Prekonajte strach aj jeho ataky: Tieto techniky vám pomôžu

Žena

thinkstockphotos.com

Neviete prečo, no prebudíte sa uprostred noci a odrazu sa začnete báť. Tep sa zvýši, hučí v hlave, po čele stekajú pramienky studeného potu. Príčina však nemusí byť jasná.

Pred pár rokmi neboli panické ataky natoľko známe, ako dnes. Rýchly spôsob života, nadmerný stres a zhon, aj toto sú dôvody prehnaných strachov, ktoré nás prepadávajú vo chvíľach, keď ich očakávame najmenej.

Panický strach

Strach je normálnou reakciou organizmu na stres. Zažívame ho vždy, keď nám do života príde niečo nové, neočakávané prípadne nás čaká niečo nepríjemné. Vlna strachu či nervozity odznie v momente, keď stresor zmizne. Ako príklad môže poslúžiť návšteva lekára či zubára, po ktorej konci nám akoby padol kameň zo srdca.

Iné je to ale pri panickom strachu. Zasiahne náhle a rýchlo, väčšinou je sprevádzaný ťažkosťami s dýchaním, v extrémnych prípadoch tiež pocitom blúznenia. Panické ataky môžeme zažívať pri opakovaných situáciách, akými sú cestovanie vlakom alebo autobusom, rozprávanie pred publikom, či iný moment, keď sa cítite ohrozený. Panické ataky sa tiež objavujú ako súčasť iných psychických porúch a ochorení, ako panická porucha, depresia, sociálna fóbia a iné. Dôležité je, že sa dajú liečiť.


Mohlo by vás zaujímať: Strach zo zubára, čiernych mačiek či trinástky: Toto o vás prezrádza!


Príznaky panického strachu

Panický strach vás môže prepadnúť doma, ale aj na ulici, či v práci. Atak trvá v priemere 10 – 15 minút, niekedy aj dlhšie.

Znaky a symptómy panického ataku sú:

  • pocit, že sa vám ťažko dýcha, pocit dusenia
  • bolesť na hrudi
  • zrýchlený tep
  • potenie
  • triaška
  • krútenie hlavy, závraty
  • mravčenie v končatinách
  • návaly tepla
  • strach zo straty kontroly, zo smrti, zbláznenia sa

Je dôležité spomenúť, že mnohé symptómy sú podobné infarktu. Keď vás zastihnú, je nutné navštíviť odborníka a absolvovať vyšetrenie, aby ste mohli vylúčiť prípadné kardiovaskulárne ochorenie.

Liečba

V prvom rade musíte chcieť strach prekonať. Je len na vás, ako sa porucha bude ďalej vyvíjať. Ak sa však chcete vyliečiť a nebáť sa atakov, ste na správnej ceste. Psychoterapeut vás s pomocou rôznych techník a cvičení nasmeruje k vyliečeniu a príjemnejším zajtrajškom.


Mohlo by vás zaujímať: Skoncujte so strachom aj nervozitou: Toto VIDEO vám dá 10 užitočných rád, ako zlepšiť vaše vystupovanie


Kognitívna behaviorálna terapia

Túto terapiu používajú aj psychoterapeuti a doposiaľ sa ukázala ako najefektívnejšia. Zameriava sa na myšlienkové vzorce a vzorce správania, ktoré vyvolávajú panické ataky. Napríklad, ak máte panický strach z ľudí, z navštevovania priestorov, kde sa zhromažďuje veľký dav (nákupné centrá, festivaly…), spýtajte sa sami seba, čo najhoršie sa môže stať? Hneď, ako si uvedomíte, že to nie je nič katastrofálne, prehnaný strach začne miznúť. Preto sa nebojte s ním konfrontovať. Robte to však postupne. V zmieňovanom prípade, chodievajte do nákupných centier najskôr v niekoho spoločnosti, v málo frekventovaných hodinách pomaly a postupne sa prepracujete aj s samostatnému výjazdu.

Pomalé dýchanie

Pri zvýšenej dychovej frekvencii (hyperventilácii) dochádza k rôznym senzáciám v tele. Či už je to závrat alebo nepríjemný zväzujúci pocit v hrudníku. Hlboké a pomalé dýchanie pomáha odvrátiť pocity strachu. Ďalší bonus je, že sa sústredíte na niečo iné, preto sa upokojíte rýchlejšie.

Relaxačné techniky

Praktikujte meditáciu, jógu alebo progresívnu svalovú relaxáciu. Ak ich budete vykonávať pravidelne, telo sa uvoľní. Ide o úplný opak toho, keď zažívate strach či stres. Budete sa cítiť oveľa lepšie, oddýchnutý a s vierou, že panické strachy dokážete prekonať.


Ako sa s panickým strachom snažíte vyrovnať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje rady a tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame