Pre ostrý zrak aj fungujúcu tráviacu sústavu: Doprajte si čučoriedok do sýtosti

Čučoriedky

thinkstockphotos.com

Počas prechádzok snáď len málokto odolá tomu, aby si utrhol pár modrofialových bobuliek. Sladká chuť však nie je jedinou výhodou čučoriedok. Oplývajú množstvom antioxidantov, zlepšujú zrak i trávenie a dokážu to, čo máloktoré ovocie. Jednoducho, mali by byť súčasťou každej kuchyne.

Ich účinok naozaj uvidíte

To, čo sa o mrkve vraví v mnohých riekankách, o čučoriedkach až také známe nie je. Je však dokázané, že zlepšujú zrak. Ich účinky sa skúmali už počas druhej svetovej vojny. Testovali ich na vojenských pilotoch Royal Air Force a výsledky potvrdzujú aj súčasne výskumy. Obsahujú antokyaníny, čo zlepšujú videnie v noci a za šera. Taktiež v sebe ukrývajú karotenoidy, ktoré podporujú celkové zdravie očí a zraku. Užívať pravidelne by ich mali všetci no najmä tí, ktorí dlhodobo pracujú na počítači, ktorí im ničí zrak.

Sú malé, no plné prospešných látok

Čučoriedky sú doslova nabité do prasknutia telu prospešnými látkami. Vďaka draslíku zabraňujú tvorbe opuchov tým, že odvádza vodu z tela. Tvorbu krvi zas vďaka nim podporujú stopové prvky – meď, zinok, chróm, mangán a železo. Na zmiernenie depresií obsahujú  horčík, ktorý zároveň zlepšuje zdravotný stav zubov a podporuje správnu funkciu svalov i nervov.

V ovocnej ríši sú hviezdami v obsahu antioxidantov. Vďaka tomu, že sú ich nevyčerpateľným zdrojom, majú aj vysokú schopnosť ničiť v tele voľné radikály. Tie stoja za poškodzovaním buniek a telových tkanív, čoho následkom je rýchlejšie starnutie. Takže namiesto estetickej chirurgie sa vyberte na prechádzku a vychutnajte si šťavnaté bobuľky.


Mohlo by vás zaujať: Štyri potraviny, ktoré spomaľujú starnutie: Poznáte ich?


Rozhýbu aj spomalia trávenie

Čučoriedky sú účinné aj pri liečbe žalúdočných vredov. Sušené sú vhodné na zastavenie hnačkového ochorenia, pretože držia v tele vodu, pôsobia protizápalovo a utišujú vracanie. Chorý ich môže žuvať a v prípade, že ich k dispozícii nemáte, vhodný je aj čučoriedkový čaj. Zároveň dopĺňajú minerály, o ktoré kvôli nemu organizmus prišiel – draslík, fosfor a vápnik. Naopak, čučoriedky v čerstvom stave poskytujú dávku vlákniny, čím urýchlia trávenie a zbavia vás aj zápchy.

Lepší krvný obeh

Črevá však nie sú jediné časti tela, ktoré rozhýbu. Antokyaniny v nich zlepšujú krvný obeh a pomáhajú zlepšiť rozvoz živín v organizme. Preto možno povedať, že pôsobia ako prevencia pred stareckou demenciou. Výskumy dokázali, že u starších ľudí zlepšujú pamäť aj kognitívne funkcie. Antokyaníny obsahujú aj listy čučoriedok, z ktorých si môžete pripraviť čaj. Tie totiž znižujú zlý LDL cholesterol a udržiavajú správnu hladinu cukru v krvi.


Mohlo by vás zaujať: 6 potravín, ktoré bojujú so starnutím: Doprajte si ich čo najčastejšie


Proti rakovine, cukrovke aj infekciám

Okrem iných úžasných schopností čučoriedky zohrávajú aj dôležitú úlohu v prevencii proti vážnym chorobám. Obsahujú antioxidanty, ktoré predchádzajú vzniku rakoviny. Spomaľujú delenie buniek v črevách a tlmia zápaly. Proti infekciám bojujú vysokým obsahom vitamínu C a betakaroténu.

Vypestujte si čučoriedky vo svojej záhradke

Čučoriedky rozhodne nepatria medzi najčastejšie doma vypestované plodiny, ale dá sa to. Je však dôležité dbať na to, aby boli dodržané ich špecifické podmienky na rast. Dôležitým faktorom je kyslosť pôdy, do ktorej ich môžeme zasadiť. Ich obľúbené pH je v rozmedzí 3,2 – 4,2, vtedy sa im dobre darí a dosiahnete tak pravidelnú úrodu. Ideálna je čistá vrchovisková rašelina, ktorá vytvorí čučoriedkam domáce prostredie, no jej cena nie je najnižšia. V rámci šetrenia ju stačí dodať len ako doplnok.

Pri pestovaní nezabúdajte ani na doplnkovú závlahu. Keďže ich koreňová sústava sa rozkladá takmer priamo pod povrchom, sú veľmi citlivé na sucho. Dôležité je aj správne hnojenie. Používajte len špecializované hnojivá a vyhnite sa tým s chloridovými formami živín a tiež vápenatým hnojivám.


Ako často si doprajete čučoriedky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame