Prechladnutie vás nemusí zložiť do postele: Zakročte včas účinnými zbraňami!

prechladnutie

thinkstockphotos.com

Výkyvy teplôt a výraznejšie zmeny počasia sa aj túto jeseň podpisujú pod preplnené čakárne obvodných lekárov. Nie vždy sa však jedná o chrípku či bakteriálnu infekciu, ktorá nás naplno vyradí z pracovného kolobehu. Ak cítite, že niečo „na vás lezie“, popasujte sa s tým skôr, než skončíte v posteli. Nepríjemné prechladnutie sa totiž dá zvládnuť aj za pomoci domácich receptov. Ktoré to sú?

Prechladnutie verzus chrípka

Príznaky bývajú veľmi podobné, rozdiel väčšinou pocítime v tom, aký priebeh ochorenie nadobudne. Zatiaľ čo chrípka nás väčšinou okamžite skolí vysokými teplotami, bolesťami kostrovo-svalového aparátu a infekciou horných aj dolných dýchacích ciest, prechladnutie býva podstatne miernejšie. Teplota tela vystúpi len minimálne alebo vôbec, trápia nás bolesti hlavy, kýchanie, nádcha, upchatý nos, škrabanie v krku, či bolesti hrdla. Keďže na sebe cítime únavu a naša výkonnosť je oslabená, aj pri prechladnutí je najlepšie zahájiť šetriaci režim doma v teple. Na rozdiel od chrípky však môžete prechladnutie podchytiť včas a zotaviť sa už za 2 dni.


Mohlo by vás zaujímať: Nedajte vírusom šancu: Skúste tie najlepšie čaje proti prechladnutiu!


Pozor na pôsobenie nízkych teplôt

Prechladnutie môžu vyvolať rôzne choroboplodné zárodky vírusového pôvodu, ale aj priame pôsobenie chladu. Opatrní by sme mali byť predovšetkým v prípade chodidiel, pretože podľa starých ľudových múdrostí človek od nôh prechladne najrýchlejšie. Rovnako ako v prípade chrípky, ani pri prechladnutí nám antibiotiká nijako nepomôžu. Po tých by sme mali siahať až v prípade vážnej bakteriálnej infekcie, ktorá neustupuje dlhšie ako týždeň.

Pomôže aj obyčajná voda

…ak sa správne použije. V prípade, že vás trápia bolesti hlavy a upchaté prínosové dutiny, vyskúšajte rokmi overené naparovanie. V hrnci nechajte zovrieť vodu, potom ho preneste na nehorľavú podložku. Hlavu si prekryte veľkým uterákom a opatrne inhalujte stúpajúce pary. Pre zvýšenie účinku môžete do vody pridať morskú soľ, mätu alebo eukalyptový olej.

Hlieny dokáže výborne uvoľniť aj horúci kúpeľ nôh. Teplú vodu nalejte do lavóra a ponorte do nej chodidlá. Postupne prilievajte stále teplejšiu vodu, pokiaľ vydržíte.

Boľavé hrdlo či suchý dráždivý kašeľ pomôže vyliečiť studený Priessnitzov obklad. Krk si zabaľte do tkaniny namočenej studenou vodou tak, aby medzi pokožkou a látkou nevznikli žiadne vzduchové bubliny. Následne na mokrú látku priložte igelit a ako poslednú vrstvu zvoľte hrejivú šatku alebo šál. Takýmto postupom docielite dokonalé prekrvenie podráždených častí hrdla.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Čaj nikdy nepijeme príliš horúci

Ak má čaj príliš vysokú teplotu, boľavému hrdlu skôr uškodíme. V čase prechladnutia voľte čaje z byliniek (baza, lipa, tymián, šalvia) alebo z čerstvého zázvoru. Približne 5 cm ďumbiera postrúhajte a zalejte 1 litrom vriacej vody. Pre zvýšenie účinnosti týchto prírodných zázrakov, pridajte do čaju aj šťavu z citróna a med. Vždy však vyčkajte, kým čaj trochu vychladne. Vo vriacej vode sa totiž vitamín C aj blahodarné látky obsiahnuté v mede strácajú.


Mohlo by vás zaujímať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Čerstvé vitamíny na nezaplatenie

Hoci nám pri prechladnutí jesť veľmi nechutí, mali by sme sa premôcť a naservírovať si poriadnu dávku čerstvého ovocia aj zeleniny. Tú si môžeme dopriať v podobe tradičného vývaru, ktorý má významné liečivé účinky. Zabudnite na bujón, do hrnca dajte variť domácu sliepku a koreňovú zeleninu z vlastnej záhrady alebo od lokálneho pestovateľa. Najúčinnejším bojovníkom proti vírusom je jednoznačne cesnak spolu s cibuľou. Ak strúčiky nedokážete pohrýzť surové, navarte si silnú cesnakovú polievku. Z cibule si zasa môžete pripraviť nasledovné:

  • čaj: cibuľu ošúpte a prekrojte na 4 časti. Tie vložte do pol litra studenej vody, priveďte k varu a nechajte chvíľu prebublávať. Potom hrnček odstavte zo sporáka, zakryte pokrievkou a približne 15 minút nechajte vylúhovať. Po štvrťhodine čaj preceďte, nechajte mierne vychladnúť a popíjajte.
  • sirup: čerstvú a ošúpanú cibuľu nadrobno pokrájajte, preložte do skleneného pohára a zalejte niekoľkými lyžicami medu. Takto pripravenú zmes uložte na teplé miesto a počkajte, kým cibuľa pustí šťavu. Prírodný liek môžete užívať po lyžičkách počas celého dňa.

Ako s prechladnutím bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame