Prejedanie, strata chuti na sex alebo zlý spánok? Prezradíme, kde hľadať vinníka

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Psychické problémy trápia čoraz viac ľudí. Sú dokonca považované za epidémiu dnešnej doby. Naše duševné zdravie ohrozuje množstvo faktorov, najčastejšie je to však stres, prepracovanosť, naštrbené vzťahy v rodinách, sociálna neistota a nevyriešené traumy z minulosti.

Ak však pretrvávajú, môžu sa u nás objaviť nepríjemné psychosomatické ochorenia. Ide o choroby, pri ktorých duša (psyché) ovplyvňuje naše telo (soma). Čo všetko, teda okrem notoricky známych symptómov ako sú podráždenosť a únava, môžu spôsobiť?

Bolesť chrbta a svalov

Ak vás bolia svaly a vy ste netrávili deň v posilňovni ani okopávaním záhrady, môže to byť varovné znamenie. Môžu byť spôsobené aj náladou či psychickým stavom. Zvykne nás bolieť aj chrbát alebo častejšie pociťujeme migrénu. „V práci som zažívala ťažké obdobie, rozhodovalo sa o tom, koho prepustia. V tej dobe som trpela veľkými bolesťami chrbta. Vyšetrenia nič nezistili. Až keď sa situácia upokojila, bolesť chrbta zmizla,“ spomína 47-ročná úradníčka Jana. Na vlastnej koži sa presvedčila o tom, že človek bojujúci so stresom či smútkom býva obvykle na vnímanie bolesti citlivejší, ako človek, ktorý je psychicky vyrovnaný a spokojný.


Mohlo by vás zaujať: Stará čínska medicína: Akupunktúra vás môže zbaviť bolesti, alergie aj závislostí


Problémy s pokožkou

Kto je dlhodobo pod tlakom, má zvýšenú hladinu stresového hormónu kortizol. A ten sa vie dosť nepekne odraziť práve na pokožke. Sústavne sa opakujúce akné, nemiznúci ekzém, príznaky psoriázy – to všetko nás môže potrápiť. Navyše, mastičky a lieky bývajú často neúčinné, pretože takýto problém si jednoducho vyžaduje najskôr liečbu zvnútra.

Kolísanie hmotnosti

Nálada ovplyvňuje aj produkciu hormónov, ktoré zodpovedajú za náš apetít. V období smútku, úzkosti a depresie sa tak môže naša hmotnosť pohybovať v hraničných číslach – buď rapídne klesá nadol, alebo naopak, vyskočí hore. Kaderníčka Katka bola presne ten prípad: „Po smrti otca som mala tak stiahnutý žalúdok, že som nebola schopná normálne jesť. V priebehu krátkej doby som schudla 10 kíl,“ hovorí otvorene. Opačná situácia nastáva, keď nám organizmus akosi prestane dávať najavo, že máme dosť. Vtedy dochádza k nekontrolovateľnému prejedaniu sa s rizikom nadváhy a obezity.

Tráviace problémy

Nielen chudnutie a priberanie, ale aj zažívacie problémy súvisia s naším psychickým stavom. Keď nie sme v pohode po duševnej stránke, môžeme trpieť pocitmi na zvracanie, pálením záhy, zápchou alebo hnačkou či nadúvaním. Veľa z nás má problémy so žalúdkom už pri krátkodobom intenzívnom strese a nervozite, napríklad pred dôležitým rozhovorom. Keď je stres dlhotrvajúci, tráviace problémy sa zintenzívňujú.


Mohlo by vás zaujať: Keď smútok neodchádza: Depresia sa nevyhýba nikomu, ohrozuje aj vás?


Poruchy spánku

Aj keď nás zviera smútok, pociťujú veľkú únavu a nedostatok energie, môžeme, paradoxne, trpieť nespavosťou. V posteli sa dlho prehadzujeme, v noci sa opakovane budíme alebovstávame veľmi skoro nadránom a nemôžeme zaspať. Spánok je pre ľudí trpiacich psychickými problémami často jediným únikom pred pochmúrnou náladou, jeho nedostatok preto často situáciu ešte zhoršuje.

Strata sexuálneho apetítu

Nechuť na sexuálny styk, zanedbávanie sexuálneho kontaktu, zníženie záujmu o intímnosti či problémy s dosiahnutím erekcie – to všetko môže mať na svedomí náš psychický stav. Aj príliš uponáhľaný životný štýl ovplyvňujú naše libido viac, než si možno pripúšťame. Nútiť sa však do niečoho nemá zmysel. V prvom rade musíme vyriešiť príčinu našej rozladenosti. Problémy so sexuálnym apetítom a potenciou sa potom často vyriešia aj samé.

Každý zdravotný problém, s ktorým si nevieme rady, by sme mali konzultovať s lekárom. Nebojme sa mu povedať aj o našich psychických ťažkostiach – uľahčíme mu stanovenie diagnózy a on nás zase bude môcť nasmerovať tak, aby sme si vyliečili nielen telo, ale aj dušu.


Potrápili vás niekedy psychosomatické ochorenia? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame