Preháňadlá – dobrý pomocník, no zlý pán: Čo všetko o ich užívaní musíte vedieť?

Lieky

freedigitalphotos.net

Zápcha je ťažkosť, s ktorou z času na čas zápasíme asi všetci. No čo ak sa z občasného problému stane chronická záležitosť? Mnohí vtedy siahnu po preháňadlách, no to sa vždy nemusí skončiť vytúženou úľavou. Ako si poradiť so zápchou, kedy a aké typy preháňadiel použiť?

Prečo dochádza ku zápche?

Príčin, prečo môže dôjsť ku zápche, je mnoho. Môže za to najmä nevhodné zloženie prijímanej potravy a tak isto tekutín. „Príčiny môžu byť organické alebo funkčné. Podstatou je, že pri funkčných príčinách ide o poruchu činnosti nejakého orgánu, ktorá vedie k zápche. Pri organických ide o „hmatateľnú“ resp. bežnými vyšetreniami dokázateľnú chorobu tohto orgánu. Príčinou organickej i funkčnej zápchy však môžu byť aj niektoré lieky (napr. antidepresíva, opiáty, niektoré lieky proti kašľu a pod.), alebo potraviny (káva, koreniny, čokoláda a pod.),“ upresňuje MUDr. Jozef Klucho z gastroenterologickej ambulancie v Nových Zámkoch (www.gastroenterolog.com).

Vláknina a probiotiká

Ako by mala vyzerať strava, po ktorej by ste nemali ťažkosti so zápchou? Lekár zdôrazňuje, že dôležitá je prevencia zápchy a konzumácia dostatku vitamínov a minerálov v ovocí a zelenine. „Strava by mala byť vyvážená a pestrá, s dostatkom vlákniny a tekutín, najmä čistej vody. V prevencii zápchy pomáha aj dlhodobé užívanie probiotík,“ vysvetľuje odborník na tráviace ústrojenstvo, MUDr. Klucho, dôležitosť a spôsob jednoduchej prevencie pred problémami so zápchou.


Mohlo by vás zaujať: Dajte trápeniu na toalete rázne stop: Ako sa účinne zbaviť hemoroidov?


Kedy ide o zápchu?

Definícií zápchy je mnoho a každá z nich sa na tento problém pozerá z iného uhla pohľadu. „Mne sa najviac páči definícia nestora českej a slovenskej gastroenterológie, prof. Mařatku, ktorá hovorí, že zápchu má človek vtedy, ak si myslí, že ju má. Je to veľmi jednoduchá a praktická definícia. Ak je človek zvyknutý na vyprázdňovanie raz denne a zrazu sa mu jeho rituál zmení, už má problém. Niekomu nevadí vyprázdňovanie raz za dva-tri dni, lebo mu to tak funguje roky a je s tým spokojný,“ hovorí na margo tejto problematiky odborník, MUDr. Jozef Klucho. Iná definícia podľa neho hovorí, že o zápchu ide vtedy, ak človek nemá stolicu niekoľko dní, resp. ak má ťažké vyprázdňovanie tvrdej stolice niekoľko dní.

Pomôžu čapíky?

Mnoho ľudí, okrem iných aj mamičky po pôrode, siahajú pri daných komplikáciách po čapíkoch (napr. klasických glycerínových) na uvoľnenie stolice. Schvaľuje lekár ich používanie? „Ak je zápcha akútna, teda trvá len niekoľko dní, táto liečba je v rámci prvej pomoci vhodná. Dá sa však použiť len krátkodobo a nie je vhodná pri chronickej zápche,“ upozorňuje špecialista na „gastro“ problémy.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Radšej opatrne

Prípravky na uvoľnenie stvrdnutej stolice vo forme preháňadiel by sa mali podľa odborníka užívať len niekoľko dní, resp. krátkodobo. „Vo výnimočných prípadoch, pri chronickej zápche (v závislosti od príčiny) sa podávajú niekoľko týždňov. Vtedy treba vybrať také, ktoré sú čo najmenej návykové (napr. s obsahom laktulózy). Účinkujú mnohorakými spôsobmi, napr. tým, že znižujú vstrebávanie vody a elektrolytov alebo podporujú vylučovanie hlienov zo sliznice čreva, prípadne povzbudzujú činnosť čreva. Všetky tieto mechanizmy účinku vedú k úprave zápchy,“ vysvetľuje odborník na slovo vzatý, novozámocký gastroenterológ, MUDr. Jozef Klucho.   

Nesú so sebou riziká

Tak, ako mnohé iné lieky, aj preháňadlá majú negatívne účinky a dôsledkom ich nadmerného používania, môže byť strata kontroly nad ich užívaním. „Najčastejším rizikom je návyk a závislosť. Nemenej závažným vedľajším účinkom laxatív je strata vody a látok dôležitých pre činnosť orgánov, bez ktorých telo nemôže správne fungovať. Pri nekontrolovanom užívaní preháňadiel, ako to niekedy robia modelky, ak chcú rýchle schudnúť, hrozí poškodenie obličiek, pokles krvného tlaku, poruchy srdcového rytmu a ďalšie komplikácie,“ dvíha varovný prst špecialista.


Mohlo by vás zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Srdciari a diabetici – na preháňadlá pozor!

Preháňadlá bez ordinácie lekára, by mali podľa odborníka užívať len zdraví ľudia, bez chronických chorôb. Ak sú potrebné, mali by sa zásadne užívať len krátkodobo. „Veľmi opatrne by ich mali užívať napr. diabetici, ľudia chorí na srdce, alebo cievy. Ak pacient potrebuje laxatíva dlhodobo, v prvom rade treba hľadať príčinu, ktorá môže byť aj mimo tráviaceho traktu (napr. v zníženej funkcii štítnej žľazy, v psychike a mnohých ďalších chorobách),“ objasňuje lekár.

Vyberajte radšej prírodné preháňadlá

Ak ste inak zdraví, no potrebujete preháňadlo, zvoliť by ste podľa lekára mali radšej prírodné typy, pred tými chemickými. „Prírodné preháňadlá, najmä vláknina, sú určené na prevenciu zápchy a môžu sa konzumovať dlhodobo, kým tie vo forme liekov by sa mali užívať zásadne krátkodobo a najlepšie po porade s lekárom alebo lekárnikom,“ zdôrazňuje špecialista, ktorý zároveň dodáva: „Senný list alebo psylium, prípadne iná vláknina, sú najčastejšie užívané prírodné preháňadlá. Kým prvé dve uvedené by sa nemali užívať dlhodobo, vláknina áno. Tá v potravinách (napr. v ovocí a zelenine) pomáha udržiavať riadne vyprázdňovanie stolice.“


Mali ste už niekedy alebo máte problémy so zápchou? Čo vám najlepšie pomohlo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame