Predčasná menopauza: Trápi čoraz viac žien, môže priniesť veľké bolesti

Žena

gettyimages

Menopauza, alebo aj klimaktérium, prichádza zvyčajne okolo päťdesiateho roku života. Ide o prirodzený proces. No počet žien, ktorých postihuje takzvaná predčasná menopauza na Slovensku stúpa. V čom sa líši od klasickej menopauzy?

Prečo k nej dochádza

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihuje predčasná menopauza okolo 3 % žien, pričom výnimkou nie sú ani ženy vo veku okolo dvadsať rokov.

Najčastejšie k nej dochádza u osôb, ktoré majú nevhodný životný štýl alebo podváhu, keďže málo tukového tkaniva znižuje tvorbu estrogénu. Zvyčajne tak predčasná menopauza trápi modelky a vrcholové športovkyne, ktoré nemajú ani gram tuku navyše.

Ide o dedičnú záležitosť

Netreba však zabúdať ani na to, že vyššie riziko majú napríklad fajčiarky. Ako prevencia tak slúži aj pravidelný pohyb, zdravá strava, pozitívne myslenie, udržiavanie si optimálnej váhy a pravidelné prehliadky u gynekológa.

Predčasná menopauza sa však netýka len chudých žien. Problémy s ňou majú aj osoby, ktoré podstúpili chemoterapiu či rádioterapiu a ženy, ktoré trpia nejakým autoimúnnym ochorením. Bohužiaľ, častokrát ju spôsobujú aj dedičné gény. Problém nastáva najmä vtedy, ak žena ešte chcela mať deti, no už ich mať nemôže.


Mohlo by vás zaujímať: Potlačte nepríjemné príznaky menopauzy: Pomôžu vám dary matky prírody


Príznaky sú rôzne

Príznaky menopauzy sa líšia od ženy k žene. Kým jednu nič nebolí a žiadne zmeny na svojom tele neregistruje, iná zažíva pri predčasnej menopauze bolesti. Približne pre tretinu žien je predčasná menopauza bezproblémová a nepotrebujú žiadnu liečbu. Tretina zase na sebe badá zmeny nálad aj telesné zmeny, no zvládajú ich bez väčších komplikácií a podávania hormónov, napríklad len za pomoci čajov či fyzickej aktivity.

Pre poslednú tretinu je, predčasná menopauza neznesiteľná a to nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Častokrát sa k slovu hlásia depresie, pretože tak, ako obyčajná menopauza, aj tá predčasná je nezvratná a žena tak už nikdy nemôže mať deti.

Najčastejšie príznaky:

  • návaly tepla
  • podráždenosť
  • nespavosť
  • zmeny na pokožke
  • rednutie kostí
  • sklony k depresii
  • suchosť pošvy
  • zvýšené riziko infarktu a mŕtvice

Mohlo by vás zaujímať: Menopauzu znášajú ženy čoraz ťažšie: Na čo všetko sa pripraviť?


Ako prebieha liečba

Lekári sa s predčasnou menopauzou nestretávajú až tak často a preto ju niekedy odhalia až pomerne neskoro. Na rad potom prichádza rozhodnutie, či sú príznaky bolestivé a treba ich riešiť, alebo sa žena s lekárom dohodne, že priebeh predčasnej menopauzy zvláda a nie je potrebná žiadna špeciálna liečba.

Ak je však prechod ťažký, väčšinou sa predpíše liečba syntetickými hormónmi. Tie sa však môžu podávať len ženám, ktoré nemajú rakovinu prsníka, maternice alebo vaječníkov, nemali pľúcnu embóliu, nemajú problém so zrážanlivosťou krvi, žilovú trombózu, chorú pečeň či mimovoľné krvácanie z pošvy.


Máte skúsenosti s predčasnou menopauzou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame