Prerábame byt: Ako si poradiť so starými parketami?

parkety

sxc.hu

Máte aj vy doma pôvodné drevené parkety a neviete, čo s nimi? Riešenie tejto otázky pre mnohých ľudí nebýva jednoduchou záležitosťou. Parkety, ktoré roky neboli dotknuté ošetrovacími prípravkami, zvyknú mať výrazné škáry a vŕzgajú. Možnosti sú preto dve – buď ich zrenovujete, alebo prekryjete novou podlahou. Podľa čoho sa ale rozhodnúť?

Čo je staré, to je dobré

Sú ľudia, ktorí na prirodzený vzhľad a prírodné materiály nedajú dopustiť. Drevené parkety totiž už na prvý pohľad pôsobia príjemným a teplým dojmom, znižujú prašnosť a sú výborným tepelným izolantom. Z čisto ekologického hľadiska ide o produkt šetrný k životnému prostrediu, pretože neobsahuje ťažko likvidovateľné materiály. Takýto typ podlahy sa dá navyše po istom čase opäť zrenovovať. Parkety tak môžete mať stále ako nové bez toho, aby ste ich museli vymieňať.

Čo všetko renovácia vlastne zahŕňa?

Hlavným prvkov obnovenia parkiet je brúsenie, tmelenie a následná povrchová úprava. Ide o pomerne zložitý a náročný proces, na ktorý si mnoho domácich kutilov netrúfa. Ak s renováciou drevenej podlahy skúsenosti nemáte, túto časť rekonštrukcie bytu radšej prenechajte objednanej firme. Dnešné technológie sú totiž u mnohých z nich garanciou precíznosti a častokrát aj bezprašného prevedenia práce. To oceníte najmä v prípade, ak už máte omaľované steny.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú správnu podlahu?


Ako zo starých parkiet urobiť „nové“?

Ako bolo spomenuté vyššie, tajomstvo spočíva v ich prebrúsení a úprave. Zjednodušene možno povedať, že vybrúsené jemné piliny sa zmiešajú s tmelom, vyplnia sa nimi vzniknuté štrbiny a následne sa parkety prelakujú. Ak však túžite po inom farebnom odtieni, než je ten pôvodný, pokojne ich môžete pred lakovaním namoriť. Výsledný efekt ulahodí nielen vášmu oku, no v konečnom dôsledku môže byť veľmi nápomocný pri dolaďovaní interiéru.

Kameň úrazu

Ako to už pri dobrých a kvalitných záležitostiach býva, nezaobídu sa bez aspoň malého háčika. Ten pri renovácii parkiet spočíva v tom, že ani zďaleka nejde o lacný špás. Na príklade jednoizbového bytu nám cenovú reláciu vysvetlil čitateľ Roman, ktorý sa podieľal na rekonštrukcii niekoľkých príbytkov, vrátane toho vlastného: „Ak by sme zachovali parkety v izbe o výmere 14 m2, drahé tmely by zákazníka spolu s prácou stáli približne 400 eur a viac. Za takú sumu je možné kúpiť laminátovú podlahu strednej kvality do celého jednoizbového bytu.“


Mohlo by vás zaujímať: Viac o bývaní si prečítajte na magazíne Môjdom


Lacnejší vyhráva

Práve kvôli vyššie uvedeným finančným pomerom sa koncoví spotrebitelia so železnou pravidelnosťou rozhodujú pre laminátovú podlahu, ktorou vŕzgajúce parkety jednoducho prekryjú. V prípade väčších bytov sa totiž renovácia parkiet naozaj šplhá k tisícke eur a viac. Dnešné laminátové podlahy už navyše disponujú pomerne dobrými vlastnosťami – sú antistatické a odolné voči poškrabaniu. Široká paleta dezénov tiež umožňuje dať interiéru celkom nový dizajnový nádych. Ak vás však finančne možnosti netlačia, renováciu parkiet dobre zvážte. Vynovené drevo sa totiž pokojne môže stať pýchou vašej obývačky.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame