Pre zdravie aj v kuchyni: Využite rozmarín na všetky spôsoby

Rozmarín

thinkstockphotos.com

Stimulujúce účinky rozmarínu na mozog a celé telo využívali už v stredoveku. Odstráňte nepríjemné starosti s migrénou, srdcovo-cievne ťažkosti, nádchu, alebo prechladnutie liekom z vašej bylinkovej záhradky. Pri užívaní vyšších dávok sa poraďte s lekárom.

Šťastie a radosť, ktoré prinášal rozmarín poznali už v dávnej histórii. Stačilo ho zapliesť do závoja mladej nevesty a mladomanželov čakal šťastný manželský život. V niektorých oblastiach zas rozmarín v topánke ženícha a nevesty predpovedal verné a trvalé manželstvo. Táto rastlinka však má aj oveľa viac pozitív.

Doma na okne

Rozmarín sa dá dopestovať zo semiačka, ale aj s konárika, ktorý sa na jar zasadí do kvetináča. Rastlina si na polievanie nepotrpí. Stačí občas pridať trochu vody a po zakvitnutí môžete zbierať lístky, ktoré možno konzumovať čerstvé alebo ich usušiť.

Olej na boľavé kĺby aj hlavu

Ak nemáte kde dopestovať vlastný rozmarín, skúste ho nahradiť olejom, bude sa vám hodiť aj pri problémoch s kĺbami. Dá sa jednoducho zakúpiť v lekárni a telu pri vonkajšom použití prinesie úľavu. Pri masáži boľavých kĺbov treba olej nahriať. Vmasírovaný do spánkov potláča bolesti hlavy a migrénu. Antiseptické a antibakteriálne účinky  rozmarínu sa využívajú pri potláčaní kožnej infekcie.


Mohlo by vás zaujať: Keď nafúknutý balón v bruchu strpčuje život: Zbavte sa nadmernej plynatosti


Horúci nápoj proti chrípke

Jedna malá kávová lyžička rozmarínu v šálke horúcej vody vám pomôže zvýšiť  svoju imunitu. Zohriaty organizmus dokáže efektívnejšie bojovať s chrípkou a nachladnutím a zároveň uľahčuje vykašliavanie nepríjemných hlienov. Takto pripravený odvar pomôže stimulovať tráviaci trakt a dezinfekčné účinky sa využíva sa aj pri výplachu ústnej dutiny. Nezabúdajte, že nesmiete užívať viac ako jednu šálku denne. Pri vyšších dávkach sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Kúpeľný relax

Vyskúšajte rozmarínový kúpeľ a na vlastnej koži zistíte, aký povzbudivý účinok bude mať na vaše telo. Príprava je jednoduchá. Sušený rozmarín si nasypete do horúcej vody a stačí sa ponoriť a odpočívať. Vďaka obsahu silíc sa vaše telo prekrví a uvoľní sa stuhnuté svalstvo, uľaví sa bolestivým kĺbom a aromatická vôňa prospeje pri zlepšení chute do jedla. Pri príprave kúpeľa môžete využiť aj rozmarínový olej.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Rozmarín má dôležité postavenie v stredoeurópskych kuchyniach

Rozmarín sa v kuchyni používa najmä na dochutenie mäsa, rýb a zemiakov. Pokrm s ním je aromatický a vďaka povzbudivým účinkom priláka ku stolu celú rodinu. Stačí pridať štipku rozmarínu pred pečením na zapekané zemiaky, bravčové či kuracie mäso a oživíte svoje tradičné recepty novou chuťou.

Opekané krevety na rozmaríne

Potrebujeme:

  • 600 g mrazených kreviet – prípadne čerstvých, ale nezabudneme najskôr olúpať
  • 100 g rukoly alebo čerstvého poľného šalátu
  • zväzok petržlenovej vňate
  • 250 g cherry paradajok
  • 2-3 strúčiky cesnaku
  • vetvičku rozmarínu
  • olivový olej
  • soľ

Postup: Krevety necháme rozmraziť a rúru na pečenie predhrejeme na 200 °C. Cesnak, a petržlenovú vňať nakrájame nadrobno. Paradajky prekrojíme na polovicu. Do rozpáleného olivového oleja dáme na 2 minúty opiecť rozmrazené krevety. Keď sú rovnomerne opečené preložíme ich do misy na pečenie. Primiešame paradajky, cesnak, petržlenovú vňať a všetko aj s olivovým olejom z panvice dáme cca na 8 minút zapiecť do rúry. Tesne pred dokončením na vrch nasypeme kúsky rozmarínu. Krevety sú hotové, ak sú rovnomerne ružové až červenkasté. Do vychladnutej zmesi pridáme listy rukoly a dobre premiešame. Hotové podávame s viaczrnným pečivom. Nezabúdajte, že rukola po dlhšom čase zhorkne. Pridajte ju až bezprostredne pred podávaním.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Pikantná omáčka na grilovanie

Potrebujeme:

  • 1 lyžicu kečupu
  • šťavu z jedného citróna
  • 1 lyžicu medu
  • 1 lyžičku worcesterovej omáčky
  • 2 chilli papričky (aj sušené)
  • soľ a mleté čierne korenie

Postup: Chcete svojej návšteve pripraviť niečo jedinečné? Vyskúšajte pikantnú grilovaciu omáčku, ktorá sa hodí na kuracie aj morčacie mäso. Stačí si suroviny pripraviť do misky a vyšľahať mäso v marináde necháme do rána odležať a grilujeme. K takto upravenému mäsu môžeme podávať zemiaky.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Grilované zemiaky s rozmarínom

Potrebujeme:

  • 500 g zemiakov
  • 100 g oravskej slaniny
  • soľ a korenie
  • rozmarín

Postup: Zemiaky uvarené v šupke si nakrájame na plátky. Rozložíme ich do stredu  alobalu. Posypeme soľou, mletým čiernym korením a vetvičkou rozmarínu. Namiesto oleja môžeme pridať pár plátkov oravskej slaniny. Všetko pekne zavrieme a dbáme na to, aby sa nám alobal neroztrhol (použiť môžeme aj alobalovú tácku na grilovanie, ktorú obalíme aj z vrchnej strany).  Necháme piecť aspoň desať minút.


Vyskúšali ste už rozmarín vo svojej kuchyni alebo pri relaxácii? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame