Premeňte svoju záhradu na voňavú a farebnú lúku: Začať môžete už teraz na jeseň

Záhrada

gettyimages

Určite ste aj vy zaregistrovali, že viaceré slovenské mestá vymenili trávniky za kvitnúce lúky. Zistilo sa totiž, že tie prírode viac škodia, ako pomáhajú.

Krásna a divoká lúka však nemusí byť len záležitosťou verejných priestranstiev. Pokojne si ju môžete založiť aj vo vlastnej záhrade. Na údržbu trávnikov v mestách sa spotrebuje veľké množstvo vody a umelých hnojív. Kosačky bývajú často motorové, takže sa neraz znečisťuje aj ovzdušie. Prirodzený lúčny porast je naopak ideálnym spôsobom, ako zachovať rozmanitosť rastlín a živočíšnych druhov.

Menej starostí, rovnako radosti

Dôvodov, prečo mať čarovnú lúku aj na záhradke je viacero. A nejde len o životné prostredie. Skúste sa zamyslieť, koľko práce máte s údržbou trávnika. Aby bol naozaj pekný a upravený, bez námahy ho nezískame. Musíme ho pravidelne kosiť, v horúcich dňoch výdatne zavlažovať a určite sa nevyhneme ani hnojeniu. Ak máte pocit, že v lete nerobíte nič iné, len beháte s kosačkou, bude pre vás kvetinová lúka to pravé orechové. Je totiž nielen krásna a prirodzená, ale aj nenáročná na údržbu.

Mohlo by vás zaujímať: Trávnik zelený a svieži aj počas leta: Pomôžu vám tieto overené rady

Zmestí sa kdekoľvek

Mať vlastnú kvetinovú lúku môže každý a nezáleží na tom, aká je jeho záhrada veľká. Jej výhodou totiž je, že sa zmestí kamkoľvek. Je jedno, či jej vyčleníte predzáhradku, nahradíte ňou trávnik na väčšej ploche alebo si len vytvoríte „lúčne zákutie“. Podstatné nie je ani to, či bude rásť na rovine, alebo vo svahu. Potešiť sa divokou prírodou môžete jednoducho na akomkoľvek priestore. A bonus navyše? Nepotrebujete ani úrodnú pôdu. Lúke sa totiž najlepšie darí v zemi chudobnej na živiny. Znamená to, že s pokojným svedomím môžete zabudnúť na prihnojovanie aj chemické ošetrovanie proti škodcom.

Ako na to?

Na založenie sa síce dá využiť aj jarné obdobie, no ideálna je jeseň. Podmienky na klíčenie tráv a semien vhodnejšie – obvykle je dostatok zrážok, netreba zavlažovať a býva dostatočne teplo, aby lúčne trvalky rástli. Semeno je najlepšie kupovať v špecializovaných predajniach, zmesi už bývajú namiešané a zabezpečíte si tak rozmanitosť rastlín. Výsev sa robí do pripravenej pôdy, ktorú ste predtým zbavili buriny a trávy. Odstrániť ich však treba ručne, nepoužívajte žiadne herbicídy a pôdu ani nehnojte. Nikdy nevysievajte do existujúcich trávnatých porastov, efekt by bol veľmi slabý. Ak chcete zmeniť klasický trávnik na lúku, musíte ho zorať a pôdu dobre zrovnať.

Mohlo by vás zaujímať: Zelená je tráva alebo ako sa starať o trávnik: Aj ten váš môže vyzerať na jednotku

Samotný výsev je jednoduchý:

  • Na holú pôdu nasypte osivo lúčnej zmesi. Pred rozhodením môžete lúčne osivo zmiešať so suchým pieskom, zabezpečíte tak správnu spotrebu osiva a nebudete siať príliš husto.
  • Zasiate semená nepolievajte, mohli by ste ich z pôdy vyplaviť.
  • Prvé rastliny vzídu približne po troch týždňoch.
  • Nevadí, ak bude medzi nimi burina – kvetom neuškodí, bude pre ne, naopak, predstavovať dokonalé krytie. Ak vám priveľmi prekáža, môžete porast pokosiť, ale len do výšky 5 cm, aby ste nenarušili koreňový systém.
  • Kým sa dočkáte plnohodnotnej kvetinovej krásy, bude to chcieť trošku trpezlivosti, väčšina kvetín však naplno zakvitne už druhý rok po výseve.

Kosenie len ručne

Pri lúke vám nehrozí také časté kosenie, ako pri „anglickom“ trávniku, celkom sa mu však nevyhnete. Je totiž dôležité pre bohaté kvitnutie. Frekvencia kosenia závisí od typu lúky, vyšší porast s rozmanitejšou skladbou kvetov stačí kosiť dvakrát ročne. Pri kosení zvoľte ekologické kosenie klasickou kosou. Bude to chcieť síce trochu cviku, no uvidíte, že takéto spojenie s prírodou má čosi do seba. Nielenže pri ňom vyviniete určitú fyzickú aktivitu, ale ešte aj ušetríte, a lúke doprajete prirodzenejší vzhľad.

Ako často a čím kosíte trávnik vo vašej záhradke vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame