Pre postavičku ako lusk: Vyťažte zo svojho cvičenia maximum!

Senior

thinkstockphotos.com

Mnohí z vás už pochopili, že ak chce človek vyzerať dobre, musí jednoducho cvičiť. Niekedy to však ide veľmi ťažko a hodiny strávené „drinou“ aj tak neprinášajú želaný efekt. Háčik môže byť v tom, že času pred a po cvičení neprispôsobujete správne zloženie stravy a pitný režim. My vám poradíme, čo a kedy jesť a piť, aby bola vaša snaha čo najefektívnejšia.

Strava je 70% úspechu!

Ak nedodržiavate správny postup, vaša snaha sa môže premietnuť do nedostatočného výsledku, alebo naopak opačného efektu, resp. že vaše svaly nebudú rásť, ale vám z nich bude práve naopak ešte ubúdať. Strava hrá totiž pri cvičení dôležitú úlohu a hovorí sa, že znamená až 70% úspechu pri cvičení a dosahovaní lepšej postavy. Zvyšných 20% sa pripisuje pohybu a 10% genetike. Bez kvalitnej a vyváženej stravy sa bude vaša postava formovať len veľmi ťažko. Ako teda správne jesť a piť pred cvičením a po ňom?

Nikdy necvičte nalačno

Riskujete tým akurát tak stratu svalovej hmoty. Nakoľko telo potrebuje na cvičenie energiu, musíte mu ju pred cvičením dodať vo forme stravy, inak uberie aj z vašich svalov. Čo sa teda odporúča jesť pre efektívne cvičenie? Vsadiť by ste mali na komplexné sacharidy a menší podiel bielkovín a tukov. Dať si sacharidy samozrejme neznamená, že si máte dať tabuľku čokolády, či inú sladkosť. Namysli sú komplexné, nie jednoduché cukry, teda tie, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine.


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava aj vo vyššom veku? Vďaka týmto športom sa vám to podarí!


Kedy jesť?

Ak máte za sebou len pohár zeleninovej či ovocnej šťavy, alebo kokteil, pokojne si môžete zacvičiť už za pol hodinku. Ak ste sa však najedli výdatnejšieho jedla, ktoré bolo hutnejšej konzistencie, počkajte radšej aspoň hodinku. Ak by ste začali cvičiť ihneď, váš žalúdok by mohol zareagovať nepríjemným a nedôstojným spôsobom.

Vločky, jogurt, ovocie či celozrnné pečivo

Vhodnou stravou pred cvičením je napríklad ovocný smoothie či zeleninová misa, ale aj orechy, ovsené vločky, celozrnné, čo pohánkové lievance, jogurt, tvaroh, či celozrnné pečivo a ich vzájomné kombinácie. Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné. Určite zabudnite na nevhodnú stravu typu vyprážaných, tučných, pálivých, slaných, či iných ťažkých jedál. Telo má totiž so spracovaním takýchto jedál omnoho viac práce a kým začnete cvičiť, nestihne vám vytráviť. Riskujete tak tráviace ťažkosti. Okrem toho po takomto výdatnom jedle schudnete aj v telocvični oveľa menej, ako keď si dáte iba niečo ľahšie.


Mohlo by vás zaujať: Vyšportovaná postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Poradíme vám, ako na to


Nezabúdajte na tekutiny

Tie sú však na rozdiel od jedla dôležité nielen pred cvičením, ale aj počas neho a po ňom. Pred ním si pokojne môžete dopriať šálku kávy (samozrejme za predpokladu, že ju nemáte od lekára zakázanú) –  vďaka kofeínu schudnete rýchlejšie a svaly vám vydržia aj s pribúdajúcimi rokmi. Je vhodné si ju dopriať hodinu až pol hodinu pred cvičením.

Vo fitku či pri behu, alebo počas akéhokoľvek druhu cvičenia, by ste tiež mali mať stále po ruke fľašu s tekutinou. Najvhodnejšia je samozrejme čistá a neperlivá voda. Ak sa chystáte na naozaj náročný fyzický výkon, môžete popíjať aj iontové nápoje. Dostatočný prísun tekutín zabráni dehydratácii organizmu, ktorá sa prehlbuje pri zvýšenej fyzickej aktivite, teda pri cvičení a taktiež pri prehriatí organizmu, ku ktorému počas tréningu dochádza. Ak budete pri cvičení piť pravidelne po dúškoch, nepríde vám počas neho nevoľno.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Využite „zlatú hodinku“

Tá prichádza bezprostredne po cvičení. A preto aj jedlo, ktoré príde po tréningu, cvičení, či výraznej fyzickej aktivite, by malo byť najvýdatnejšie z celého dňa. Samozrejme vám neradíme, aby ste sa najedli „čo to dá“, či takpovediac do prasknutia, no po tréningu sa môžete bez výčitiek svedomia najesť naozaj do sýtosti. Potrebné je totiž dodať telu všetky živiny, ktoré cvičením stratilo, ako aj také, ktoré potrebuje na regeneráciu a budovanie svalovej hmoty.

Spálite viac kalórií

Počas tzv. „zlatej hodinky“ má telo najvyššiu schopnosť využiť prijaté kalórie pre regeneráciu svalov a neuloží si ich vo forme tuku. Preto by sa mala vaša strava počas nej skladať najväčším podielom z bielkovín, doplnených o zložené cukry a zdravé tuky. Vhodné je napríklad chudé kuracie, či rybie mäso so zeleninovou oblohou. Po cvičení si nechajte aspoň dve hodinky na „vytrávenie“ a nechoďte spať hneď po najedení. Rovnako nezabúdajte ani na dostatočný prísun tekutín.


Venujete sa cvičeniu? Dodrźiavate popri tom aj nejaký špeciálny stravovací plán? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame