Prekonajte únavu skvelým jedlom i kúpeľmi: Zvoľte si na to týchto pomocníkov

Únava

gettyimages

Hoci je jar už v plnom prúde, stále sa niektorí z nás boria s problémami spojenými s takzvanou jarnou únavou. Tá sa prejavuje špeciálne pri častých a náhlych zmenách počasia, ktoré zažívame v týchto týždňoch. Ako sa teda boriť s únavou, ktorej sa nevyhne nikto z nás?

Podľa jedného prieskumu zažíva v rôznych ročných obdobiach únavu až 47 percent ľudí každého veku. Pokiaľ ide o prechodnú, takzvanú jarnú únavu, treba na ňu reagovať, pretože pokles výkonnosti vyvoláva nervozitu, nepokoj, nespavosť, migrény, bolesti svalov, poruchy pozornosti a pamäti a niekedy tiež poruchy trávenia. Navyše pri nej pozorujeme pokles lymfocytov v krvi. Výsledkom toho všetkého býva zvýšená náchylnosť na infekcie.

Potrebné palivo

Našťastie existujú prírodné a účinné prostriedky, ktoré nám vrátia vitalitu. Podobne ako automobil, tak aj naše telo potrebuje palivo, aby mohlo fungovať. Výživa je teda hlavným zdrojom energie.

Prednosť by sme mali dávať ovociu ako je čierne ríbezle, čučoriedky, grapefruit, kivi a pomaranč, a zelenine ako je kapusta, špenát, reďkovky a tekvica. A tiež hubám. Vrelo sú odporúčané orechy všetkého druhu, rovnako ako čokoláda a čaj.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy, ktoré vám pomôžu skoncovať s jarnou únavou: Nedajte jej žiadnu šancu


Pozor aké mäso

Ak sa človek nedokáže zaobísť bez mäsa, je dobré riadiť sa nasledujúcimi pravidlami: vyberať si chudé a biele mäso a na čas zabudnúť na omáčky. Odporúča sa obmedziť spotrebu mäsa na trikrát až štyrikrát týždenne. Vhodné sú naopak ryby, pretože sú bohaté na železo a aminokyseliny.

Sila zázvoru

Odporúča sa vyhýbať tučným jedlám, ktoré organizmus spomaľujú. Jedlo je lepšie upravovať na grile či v pare. Niektoré rastliny možno pripravovať ako odvar alebo nálev. Medzi odporúčané patrí zázvor – kúsok sa ho odreže, nakrája na jemné plátky a nechá sa desať minút lúhovať v teplej vode. Túto porciu energie sa odporúča dávať si ráno, aby človek začal deň v plnej sile.

Účinky zázvoru sa tisíce rokov využívajú proti únave a tiež Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho odporúča ako liek proti únave. Divoko rastúci zázvor patrí medzi ohrozené druhy a je stále ťažšie si kvalitné odnože obstarať. Je tiež potrebné vedieť, že čím je zázvor starší (viac ako šesť rokov), tým je účinnejší. Kúpiť sa dá v lekárni alebo v obchode s biopotravinami.


Mohlo by vás zaujímať: Porazte jarnú únavu: S týmito zbraňami s ňou hravo zatočíte


A čo ďalej?

Ak únavu sprevádzajú problémy s trávením, je možné variť si odvar z rozmarínu. Táto rastlina zo Stredomoria obsahuje eukalyptol, chemickú zlúčeninu, ktorá nielen zvyšuje intelektuálnu výkonnosť, ale tiež bojuje proti únave.

V prípade nervového vyčerpania si zvoľte majoránku. Môžete zohriať šálku mlieka s čerstvým lístkom majoránky a uviesť všetko do varu. Nechajte chvíľu lúhovať a pridajte kávovú lyžičku medu. A je hotovo.

Vhodné aj do kúpeľa

Ako vidíte, niektoré rastliny nás môžu „nakopnúť“. Môžete ich tiež použiť v kúpeli. V tomto prípade sa hovorí o liečivom kúpeli. Nechajte tiecť do vane vodu s teplotou 37 až 38 stupňov Celzia a medzitým si pripravte misku, do ktorej vložíte čerstvé bylinky pôsobiace ako stimulanty: bazalku, mätu, bobkový list, šalviu, tymián či ihličie. Pridajte liter vriacej vody a nechajte lúhovať. Všetko preceďte a vlejte do svojho kúpeľa. Teraz si môžete vychutnávať chvíle uvoľnenia.


Čo v boji s jarnou úvahou najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, L'Express
Odporúčame