Pre zdravé srdce, mozog aj pokožku: Lyžica konopného oleja denne

Konope

thinkstockphotos.com

Uznávate liečbu vhodnou stravou a darmi prírody pred rôznymi tabletkami z lekárne? Potom je pra vás vhodným produktom konopný olej. Pozitívne účinky konopy siatej sú známe už veľmi dlho. Olej z nej môže pomôcť tak pri cukrovke, ako aj pri srdcovocievnych problémoch, kožných ťažkostiach či hormonálnej nerovnováhe počas menpauzy.

Ideálny pomer kyselín

Konopný olej obsahuje Omega-6 a Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny v ideálnom pomere 3:1. Práve pri tomto pomere dochádza k maximálnemu využitiu a distribúcii esenciálnych mastných kyselín v ľudskom organizme. Aj preto je pomer týchto kyselín ešte dôležitejší ako samotné ich množstvo. Treba spomenúť aj obsah kyseliny stearidonovej a Omega-6 kyselinu gama-linolénovú, ktoré majú v kombinácii s ostatnými mastnými  kyselinami silný protizápalový účinok ako aj ďalšie pozitívne účinky na zdravie.

Plný vitamínov

Konopný olej obsahuje tiež vysoké množstvo chlorofylu, ktorý má hojivé a antibakteriálne účinky. Ľuďom, ktorý majú problém s vysokým cholesterolom pomáha obsah fytosterolov. Okrem toho obsahuje veľké množstvo vitamínu E, silného antioxidantu, ktorý zaručí vašim bunkám dlhšiu mladosť.  V konopnom oleji nájdete aj vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, D.


Mohlo by vás zaujať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


Výborný v menopauze

Konopný olej obsahuje nenasýtenú Omega-6 kyselinu GLA, ktorá udržuje hormonálnu rovnováhu v tele a preto je výborným pomocníkom pre ženy v menopauze. Vďaka nej možno znížiť pravdepodobnosť priberania či infarktu, ktorý často ohrozuje túto skupinu žien. Konopný olej je vhodný aj pre ženy, ktoré často trápi predmenštruačný syndróm.

Aké zdravotné problémy dokáže vylepšiť?

  • Srdcovo-cievne problémy – ako aj arytmiu, vysoký tlak či arterosklerózu vďaka obsahu Omega-3 mastných kyselín
  • Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín – polynenasýtené mastné kyseliny zabraňujú vytváraniu lipidových plátov v cievnej stene a zároveň znižujú agregáciu krvných doštičiek,
  • Vysoký cholesterol – Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu triglyceridov a LDL cholesterolu
  • Kožné problémy – esenciálne mastné kyseliny sú účinné pri liečbe chronických alergických a zápalových ochorení pokožky vrátane mykóz či atopického ekzému 
  • Hormonálnu nerovnováhu (napríklad počas menopauzy)
  • Reumatické ochorenia – poskytuje kľúčové mastné kyseliny pre dlhodobú liečbu zápalu kĺbov vrátane reumatoidnej artritídy
  • Cukrovku 2. typu – pomáha eliminovať sprievodné príznaky ako zvýšený cholesterol alebo trigliceridy
  • Pôsobí ako prevencia Alzheimerovej aj Parkinsonovej choroby
  • Prospieva nervovej sústave
  • Zvyšuje detoxikačnú a regeneračnú schopnosť pečeňových buniek

Mohlo by vás zaujať: Konope je zázrak prírody: Prečistí črevá, predĺži mladosť a prospieva svalom


Koľko a ako si ho dopriať?

Pre ideálne účinky je vhodné si dopriať každý deň jednu polievkovú lyžicu. Možno ho užívať aj dlhodobo, ideálne ako súčasť  bežnej stravy v studenej kuchyni. Nie je vhodné ho zahrievať, pre nestabilitu esenciálnych mastných kyselín pri teple. Po otvorení ho treba skladovať v chladničke.

Možno ho používať aj zvonku ako súčasť pleťových masiek či zábalov na vlasy, ako aj namiesto hydratačného mlieka. Môžete ho tiež použiť ako podpornú liečbu kožných problémov, napríklad ekzému. Jedna pollitrová fľaša stojí približne od 12 eur nahor.


Máte skúsenosti s konopným olejom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame