Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov

Citrón

sxc.hu

Stovky kníh, časopisov a internetových stránok ponúka „najlepšie“ a „najúčinnejšie“ spôsoby detoxikácie, ktoré sú v nejednom prípade spojené so značnými finančnými nákladmi. Proces zbavovania sa toxínov môže prebiehať viacerými spôsobmi – prostredníctvom pôstu, liečivých rastlín, výživových doplnkov, cvičenia, saunovania… Ktorú metódu si zvolíte vy?

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob očisty, je potrebné, aby ste počas tohto obdobia vylúčili zo svojho životného štýlu všetko nezdravé – alkohol, cigarety, rafinované potraviny, nasýtené tuky (zemiakové lupienky, vyprážané jedlá), rýchle sacharidy (biely cukor, ryža), priemyselne spracované potraviny, ktoré sú plné konzervačných látok a farbív. Dbajte na pitný režim, pretože voda zbavuje telo toxínov, hýbte sa (joga, Qigong), relaxujte a snažte sa myslieť pozitívne (hoci je to niekedy ťažké).

Jednoduchá detoxikácia pre úplných začiatočníkov

Pokiaľ vám už len slovíčko detoxikácia naháňa strach, tento jednoduchý spôsob očisty je pre vás ako stvorený. Základom tejto kúry je obyčajný žihľavový citrón, resp. citrónová šťava. Počas niekoľkých týždňov bude vašou úlohou vypiť každé ráno nalačno pohár vody s čerstvou šťavou z polovice citróna a počas dňa šálku žihľavového čaju. Citrón je plný antioxidantov, ktoré ničia voľné radikály. Je prirodzeným čističom pečene a prospieva tráveniu. Posilnenie imunitného systému je samozrejmosťou. Žihľava je zas skvelým odstraňovačom toxínov a odpadových látok z krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Chlorofyl v zelených potravinách odstraňuje ťažké kovy a ďalšie škodliviny

Chlorofyl je prirodzenou súčasťou zelených rastlín a je schopný zbavovať organizmus nahromadených ťažkých kovov. Podstata tejto kúry spočíva v zaradení dostatočného množstva zelených potravín do jedálnička (a samozrejme dodržiavanie vyššie uvedených pravidiel). Bohatým zdrojom chlorofylu sú:

  • Zelená listová zelenina ako špenát, hlávkový šalát, rukola, žerucha, púpavový list či žihľava – sú ľahko dostupné i chutné. Púpava i pŕhľava slúžia nie len na prípravu čajov, ale v čerstvom stave ochutia rozmanité šaláty
  • Morské riasy chlorella a spirulina – okrem chlorofylu obsahujú antioxidanty, vitamíny, minerály, nenasýtené mastné kyseliny, ktoré posilňujú celkovú obranyschopnosť organizmu. Ideálna dĺžka kúry je aspoň 3 mesiace, počas ktorej sa užívajú 4 g morských rias denne. Vyjde vás zhruba na 50 eur.

Indické psyllium pre očistu tráviaceho traktu

Psyllium je vlastne vláknina, ktorá nemá žiadnu chuť, vôňu a je čisto prírodná. Slúži najmä pre očistenie tráviaceho traktu. Indickú vlákninu ocenia najmä ľudia s tráviacimi problémami (zápcha, hnačka, hemoroidy). Využíva sa aj pri chudnutí, pretrvávajúcej únave, kožných problémoch a alergiách.

Ako prírodnú vlákninu užívať? Psyllium je ideálne konzumovať po jedle, prípadne pol hodinku pred jedlom. Dávkovanie závisí od konkrétneho druhu produktu, spravidla sa jedna alebo dve čajové lyžičky rozmiešajú vo vode a vypijú. Pre zlepšenie účinku je vhodné vypiť ešte jeden pohár vody, pretože príjem tekutín zohráva pri užívaní tohto doplnku dôležitú úlohu.


Mohlo by vás zaujímať: Očistite šetrne svoje telo: Domácu detoxikáciu zvládnete aj vy!


Očista formou zeleninových a ovocných štiav

Detoxikácia ovocnými a zeleninovými šťavami si vyžaduje pevnú vôľu. Spravidla trvá 7 dní, počas ktorých sú dovolené len čerstvé šťavy, bylinkové čaje a dostatok čistej vody.Počas detoxikácie treba vypiť kilo až dve čerstvých štiav v šiestich dávkach. Tie si pripravte maximálne na 12 hodín vopred, pretože skladovaním nápoja ho ochudobňujete o cenné látky. Tento detoxikačný režim je náročnejší, preto nepodceňujte prípravu a ešte pred jeho absolvovaním postupne obmedzujte nezdravé potraviny. Odborníci odporúčajú do detoxikačného programu zaradiť nenáročné druhy pohybu (ideálne sú relaxačné cvičenia), časté sprchovanie a dostatok spánku. Po kúre dbajte na to, aby bol prechod na normálnu stravu postupný, inak si môžete uškodiť. Ak máte zdravotné problémy, konzultujte tento spôsob detoxu s odborníkom.

Niektoré ďalšie metódy detoxikácie sú:

  • Použitie jemných preháňadiel – napr. Glauberova soľ
  • Klystír – jednými chválený, inými zaznávaný
  • Očista formou čajov
  • Pôst

Vyskúšali ste už niektoré detoxikačné metódy? Pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Mirka
Odporúčame