Náhlu ostrú bolesť zubov, ktorá vystreľuje hlboko až k nervovým zakončeniam, vyvoláva najmä konzumácia studených, teplých, sladkých alebo kyslých potravín. Hlavným dôvodom citlivosti zubov je nedostatočná ústna hygiena a konzumácia potravín obsahujúcich množstvo kyselín.
Korene zubov obsahujú tisíce drobných kanálikov, ktoré vedú až k nervovému centru. Ak dochádza k ústupu ďasien, teda obnaženiu zuba, je toto centrum náchylnejšie na rôzne podnety. Citlivosť chrupu môže byť spôsobená:
- nesprávnou hygienou
- konzumáciou kyslých potravín
- zubným kazom
- vylomeným zubom
- opotrebovanými výplňami
- ochorením ďasien
- opotrebovanou zubnou sklovinou
- obnaženými koreňmi
Existuje niekoľko spôsobov, ako nepríjemné pocity eliminovať.
Vyplachovanie kokosovým olejom
Kokosový olej odstraňuje baktérie Streptococcus mutans, ktoré ovplyvňujú tvorbu zubného kazu. Ten je jeden z dôvodov, prečo k citlivosti zubov vôbec dochádza. Ako prírodné antibiotikum kokosový olej pomáha odstraňovať aj zubný povlak, ďalej zlepšiť zdravie ústnej dutiny a predchádzať problémom ako sú bolesti zubov, zápachu z úst a ochoreniu ďasien. Premieľajte v ústach jednu polievkovú lyžicu extra panenského kokosového oleja 20 minút, ideálne ráno pred jedlom. Potom olej vypľujte, ústa prepláchnite teplou vodou a zuby si vyčistite tak, ako ste zvyknutý.
Mohlo by vás zaujať: Kokosový olej sa vám zíde každý deň: Pre krajšiu pleť aj vlasy či proti mykózam
Slaná ústna voda
Slaná voda napomáha k zmierneniu citlivosti zubov vďaka tomu, že zlepšuje rovnováhu pH v ústach. Tým sa vytvára alkalické prostredie, v ktorom škodlivé baktérie a vírusy nedokážu prežiť. Slaná voda zabraňuje aj vzniku bolestivých vriedkov či pľuzgierikov, ktoré sa zväčša tvoria na ďasnách po stomatologických úkonoch. Zmiešajte pol kávovej lyžičky soli s jednou šálkou teplej vody. Ústa vodou dôkladne vypláchnite, snažte sa ju dostať do všetkých častí ústnej dutiny. Potom roztok vypľujte a ústa vypláchnite čistou vodou. Postup opakujte dvakrát denne po jedle.
Pasta z klinčekového oleja
Olej z klinčekov sa v stomatológii používa vďaka svojim protizápalovým, anestetickým a antibakteriálnym vlastnostiam. Tie pomáhajú zmierniť bolesť zubov a bojovať proti infekciám ústnej dutiny. Vodný výluh z klinčekov má dokonca aj analgetický účinok, takže znižuje aj citlivosti zubov a ich bolesť. Zomeľte 2 klinčeky, pridajte zopár kvapiek olivového oleja tak, aby vznikla pasta, ktorú nanesiete na bolestivé miesto. Nechajte pôsobiť 30 minút. Ak máte doma klinčekový olej, môžete zmiešať šesť kvapiek v polovici pohára vlažnej vody a roztokom dôkladne vypláchnuť ústa.
Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri umývaní zubov: Robíte ich aj vy?
Cesnaková pasta
Cesnak je pre vysoký obsah alicínu silným antibakteriálnym činidlom a zároveň prírodným anestetikom. Pomáha tak zabiť baktérie spôsobujúce infekcie a znížiť bolesť vyplývajúcu z citlivosti zubov. Pastu z cesnaku si pripravíte zmiešaním jedného prelisovaného strúčika, troch kvapiek vody a štipkou soli. Aplikujte ju priamo na bolestivý zub a pred opláchnutím teplou vodou nechajte niekoľko minút pôsobiť. Postup opakujte dvakrát denne niekoľko dní.
Ústna voda z peroxidu vodíka
Jeho antibakteriálne zloženie zabíja baktérie zodpovedné za bolesti zubov a ďalšie ústne problémy. Peroxid vodíka navyše jemne bieli zuby. Používajte iba trojpercentný roztok peroxidu vodíka. Zmiešajte rovnaké množstvo peroxidu vodíka a vody a používajte ho ako ústnu vodu maximálne trikrát týždenne. Po dezinfekcií vodu dôkladne vypľujte, ústa nevyplachujte.
Ktoré zo spomínaných trikov ste už odskúšali v praxi? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.
Zdieľať na