Prečistite si pľúca a obnovte ich silu: Pomôže para, zelený čaj aj špeciálne dýchanie

Občas potrebujeme prečistiť svoje pľúca (Foto: GettyImages)

Nádych, výdych… Už od prvých sekúnd života pre nás pľúca robia životne dôležitú službu. Často im dajú zabrať škodliviny z prostredia, cigaretový dym, suchý vzduch aj útok vírusov. Kým malé deti sa dokážu ľahko vysporiadať s takmer každým kašľom, s pribúdajúcimi rokmi nás dokáže kašeľ potrápiť aj dlhé týždne. Ide o jasný znak, že pľúca potrebujú pomoc.

Problém prezradí kašeľ aj dýchavičnosť

Ochorenia, ktoré zasahujú dolné dýchacie cesty, majú ťažký priebeh najmä u starších ľudí. Zápal, chronická bronchitída, chronická obštrukčná choroba, pľúcna fibróza či zmeny v dôsledku dlhoročného fajčenia predstavujú vážne stavy, pri ktorých už dochádza k trvalému poškodeniu tkaniva. Jemne vzduchové vačky sú zničené a spolu s tým klesá aj schopnosť prenášať kyslík smerom ku krvnému obehu.

K jasným znakom, že vaše pľúca sú vystavené nadmernej záťaži, patrí najmä:

– dlhotrvajúci kašeľ
– opakované zahlienenie
– rýchle zadýchanie sa aj pri menej náročnej aktivite

Celý organizmus môže začať trpieť nedostatkom kyslíka, čo sa prejavuje nielen problémami s dýchaním, ale aj neobvyklou únavou. Našťastie, existujú spôsoby, ako si pľúca udržať zdravé a silné čo najdlhšie.

1. Stopnite fajčenie

Fajčiari patria k najviac ohrozenej skupine. Ak aj nefajčíte, snažte sa obmedziť pobyt v zadymených priestoroch. Vdychujete totiž vedľajší prúd dymu bez filtra a spolu s tým aj množstvo ďalších toxínov naviac. Odborníci z univerzít v Kansase a Miami neodporúčajú ani elektronické cigarety. Môžu spôsobovať vysušenie dýchacích ciest, sťažujú uvoľňovanie hlienu a teda aj prirodzený proces čistenia pľúc.


Mohlo by vás zaujať: Dajte pozor na svoje pľúca: Nezamorte svoju domácnosť potenciálnymi rizikami


2. Vyhnite sa dráždivým látkam

Ak sa už nemôžeme vyhnúť znečisteniu vo vonkajšom prostredí, snažme sa vytvoriť si zdravé prostredia aspoň doma. Pozor na dráždidlá v podobe čistiacich chemických prípravkov, osviežovače či vonné sviečky. Chráňte sa aj pred vdychovaním čerstvých náterov, lakov a syntetických farieb. Pozitívnu zmenu a zmiernenie ťažkostí s dýchaním môžu aj ku vám domov priniesť čistička vzduchu a vysávač s kvalitným HEPA filtrom.

3. Venujte čas pohybu

Cvičenie a aktívny pohyb v zdravom prírodnom prostredí majú významný zmysel. Práve pri športe totiž vzrastá dopyt každej bunky po kyslíku, preto sa musia aj pľúca nakopnúť na maximum svojho výkonu. Následne dochádza aj k rýchlejšiemu uvoľňovaniu hlienu a toxínov. Pravidelným tréningom sa pľúca dokážu prispôsobiť rastúcim nárokom a postupne zlepšovať svoju kapacitu.

4. Využite silu pary

Inhalácia vodnej pary otvára dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie hlienu. Najmä v období, kedy sme vystavení suchému a prekúrenému vzduchu, trpia sliznice vysušením a zhoršeným prietokom krvi. Uvoľnenie hlienu z nosa a horných dýchacích ciest zamedzí jeho neskoršiemu presunu smerom na priedušky a pľúca. A vás tak ochráni pred ďalším kašľom a zápalmi.


Mohlo by vás zaujať: Dýchajte zdravo: Udržte pľúca silné a v dobrej kondícii


5. Vyskúšajte špeciálne dýchanie

Čo robiť, ak už kašeľ máte a neviete sa ho zbaviť? Naučte sa, ako ho kontrolovať a predchádzať záchvatom.
1. Sadnite si na stoličku, uvoľnite sa a vystrite chrbát.
2. Ruky položte na oblasť žalúdka – nad pupok. Zhlboka a pomaly sa nadychujte.
3. Skôr, ako vydýchnete, zatlačte rukami na brucho, zohnite sa do mierneho predklonu a s výdychom 2-3 krát silno zakašlite.
4. Párkrát sa zhlboka nadýchnite a zopakujte podľa potreby.
5. Pomôcť vám môže aj člen rodiny a to tak, že pri kašľaní bude rukou mierne „bubnovať“ po chrbte, čo tiež prispeje k tomu, aby sa hlien zachytený v pľúcach uvoľnil.

6. Pite zelený čaj

V malých lístkoch zeleného čaju sa ukrýva veľké množstvo antioxidantov, ktoré môžu zmierniť zápal. Cenné zlúčeniny dokonca chránia pľúcne tkanivo pred škodlivými účinkami vdychovania tabakového dymu. V nedávnej štúdii zahŕňajúcej viac ako 1 000 dospelých sa zistilo, že ľudia, ktorí pili aspoň 2 šálky zeleného čaju denne mali lepšiu funkciu pľúc ako tí, ktorí zelený čaj nepili vôbec.


Ako sa snažíte vo forme udržiavať pľúca vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame