Prehnali ste to s tréningom a máte „svalovicu“? Zbavte sa jej čo najrýchlejšie

Cvičenie

thinkstockphotos.com

Určite to poznáte. Venovali ste sa po dlhšej prestávke nejakej fyzickej aktivite a na ďalší deň sa nemôžete takmer ani pohnúť. Dôvodom je svalová horúčka. Viete, čo na ňu účinkuje?

Svalová horúčka, známa aj ako oneskorená svalová citlivosť, vzniká až niekoľko hodín po tom, ako ste svalstvo namáhali. Nezáleží na tom, či ste behali, bicyklovali alebo rýľovali v záhradke. Svaly, ktoré nie sú na náročnejší pohyb zvyknuté, sa vám za nezvyčajne vysoké zaťaženie odplatia nepríjemnou bolesťou, opuchom, citlivosťou na dotyk a často aj znížením pružnosti.

Chcete sa svalovej horúčke oblúkom vyhnúť?

  • fyzickú námahu si dávkujte s rozumom a postupne pridávajte
  • nezabúdajte ani na dôkladnú rozcvičku
  • ak sa ale hneď pustíte do náročnejšieho tréningu, účinnou prevenciou je chladenie namáhaného svalstva ľadom okamžite po cvičení. Nemalo by však byť dlhšie ako desať minút
  • rovnako účinné je aj oplachovanie studenou vodou

Ak je na tieto rady už neskoro, nevadí. Zistite, čo môžete proti svalovici robiť.


Mohlo by vás zaujať: Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!


Zatnite zuby a hýbte sa

Azda najhorším spôsobom ako so vzniknutou svalovicou bojovať je nebojovať vôbec. Aj napriek bolesti by ste sa mali usilovať o rozhýbanie. Nie však náročnými cvikmi. Začnite zvoľna neunáhlenými pohybmi, ktorými bolestivé svalstvo postupne rozhýbete. Vyhnite sa však strečingu. Bežne síce pomáha regenerovať svaly, no v tomto prípade ním docielite úplný opak.

Využite silu vody

Výskum Juntendo Univerzity v Japonsku ukazuje, že plávanie po akomkoľvek tréningu dokáže značne zmierniť prejavy svalovej horúčky. Vplyv vody sledovali na desiatich vytrvalostných bežcoch. Polovica z nich absolvovala navyše tridsaťminútový tréning vo vode. Nebolo to len samotné plávanie, ale aj chôdza, jogging či poskakovanie vo vode. U športovcov, ktorí sa vodnému tréningu vyhli, boli badateľné výraznejšie prejavy svalovice.


Mohlo by vás zaujať: Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví


Relax v podobe sauny, kúpeľa či masáže

Účinným a veľmi príjemným liekom na svalovú horúčku je saunovanie, horúci obklad, striedavá sprcha či teplý kúpeľ. Horúci kúpeľ s morskou soľou pôsobí na boľavé svalstvo upokojujúco, pretože podporuje krvný obeh. Vaša bolesť o čosi rýchlejšie. Vhodným spôsobom je aj správna masáž. Doprajte si welness deň, oddýchne si aj vaše svalstvo aj hlava.

Vytvorte kolagén s vitamínom C

Vitamín C sa podieľa na tvorbe kolagénu a regenerácii žíl, kože, šliach i svalov. Denne by ste mali prijať v akejkoľvek podobe 60 mg vitamínu C. Na to postačí stredne veľký pomaranč, polovica žltého melónu či pol šálky brokolice pripravenej na pare. Prípadne si potrebný vitamín doplníte tak, že každý deň začnete pohárom stopercentnej pomarančovej šťavy. Ak vás však čaká náročný tréning a bojíte sa svolovej horúčky, mali by ste si naordinovať už pred ním podstatne vyššie dávky vitamínu C (0,5-3 gramy denne), pokojne v podobe výživových doplnkov. Pokračujte vo zvýšených dávkach aj po cvičení a bolesť by mala odoznieť rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava aj vo vyššom veku? Vďaka týmto športom sa vám to podarí!


Napite sa ovocných štiav

Verili by ste, že aj chutný čerešňový džús môže byť liečivom? Vďaka tomu, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov, je účinný aj v boji proti nepríjemnej svalovici. Rovnaký účinok majú aj iné ovocné šťavy, ktoré sa pýšia pozitívnymi účinkami na zníženie zápalov. Patrí medzi ne višňová ale aj jablčná šťava. Výhoodu tej jablčnej je, že si ju jednoducho môžete pripraviť doma čerstvú.

Poraďte sa aj s lekárom

Každý organizmus je jedinečný a teda na každého platí niečo iné. Dôležité je aj sledovať, ako sa problémy so svalstvom vyvíjajú. V týchto prípadoch rozhodne navštívte lekára:

  • ak máte podozrenie na natrhnutie svalu
  • ak bolesť neustupuje aj napriek samoliečeniu
  • ak bolesť alebo opuch sú veľmi výrazné
  • ak je postihnuté miesto príliš horúce a červené
  • alebo ak je svalovica sprevádzaná horúčkou, stuhnutosťou či pocitom brnenia.

Aké skúsenosti máte so svalovou horúčkou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame