Pre chuť, zdravie, aj na okrasu: Spravte si bylinkový kopec vo vašej záhrade

Žena

thinkstockphotos.com

Bylinky sú vítanou voňavou prísadou v kuchyni, ozdobou pri servírovaní, sú nielen liečivé, ale tvoria aj peknú súčasť vašej záhrady. Navyše ich pestovanie nie je náročné, ak si vyberiete vhodné druhy a pripravíte im správne stanovisko.

Vhodné miesto

Bylinky vyžadujú priame slnko, nemajú rady premokrenú pôdu a z praktického hľadiska by mali byť vysadené blízko domu, aby boli poruke. Na bylinkový kopec so 6-7 druhmi voňavých rastlín počítajte s plochou asi 1,5x1m. Ak máte možnosť umiestniť ho pri stene a chrániť ho tak pred vetrom, urobte to. Navyše v chladných slnečných dňoch vyžaruje murivo teplo zachytené z lúčov, ktoré sa oň opreli.

Čo budete potrebovať

Na založenie bylinkového kopca spomínanej veľkosti budete potrebovať:

 • 10-12 ks veľkých kameňov s priemerom 20-30 cm
 • suché konáre a hrubšie kusy dreva, napr. staré kmene
 • suché listy (listovka) alebo kompost
 • piesok a záhradnú zeminu
 • bylinky na sadenie

Farba a tvar kameňov záleží od vkusu a vašich možností. Kamene sú dôležité ako akumulátor tepla. Zachytávajú slnečné lúče a vytvárajú vhodnú mikroklímu. Staré konáre tvoria základ bylinkového kopca, prevzdušňujú korene rastlín, rozkladom uvoľňujú teplo a vytvárajú podmienky pre mykorízu – výživovú symbiózu medzi hubami a koreňmi bylín. Bylinky takto získajú dôležité minerály, hlavne fosforečnany. Preto sa nebojte použiť na stavbu bylinkového kopca staré časti kmeňov stromov, ktoré sú obrastené machom a vidieť na nich začínajúci rozklad dreva.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Ako na to?

Pôdorys budúcej bylinkovej záhradky vyznačte veľkými kameňmi. Uložte ich jeden vedľa druhého. Tým ohraničíte priestor, zabránite prenikaniu trávy a iných rastlín. Okrem spomínanej tepelnej akumulácie pôsobia kamene aj ako dekoratívny prvok. Do stredu uložte vrstvu nalámaných suchých konárov do tvaru pyramídy s výškou 20-30cm, rovnomerne navrstvite listovku alebo kompost a zasypte zmesou záhradnej zeminy zmiešanej s tretinou piesku. Vo všeobecnosti platí, že čím má bylinka suchšiu a chudobnejšiu pôdu, tým je aromatickejšia, a čím je menšia, tým viac liečivých látok je v nej koncentrovaných. Až navŕšite kopec, navrch poukladajte veľké kusy dreva a zopár kameňov. Z bylinkovej záhradky takto vhodným usporiadaním vytvoríte dekoratívny prvok a rozdelíte kopček na menšie časti – políčka, do ktorých zasadíte vybraté rastliny. Zo začiatku polievajte mierne, v ďalších rokoch je bylinkový kopec samoúdržbový, stačí odstrániť ojedinelú naviatu burinu a pri dlhotrvajúcich suchách občas poliať.

Vhodné druhy

Bylinkám sa lepšie darí v skupinách. Rastliny vytvárajú mikroklímu, ktorá je výhodná pre celé zoskupenie, navyše skupinky pôsobia veľmi esteticky a príťažlivo. Na slnečný bylinkový kopec sú vhodné trvalky:

 • oregáno (Pamajorán obyčajný, Origanum vulgare)
 • medovka (Medovka lekárska, Melissa officinalis)
 • saturejka (Saturejka horská/záhradná, Satureja montana/hortensis)
 • dúška (Dúška tymiánová/materina, Thymus vulgaris/serpyllum)
 • šalvia (Šalvia lekárska, Salvia officinalis)
 • yzop (Yzop lekársky, Hyssopus officinalis)
 • levanduľa (Levanduľa úzkolistá, Lavandula augustifolia)

Mohlo by vás zaujať: Koniec nervozite a depresiám: Tieto bylinky vám pomôžu možno viac ako lieky


Zber

Vňať bylín sa dá zberať priebežne počas celého vegetačného obdobia. Najvhodnejším časom je dopoludnie, keď oschla rosa. Pravidelným strihaním byliniek regulujete ich rast, obnovujete drevnatejúce stonky a môžete navodiť opätovné kvitnutie.

Prezimovanie

Keď rastliny stratia zelenú farbu zostrihnite ich asi na 5 cm od koreňa a prikryte čečinou alebo lístím. Takáto ochrana im postačí na zimný spánok a nové prebudenie sa na jar. Každý rok bude váš bylinkový kopec krajší a bohatší, úžitok z neho tak budete mať niekoľko rokov.


Pestujete si doma bylinky? Ktoré druhy máte vo svojej záhradke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame