Predĺžte život svojej zubnej náhrade: Starajte sa o ňu správne

Protéza

thinkstockphotos.com

Svojim vlastným zubom ste dali zbohom a tešíte sa, že s náhradou už nebudete musieť zaobchádzať tak starostlivo? Ste na omyle. Tak ako zuby pravé, aj tie umelé potrebujú opateru, aby vám vydržali krásne a funkčné čo najdlhšie. Netreba azda dodávať, že nový umelý chrup je pomerne vysokou investíciou a tak sa vám starostlivosť určite vyplatí.

Opatrnosť je na mieste

Vzhľadom na spomínanú značnú sumu zubnej náhrady je opatrnosť pri zaobchádzaní s ňou určite na mieste. Ak máte už neisté ruky, podložte si pri manipulovaní so zubnou náhradou napríklad zložený uterák alebo naplňte umývadlo vodou. Skrátka znížte riziko, že by sa mohla poškodiť  pri páde.

Nezabúdajte na čistenie

Tak ako prírodné zuby, aj tie umelé treba každý deň čistiť. Predídete tak nepríjemnému dychu, ktorý by mohol vzniknúť ako dôsledok zvyškov potravy medzi zubami  a ide aj o vhodnú prevenciu neželaného sfarbenia zubov. Používajte zubnú kefku s jemnými štetinami, v žiadnom prípade nie tvrdú zubnú kefku alebo špáradlo. Tie by mohli náhradu poškodiť. Neodporúčajú sa ani klasické zubné pasty, ale špeciálne prípravky určené na tento účel. Po jedle si ústa vždy vypláchnite.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Nenechávajte ich v suchu

Zubné náhrady sú prispôsobené  vlhkému prostrediu v ústach, preto by nemali byť dlho na suchu. Keď ju nemáte v ústach dajte ju do pohára s vodou či na to určeným čistiacim prostriedkom. Pozor aj na bielenie umelých náhrad – mohli by ste si vybieliť aj ďasnovú časť.

Dobré upevnenie

Pri nasadzovaní protézy sa neponáhľajte. Doprajte si čas, aby bola vaša zubná náhrada upevnená a dobre vám sedela. Ak cítite, že vám z nejakého dôvodu už nepasuje tak ako kedysi, nesnažte sa ju upravovať sami, ale sa objednajte k zubárovi. Neodkladajte túto schôdzku pridlho, pretože zle padnúca protéza vám môže poškodiť ďasná či zvyšné zuby.

Dajte ďasnám voľno

Protézu každý deň na nejaký čas zložte. Znížite tak možnosť zápalu ďasien a protézneho lôžka či vzniku zubného kazu na zvyšných zuboch. 


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri umývaní zubov: Robíte ich aj vy?


Starajte sa o svoje ústa

Kompletná zubná náhrada neznamená, že sa nemusíte starať o ďasná. Po vytiahnutí protézy si opláchnite ústa a doprajte im masáž mäkkou zubnou kefkou. Vyčistiť ústnu dutinu treba aj pred nasadením zubnej protézy – nezabudnite na jazyk. Niektorí dentisti odporúčajú denné vyplachovanie úst resp. ďasien vlažnou slanou vodou.  Ak máte len čiastočnú zubnú náhradu, treba zvyšné zuby prirodzene čistiť  poctivo naďalej. Nezabudnite si však vždy najskôr zložiť zubnú náhradu.

Prispôsobte jedálniček

Ak ste sa k zubnej náhrade dopracovali len nedávno, možno si ešte stále len zvykáte na jedenie. Vhodné je začať s jemnými pokrmami kašovitej konzistencie bez malých kúsočkov – puding, zemiaková kaša, jablkové pyré a podobne. Opatrne začínajte aj s mäsom – skúste najskôr mäkké druhy ako rybu či kura. Najhoršie potraviny na jedenie s protézou sú rôzne lepkavé ťahavé cukríky, tvrdšie druhy mäsa či napríklad ovocie s malými semienkami ako maliny. Tie je vhodné konzumovať s vodou, aby sa v maximálnej možnej miere priebežne splachovali do hrdla.


Ako dlho ste si museli zvykať na zubnú protézu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.





Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame