Pre úsmev ako z reklamy kefka nestačí: Doplňte „zubnú výbavu“ o tieto pomôcky

zubná niť

freedigitalphotos.net

Pre krásny úsmev už dávno nestačí len obyčajná kefka a pasta. Na trhu je celý rad výrobkov, ktoré vám sľubujú zastavenie krvácania ďasien, biele a zdravé zuby a starostlivosť o medzizubné priestory. Viac ako moderné pomôcky je však dôležité čistenie zubov pred spaním. Na nich sa totiž držia zvyšky všetkého, čo sme v priebehu dňa jedli a pili a ísť do postele s takto špinavým chrupom by sa rovnalo vysokému účtu u zubára. Zubný kaz dokáže narobiť najväčšiu šarapatu práve v noci, pretože slinné žľazy nezmývajú povlak a zvyšky potravy. V úspornom režime je aj náš jazyk a pery, ktoré počas dňa prirodzene čistia nečistoty. Ideálne umývanie by malo trvať najmenej tri minúty, ale väčšmi rozhoduje kvalita a správny spôsob narábania s kefkou.

V jednoduchosti je krása

Správna zubná kefka vyzerá už na prvý pohľad veľmi jednoducho. Z praktického dôvodu by mala mať malú hlavičku, aby sa dostala i do ťažko prístupných miest. Pri výbere sa riaďte aj hustotou štetiniek, pretože len dostatočný počet vyčistí každý zub naozaj poctivo.

Zbytočne nekupujte ani tvrdé kefky, ktoré dokážu ublížiť vašim ďasnám a obnaženým krčkom. Nie veľmi vhodným riešením je kus umelej hmoty v strede medzi štetinkami – kefky s lamelami takmer vôbec nečistia.


Mohlo by vás zaujať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Ústna voda osvieži, ale nevylieči

Reklamy sa nás často snažia presvedčiť o tom, že pri použití správnych prípravkov sa nám zuby nebudú kaziť a zmizne zápach z úst. Pravda je však taká, že klasické mechanické čistenie nenahradí ani tá najdrahšia ústna voda. To, že v ústach páli a štípe ešte neznamená, že naozaj funguje. Hoci na krátku dobu dych osvieži, zďaleka neodstráni povlak či skutočnú príčinu nepríjemnej arómy. Ideálnym bojovníkom je v tomto smere mäkká zubná kefka s husto osadenými štetinami, a keď k nej pridáte i správnu techniku, ste na správnej ceste k ústnej dutine bez kazov a zápalov.

Sólo kefka na dlhé večery

Jednozväzková kefka je na našom trhu vyše desať rokov a aj tak je pre mnohých španielskou dedinou. V hlave má iba jeden guľatý zväzok vlákien a používa sa nasucho. Čistenie každého zubu by malo prebiehať zvlášť a niekedy môže trvať až polhodinu, preto si túto činnosť nechajte k televízii. Malým krúživým pohybom po každej plôške zuba sa najprv zbavte povlaku, ktorý doošetrujete klasickou kefkou s pastou.

Zubná niť chráni pred kazom

Od obyčajnej zubnej kefky nečakajte žiadne zázraky, pretože sa v ústach nedostane do všetkých miest. Zubní lekári odporúčajú ako prevenciu pred zubným kazom dentálnu niť, ktorá pomáha znižovať riziko ochorenia ďasien. Mali by ste ju používať minimálne jedenkrát denne, aby sa z vašich úst odplavili zvyšky jedla a zubného povlaku.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


Medzizubná kefka masíruje ďasná

Osem z desiatich kazov vzniká v ťažko prístupných miestach, kam vlákna klasickej kefky nedosiahnu. S drobnou pomocou medzizubnej kefky hravo zvládnete aj údržbu fixných ortodontických pomôcok a protéz. Tvarom pripomína tenký drôtik so štetinkami, ktoré zachytia a odstránia všetky nečistoty a zároveň premasírujú ďasná. Veľmi dôležitý je výber správnej veľkosti podľa šírky medzizubných  priestorov.

Užitočné rady pri čistení

  • pred čistením si ústa poriadne vypláchnite vodou, aby ste odstránili čerstvé zvyšky jedla a zostatky zo sladkých nápojov
  • kefkou netlačte príliš silno, pretože si môžete poškodiť ďasná a zubné krčky
  • ak sú štetiny rozstrapkané a prestávajú držať svoj tvar, vymeňte kefku za novú
  • životnosť vašej kefky závisí od techniky čistenia, ale i frekvencie a sily, akou si umývate zuby
  • preferujte kefku s mäkkými štetinkami
  • po prekonaní choroby starú kefku vymeňte za novú

Používate pri čistení zubov len klasickú kefku alebo aj ďalšie pomôcky? Čo vám pri starostlivosti o zuby najviac pomáha? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame