Predčasné starnutie, suchá pleť, menšie svaly: Aj to sú signály, že málo pijete

Voda

thinkstockphotos.com

Zrejme nie je nič tak osviežujúce ako pohár vody. Napriek tomu však množstvo ľudí nedodáva svojmu telu dostatočné množstvo tejto vzácnej tekutiny. Ak na sebe spozorujete niektorý z týchto príznakov, vedzte, že najlepším riešením je poriadne sa jej napiť.

1. Máte sucho v ústach

Ide síce o samozrejmosť, no kedykoľvek máte nepríjemný lepkavý pocit v ústach, čo najskôr siahnite po nejakej tekutine. Sladené nápoje sú len kýmsi dočasným riešením, preto sa radšej ovlažte čistou vodou. Tá sa totiž zúčastňuje na urýchlení tvorby slín, ktoré vaše ústa dostatočne zvlhčujú.

2. Suchá pokožka

Koža ako najrozsiahlejší orgán ľudského tela potrebuje byť dostatočne hydratovaná. Suchá pokožka je v skutočnosti jasným znakom dehydratácie, ktorá môže viesť k vážnejším problémom. Absencia vody znamená absenciu potu, ktorý z organizmu odvádza nečistoty. Neodstránené nečistoty potom spôsobujú napr. problémy s akné. Preto, ak potrebujete zahnať akné, vaše prvé kroky by mali smerovať k dostatočnému pitnému režimu.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


3. Suché oči

Nedostatok prijímanej vody vedie k suchým a krvou podliatym očiam. Bez vody v tele vysychajú aj slzné kanáliky. Nie je to len o tom, že by ste neboli schopní plakať. To by až tak neprekážalo, však? Môže to však v konečnom dôsledku spôsobiť oveľa väčšie škody najmä, ak nosíte počas dňa kontaktné šošovky.

4. Bolesti kĺbov

Naše spinálne disky a chrupavka obsahujú viac ako 80% vody. Dôležité to je preto, aby sa pri pohybe kĺb a jeho puzdro pri pohybe o seba neodierali. Ak nebudete udržiavať svoje telo dostatočne hydratované, vaše kĺby vám určite nepoďakujú. Aj bežné pohyby ako skákanie, behanie či náhle strhnutie im môžu spôsobiť šok.

5. Úbytok svalovej hmoty

Aj svaly sú tvorené prevažne z vody, a teda platí úmera: čím menej vody, tým menej svalovej hmoty. Ak budete piť vodu pred tréningom, počas neho aj po ňom, telo udržíte dostatočne hydratované a v dobrom stave. Navyše privediete vodu na tie správne miesta, čo znižuje zápaly a bolesť spojenú s tréningom.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


6. Zostávate dlhšie chorí

Pri chorobe vám lekár odporúča nezabúdať na dodržiavanie pitného režimu. Pravidelné prijímanie tekutín zabezpečí vyplavovanie toxínov a odpadových látok z tela. Takže sa vo vašom tele zbytočne nezdržiavajú a nepredlžujú priebeh choroby.

7. Máte stále pocit hladu

Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je často preoblečený smäd. Stáva sa, že telo, ktoré nemá dostatok tekutín, vydáva signály o tom, že je hladné. Preto vždy keď máte hlad, vypite najskôr pohár vody. Tým predídete aj zbytočnému prejedaniu sa.

8. Zažívacie ťažkosti

Tráviaci systém by mal byť pre správne fungovanie dostatočne hydratovaný. Bez toho sa obsah aj kvalita hlienu v žalúdku znižuje. To umožňuje žalúdočnej kyseline skutočne poškodiť vnútorné orgány. Vedie to k páleniu záhy a zlému tráveniu.


Mohlo by vás zaujať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


9.Menej časté močenie

Pokiaľ nejdete na záchod najmenej štyri až sedemkrát za deň, je to znamenie, že nepijete dostatočne. Ďalším indikátorom je aj farba moču. Už prvýkrát by mal byť svetložltý. Ak je tmavšej farby, váš organizmus vás tým informuje, že potrebuje viac tekutín. V horšom prípade môže ísť aj o ochorenie močových ciest. Takže ak prijímate dostatok tekutín, ale moč je stále tmavý, navštívte lekára.

10.Predčasné starnutie

Prvé príznaky starnutia, vrásky či znížená kvalita pleti nemusia byť vašim problémom, ak svojmu telu doprajete odporúčané množstvo tekutín. Množstvo vody, ktoré dokáže organizmus v sebe zadržať klesá s pribúdajúcim vekom. Aj keď sú príznaky predčasného starnutia viditeľné najmä navonok, no vážnejšia je vnútorná dehydratácia. Na zmenšenie rizika dodržujte pitný režim stále.


Koľko litrov vody denne zhruba vypijete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame