Predstavte deťom svoju novú polovičku: Pôjde to aj bez stresov a v pohode

Matka s dcérou

photoxpress.com

Máte pár rokov po rozvode a konečne ste našli osobu, s ktorou ste opäť šťastná či šťastný? Nerobíte nič zlé, ale pred deťmi máte možno predsa len trochu čudný pocit. Vaša zamilovanosť sa možno s obavami, či sa vášmu potomstvu zapáči? Poradíme vám niekoľko tipov, ktorými by ste nemali nič pokaziť.

Problém s akceptovaním nového partnera matky či otca sa netýka iba malých detí, ale aj teenagerov a dospelých ľudí. Aj pre nich je často krát ťažké vyrovnať sa s tým, že do života ich rodičov (a teda aj do ich života) pribudne niekto ďalší. Preto je dôležité dobre sa na ich prvé stretnutie pripraviť a dúfať, že budú rešpektovať vašu voľbu partnera, či sa im už pozdáva alebo nie.

Príprava na zoznámenie

„Tušila som, že mama niekoho má, ale nikdy mi to otvorene nepriznala. Až kým som ich neprichytila vo vášnivom objatí na ulici. Ešte stále som na ňu nahnevaná, že ho predo mnou tajila a pýtam sa, aký dôvod na to asi mala,“ opisuje zoznámenie s novým priateľom svojej mamy 24-ročná Anička. Ak nechcete sklamať dôveru vašich detí, neurobte rovnakú chybu. Akonáhle vaše randenie prerastie do vážnejšej známosti, začnite deťom postupne dávkovať informácie o novom partnerovi či partnerke. Hovorte o tom, čo spolu podnikáte, prečo sa vám páči, prečo by sa mohol či mohla páčiť aj im a najmä, dávajte najavo, že vás napĺňa šťastím. Najhoršie čo môžete spraviť, je vzťah tajiť a na deti vybaliť hotovú vec v deň ich spoločného zoznámenia. V takom prípade čakajte šok a väčšinou aj odmietavý postoj.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!


Radšej neformálne

Mnohí rodičia si pre prvé stretnutie zvolia slávnostnú príležitosť – večera v reštaurácii, či veľké rodinné stretnutie. To však nie je práve najlepšia voľba. Príliš formálne prostredie môže zabrániť deťom aj vašej novej polovičke, aby sa cítili uvoľnene a boli sami sebou. Pre vášho partnera či partnerku môže byť takéto oficiálne zoznámenie nepríjemným, pretože ho vníma ako svoju jedinú príležitosť zapôsobiť. To spôsobuje stres a neprirodzené, silené správanie, ktoré je iba na škodu veci. Vyhnite sa teda dusnej slávnostnej atmosfére a zvoľte radšej pohodové miesto, kde sa nikto nebude cítiť nekomfortne. Výhodou je, ak dôvodom pre stretnutie nebude len samotné zoznámenie, ale aj nejaká spoločná aktivita – šport, nakupovanie, výlet za umením… Nebude vám totiž hroziť trápne mlčanie a navyše sa obe strany budú môcť lepšie spoznať.

Každý sám sebou

Veľkou chybou, ktorej sa mnohí ľudia pri stretnutí s deťmi svojho nového partnera či partnerky dopúšťajú, je, že sa snažia za každú cenu zapáčiť, ale nevedia ako. Tak to skúšajú zaliečaním sa, sileným smiechom a súkaním komplimentov z rukáva, darmi, ktoré však iba vzbudzujú pocit, že si  potrebuje ich náklonnosť kupovať. Na prvom stretnutí s vašimi deťmi je dôležité, aby bol predstavovaný uvoľnený, prirodzený a sám sebou. Preto s ním už vopred preberte, čo majú vaše deti radi, čo sa im páči, aké majú koníčky a názory – vytipujte témy na rozhovor a pokúste sa odhaliť, čo ich spája. Napríklad spoločná vášeň pre rýchle autá spraví z vášho syna a nového partnera spojencov oveľa skôr, ako nejaké dary a lichôtky.


Mohlo by vás zaujať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


Opatrne s nežnosťami

Vo fáze zoznamovania sa detí s vašou novou polovičkou by ste to nemali preháňať s nežnosťami. Pohľad na cudzieho muža, ktorý obchytkáva a bozkáva ich mamu, či otca ako sa vášnivo vrhá na inú ženu ako ich matku, totiž nemusí byť pre deti práve najpríjemnejší. Popritom však citlivo vnímajú, ako sa k vám správa – či je muž pozorný a milý alebo naopak majetnícky, hrubý, či rozkazovačný, či si nová priateľka neuzurpuje prílišnú pozornosť či na deti nežiarli. Kde je teda miera intímností, ktoré si môžete dovoliť? Držanie sa za ruky alebo objatie okolo pása a letmý bozk z času na čas sú tak akurát. To ostatné si nechajte pre súkromie spálne.

Krok za krokom

Nie vždy je vhodné zvoliť na predstavenie novej polovičky deťom jeden deň, v ktorý sa „rozhodne o všetkom“. Prirodzenejšie je, keď bude zoznamovanie prebiehať postupne. Samozrejme, vždy je niektorý deň tým prvým, keď si potrasú rukou, ale toto stretnutie nemusí byť dlhé ani oficiálne. Stačí ak sa „náhodne“ stretnete v nákupnom centre na káve alebo vám partner príde pomôcť s maľovaním. Deti tak budú mať možnosť si nového človeka „oťukať, zvyknúť si na jeho prítomnosť po vašom boku, spoznať ho z viacerých stránok. Nebude tak pre ne také ťažké „nechať“ vás v jeho prítomnosti. A aj pre vás oboch to bude menej stresujúca cesta k tejto mimoriadne dôležitej súčasti vášho života.


Aké skúsenosti máte s predstavovaním nového partnera či partnerky deťom vy? Máte nejaké dobré rady? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photoxpress.com, photoxpress.com, Miška
Odporúčame