Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!

bolesť

sxc.hu

Dali ste si po dlhšom čase poriadne do tela? Letná sezóna sa pomerne rýchlo rozbehla a slnečné lúče lákajú na (nielen) obľúbené športové aktivity. Či už ste sa zhurta vrátili do sedla bicykla alebo ste sa zapotili v záhrade, nárazová fyzická záťaž predstavuje pre vaše svalstvo nie práve najpríjemnejšiu skúšku. Poradíme vám, ako boľavým svalom čo najrýchlejšie uľaviť a ako svalovej horúčke účinne predchádzať.

Aktívne trávenie voľného času by malo predstavovať nevyhnutnú súčasť nášho každodenného života. Pohyb má totiž priaznivé účinky nielen na srdcovo-cievny systém či metabolizmus, ale aj na relax mysle a celkové psychické zdravie. Ak pravidelne necvičíme, po jednorazovom tréningu sa zvyčajne dostaví bolesť namáhaných svalov. Platí to pri náročnej cyklotúre, prvej vysokohorskej túre v sezóne, ale aj pri víkendovom maľovaní či práci na stavbe. Ak ste to s fyzickou námahou prešvihli aj vy, nezúfajte. Existuje zopár trikov, ako sa takzvanej „svalovice“ čo najskôr zbaviť.

Mýty verzus fakty

Dlho panoval názor, že svalová horúčka vzniká odbúravaním kyseliny mliečnej, ktorá sa počas záťaže nahromadila vo svaloch. Odborníci verili, že kyselina mliečna vytvára akési kryštáliky, ktoré tlačia na jednotlivé svalové vlákna a to spôsobuje nepríjemné pocity pri akomkoľvek ďalšom pohybe. Dnes sa však prikláňajú k teórii, že za „svalovicou“ stoja príliš tenké a slabé svalové mikrovlákna, ktoré sa pri nadmernej fyzickej námahe pretrhnú. V trhlinkách následne vznikajú zápaly, ktoré v podobe bolesti potrápia náš organizmus zvyčajne o 24 – 48 hodín, niekedy však už do 12 hodín od záťaže. Poškodené mikrovlákna sa následne zacelia, takže zvyčajne nejde o nič nebezpečné.


Mohlo by vás zaujímať: Top aktivity pre lepšiu postavu: Zvládnete ich aj s pribúdajúcimi rokmi


Na pohyb nezanevrite

Najhoršou možnou obranou proti svalovej horúčke je hra na „mŕtveho chrobáka“. Bolesť najrýchlejšie odíde, ak čím skôr začnete svaly pozvoľna zapájať. Najideálnejšie je v tomto smere plávanie. Voda totiž telo nadnáša a pôsobí relaxačne. Vhodné sú tiež  dlhšie prechádzkynenáročné bicyklovanie po rovine. Rozhodne sa nepúšťajte do výkonov vrcholových športovcov, aby ste si neublížili. Riešením nie je ani protizápalová tabletka, ktorá neodstráni koreň problému, ale len nakrátko potlačí príznaky. Užiť by ste ju mali najmä v prípade, ak sa vám zároveň zvýši telesná teplota.

Masáž na nezaplatenie

Ak cítite, že na vás prichádza svalová únava, namáhané partie si dobre pre masírujte. Ideálne ihneď po záťaži. Dobrú službu urobí akýkoľvek gél na báze eukalyptu, osvedčená je však chladivá konská masť. Všetky takéto prípravky vám prinesú okamžitú úľavu a masáž zmierni bolesť do nasledujúcich dní.

Podobný účinok ako masáž má sprcha vlažnou (ak vydržíte, tak aj studenou) vodou. V prípade, že vám je to príliš nepríjemné, vyskúšajte teplú a studenú vodu aspoň prestriedať.


Mohlo by vás zaujímať: Cvičíte, ale chudnutie stále nikde? Vyskúšajte L-karnitín!


Blahodarné vitamíny

Proti svalovým kŕčom a na relaxáciu svalových vlákien výborne zaberá magnézium. Dostanete ho kúpiť v lekárni aj v supermarketoch buď vo forme šumivých tabliet alebo kapsúl. V prirodzenej forme ho nájdete v špenáte, fazuli či slnečnicových semienkach. Na regeneráciu svalov pomôže vitamín C, preto si každý deň doprajte aspoň 1 celý pomaranč. Prekrvenie svalstva a zlepšenie krvného obehu zaručí vitamín E.

Ako sa „svalovici“ nabudúce vyhnúť?

Aby vás fyzická aktivita neodrovnala na niekoľko nasledujúcich dní, skúste dodržať nasledovné rady. Ak pomáhate kamarátovi na stavbe domu, prípadne potrebujete omaľovať za jediný víkend celý byt, svalová horúčka sa zrejme tak či tak dostaví. Pri športe však nezabúdajte na:

poriadnu rozcvičku – pred každou aktivitou svalstvo najskôr pripravte a zahrejte. Predídete tak zraneniu a pohyb si vychutnáte dlhšie

striedmosť – zvlášť v prvých pokusoch po veľmi dlhom čase si neberte toho príliš veľa na plecia. Sami najlepšie poznáte svoju kondíciu, a preto v nijakom prípade neprepínajte svoje sily

fázy oddychu – či už šliapete do kopca, pedálov alebo sa preháňate po tenisovom kurte, doprajte si časté pauzy na vydýchanie a vytrasenie namáhaného svalstva

strečing – aj keď ste unavení, vždy sa po cvičení aspoň na 5 minút ponaťahujte

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame