok, teda mal by mať tmavšiu ružovú farbu.

Žiarivá bielizeň

Znie to možno paradoxne, ale možno ho použiť aj na dosiahnutie ukážkovej belosti bielizne. Môže sa to zdať zvláštne, lebo hypermangán silno farbí a môže zanechať škvrny na pokožke aj oblečení. Ak to s ním preženieme, škvrny na koži obvykle zmiznú do dvoch dní, z oblečenia ich najlepšie odstránime octom. A ako je to s tým bielením?

  • V prvom rade si treba pripraviť bieliacu zmes – do 10 litrov teplej vody pridajte niekoľko kryštálikov a dôkladne rozmiešajte. Farba vody by mala byť ružová.
  • Nasypte asi 200 g prášku na pranie a miešajte, kým sa prášok nerozpustí.
  • Do takto pripraveného roztoku vložte bielizeň a nechajte namáčať 4 až 5 hodín, ideálne cez noc. Nemusíte mať obavy zo zafarbenej vody. Ak mala skutočne len ružovú farbu, bielizni neublíži.
  • Po uplynutí stanovenej doby ju vyperte obvyklým spôsobom. V prípade, že bola bielizeň praná už predtým, stačí ju len opláchnuť v čistej vode, vyžmýkať a nechať uschnúť.

Mohlo by vás zaujať: Bielizeň žiarivú ako sneh môžete mať aj vy: Skúste naše tipy!


Pomocník aj v záhradke

Účinky manganistanu sú skutočne nepochybné. Využitie je všestranné, vynachváliť si ho nevedia napríklad ani záhradkári. Dokáže účinne zabíjať škodcov a predchádzať chorobám rastlín. Výborný je napríklad proti múčnatke. Roztok si pripravíte tak, že 0,5 g hypermangánu rozpustíte v 100 ml vody. Použiť ho môžete na dezinfikovanie pôdy, alebo ním postriekať mladé rastliny.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame