Deň voľna na zlepšenie psychickej pohody: Prečo je prospešné si ho vziať?

pár v parku

Urobte si deň voľna na odreagovanie (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Keď máte chrípku alebo sa necítite dobre fyzicky, je prirodzené, že si vezmete deň voľna. Na mentálne zdravie sa však často zabúda, no je rovnako dôležité. Ak váhate, či stojí za to vziať si deň voľna na odreagovanie, prečítajte si, prečo to bude pre vaše zdravie prospešné aj nápady na to, čo počas neho robiť.

Kedy a prečo si vziať deň voľna?

Nájde sa mnoho dôvodov, aby ste si vzali deň voľna. Dlhodobé osobné problémy, zlé vzťahy na pracovisku, prepracovanie a pocit vyhorenia či stresu ovplyvňujú pocit šťastia a tým aj psychické zdravie.

Ak však na takúto nepohodu zareagujete včas, predídete zhoršeniu vášho stavu, ktorý by sa mohol stať akútnym. Pokiaľ sa cítite stále viac unavený, máte problémy so spánkom, zníženú chuť do jedla alebo cítite, že ste pod tlakom, je to signál, že by vám pomohol deň voľna na odreagovanie.

Čas voľna by ste však mali využiť čo najviac vo svoj prospech. Zbytočne sa nestresujte a nemyslite na to, čo vás znervózňuje. Ničnerobenie vám tiež môže skôr uškodiť, ako pomôcť.

Aké činnosti je vhodné vykonávať?

Najlepšie urobíte, ak spojíte dôvod, pre ktorý ste si vzali dovolenku s vhodnou činnosťou. Cítite sa preťažený? Skúste popremýšľať, ako zlepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom. Nie ste spokojný so svojou prácou? Pozrite si ponuky práce a podajte si do nejakej žiadosť.

Možno pociťujete emočné alebo psychické vyčerpanie, no tie správne aktivity vás určite povzbudia. Bavilo vás ako deti kresliť alebo niečo vyrábať? Vráťte sa k tomu! Kreatívne činnosti pomáhajú znižovať pocit napätia a dodajú vám energiu. Sústredenie sa na danú aktivitu povolí nahromadený stres a nepriamo sa vďaka nemu prenesiete cez problémy, pre ktoré ste si danú činnosť zvolili.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chystáte sa do prírody? Pobyt v nej má pre vaše telo mnoho benefitov
blok na maľovanie a vodovky
Skúste si niečo namaľovať alebo vyrobiť (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Cvičenie aj prechádzka v prírode

Cvičenie je taktiež skvelým spôsobom ako sa psychicky uvoľniť. Často sa odporúča aj pri liečbe miernych depresií. Nezáleží na tom, akú si vyberiete pohybovú aktivitu. Beh, dvíhanie činiek, pilates, to všetko vám pomôže zlepšiť si náladu. Počas cvičenia totiž naše telo uvoľňuje chemické látky, spôsobujúce pocit šťastia.

Pobyt  v prírode má na naše telo upokojujúci efekt. Je dokázateľné, že sa nám na čerstvom vzduchu aktivuje nervový systém, ktorý pomáha pri znižovaní stresu. Prejdite sa napríklad v lese či parku, precíťte daný moment a zhlboka dýchajte. Aj taká práca v záhrade má pozitívny vplyv na psychiku.

žena medituje
Prečistite si myseľ pomocou meditácie (Zdroj: Pixabay/Pexels)

Prečistite si myseľ

Na načerpanie energie si môžete zvoliť aj meditáciu a jogu, pretože sú skvelými spôsobmi, ako si prečistiť myseľ, čím napomôžete vášmu mentálnemu zdraviu. Aby ste vylepšili účinok týchto aktivít, vykonávajte ich podľa možnosti vonku.

Nezabudnite počas dňa pouvažovať nad tým, aké kroky by ste mali podniknúť na zlepšenie situácie, pre ktorú ste si vzali voľno. Najlepšie je urobiť tak hneď ráno, aby ste sa neskôr mohli venovať svojej obľúbenej činnosti. Sústreďte sa na to, čo s tým dokážete urobiť a zbavte sa nekonečného kolobehu obáv a tiesne.

Urobte preto niečo pre seba a vezmite si deň voľna na dobytie energie. Ak tak budete robiť pravidelne, pomôže vám to udržať si dlhodobo psychické zdravie aj zlepšiť výkonnosť a spokojnosť v práci.

Zdroj: plnielanu.sk, positive.news
Odporúčame