Pre nižší tlak, krásne telo aj proti depresii: Skúšali ste už jogu?

Joga

thinkstockphotos.com

V poslednej dobe akoby sa roztrhlo vrece s ľuďmi, čo sa venujú joge. Aj keď sa zdá, že ide o novodobý trend, nie je to celkom tak. Joga má skutočne dlhú tradíciu a navyše má jej cvičenie blahodarné účinky na náš organizmus. Viete, čo všetko ňou môžete získať?

Môžu ju cvičiť všetci

Je absolútne jedno, koľko máte rokov, joge sa môže venovať každý bez ohľadu na vek. Dôkazom môže byť množstvo dôchodcov aj malých detí, ktorí jogu považujú za súčasť svojho života. Samozrejme, treba si vybrať ten správny druh, najmä ak máte zdravotné problémy. Vtedy je dobré prediskutovať to s lekárom. Jediným obmedzením je, že musíte vydržať dlhšiu dobu. Pretože pozitívne účinky sa prejavia až po pár mesiacoch pravidelného tréningu.

Spevnené telo

Aj keď k joge nepatria rýchle cviky, môžete mať vďaka nej krásne vyrysované a zdravé telo. Veď sa len pozrite na jej inštruktorov. Pri týchto cvikoch totiž pracujete s hmotnosťou vlastného tela, čo podporuje rovnomerné tvarovanie postavy. Rokmi overené cviky zahrievajú telo a urýchľujú spaľovanie. Pomáhajú odbúravať tuky aj z takých miest, kde to býva zvyčajne problematické.


Mohlo by vás zaujať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Lepšia pamäť a koncentrácia

Koncentráciu zlepšujú cviky na udržanie rovnováhy. Tým, že sa človek sústreďuje na jeden bod a drží v rovnovážnej polohe počas niekoľkých nádychov i výdychov, posúva schopnosť koncentrácie na vyšší level.

Prečistite si hlavu

Sústredenie sa na pravidelné dýchanie a pevné držanie tela vás doslova prinúti vypnúť množstvo myšlienok víriacich v hlave a dopriať si tak potrebný oddych. Mnohí priaznivci jogy tvrdia, že po hodine sa cítia lepšie psychicky pripravení zvládať aj náročné úlohy. Zároveň vám joga pomôže aj vtedy, keď sa cítite pod psa. Napríklad poloha lotosového kvetu zvyšuje hladinu serotonínu v tele, čím zlepšuje náladu a potláča depresiu.


Mohlo by vás zaujať: Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?


Vyhnete sa nemocniciam

Pravidelné strečingové a relaxačné cvičenia vedia pomôcť aj pri iných druhoch tréningu. Vďaka joge nebudete patriť k tým, ktorí vynechávajú iné športové aktivity kvôli zraneniam, čo sú spôsobené nedostatočným strečingom. Rovnako sa nemusíte obávať problémov s kosťami. Je totiž dokázané, že cviky, ktoré pracujú s hmotnosťou tela, pomáhajú predchádzať rednutiu kostí. Navyše na bolesti chrbtice môžete po čase zabudnúť.

Zlepší krvný obeh a krvný tlak

Potešíme tých, ktorí majú problémy s prekrvením horných a dolných končatín. Pravidelné cvičenie jogy totiž zrýchli krvný obeh. Rovnako účinne pôsobí na zníženie krvného tlaku a to aj bez väčšej námahy. Precvičovanie aj tej najjednoduchšej asany, ktorá spočíva v uvoľnenom ľahu na chrbte, pomohlo ľudom trpiacim na vysoký krvný tlak ho rapídne znížiť.


Mohlo by vás zaujať: Pohyb vás udrží vo forme aj vo vyššom veku: Ktorú aktivitu si vyberiete vy?


Vyspíte sa do sýtosti

Vďaka pravidelnému cvičeniu jogy si v noci doprajete kvalitnejší spánok. Viaceré relaxačné asany upokojujú nervový systém a telo zbavujú stresu a napätia. V spojení s meditáciou doprajú vášmu organizmu oddych v podobe výdatného spánku.

Recept na vyšší vek

Pravidelným tréningom jogy sa dopracujete nielen k zdravšiemu telu a vitálnej mysli, ale môžete si o čosi predĺžiť aj samotný život. Joga totiž harmonizuje endokrinný systém, ktorý má na starosti aj naše starnutie, metabolizmus či imunitu. Takže hor sa s jogou na dlhý a radostný život!


Aké skúsenosti máte s jogou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame