Prerábame byt: Tapetový boom je tu – podľahnite jeho čaru bez výčitiek!

tapeta

sxc.hu

Pamätáte si ešte na otapetované steny starých panelákových bytov? Pri rozsiahlych prerábkach patrili k tomu prvému, čoho sa ľudia nadšene zbavovali. Pred istým časom sa však do interiéru vrátili vo veľkom štýle. Aj renomovaní bytoví návrhári totiž pochopili, že tapety dokážu vyčarovať neopakovateľnú atmosféru. Vývojom navyše prešiel nielen materiál, z ktorého sú vyrobené, ale tiež široká paleta vzorov a dekorov. Ak vás teda jednofarebné steny začali nudiť, oživte ich štýlovou tapetou. Poradíme vám, ako na to.

Chce to len dobrý nápad

Len v máloktorej domácnosti (s výnimkou tých amerických) nájdete celú miestnosť otapetovanú tým istým vzorom. Toto sme tu mali v predchádzajúcom režime a s radosťou sme takúto „inováciu“ uvrhli do nemilosti. Preto ak vás moderné tapety oslovili, vyberte si jeden kút, prípadne len jednu stenu a spravte z nej dominantu. Tým, čo by vám umelec maľoval na pripravený podklad celý deň, sa môžete kochať už v priebehu pár hodín. Je len na vás, či uprednostňujete motívy grafiky, prírody, kvetov, haute couture či niečo celkom iné. Pri súčasnej ponuke na trhu si určite vyberiete.

Tip: Sú pre vás vzory príliš zložitou záležitosťou? Siahnite po jednofarebných tapetách, ktorými môžete oživiť pokojne aj všetky steny v izbe, prípadne stavte na dvojkombináciu farieb. Ich dôležitou devízou je, že si odtieň overíte priamo na predajni a nehrozí vám sklamanie zo zle namiešanej farby.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Zlepšováky pre malé kúpeľne – na reálnom príklade


Výhody, ktoré vás dostanú

Z hľadiska materiálu použitého na výrobu tapety rozdeľujeme do štyroch hlavných skupín:

  • papierové tapety na stenu
  • vinylové tapety na stenu
  • vliesové tapety na stenu
  • bordúry na stenu

Pri súčasných moderných tapetách vás zaručene osloví ich životnosť. Tú totiž predajcovia odhadujú na 20 – 40 rokov, čo je v porovnaní s klasickou maľovkou veľký krok vpred. Gazdinky posadnuté čistotou presvedčí tiež nenáročná údržba – všetky tapety už bývajú umývateľné. Obávate sa poškrabania či iného poškodenia, napríklad, vašimi najmenšími? Poškodený diel môžete jednoducho demontovať a nahradiť úplne novým. Väčšina tapiet nalepených na stene vám miestnosť nielen zútulní, ale aj zateplí. A pri aplikácii nikdy nenarobíte toľko neporiadku ako práve pri klasickom maľovaní.

Tip: Nikdy nekupujte tapety v množstve vyrátanom na meter štvorcový presne. Ide síce o finančne náročnejšiu záležitosť, nechajte si však rezervu na prípadné opravy počas nasledujúcich rokov.


Mohlo by vás zaujať: Horúce trendy v bývaní: Inšpirujte sa tipmi priamo z veľtrhu nábytku!


Zvládnete to aj sami?

Napriek tomu, že tapetovanie na prvý pohľad môže pôsobiť jednoducho, v skutočnosti by ste sa pri tejto úprave interiéru mohli naozaj zapotiť. Zvlášť bez predchádzajúcej skúsenosti. Tento typ renovácie si totiž vyžaduje veľkú dávku precíznosti a trpezlivosti. Aj zruční tapetári sa totiž zhodujú, že jediná miestnosť im občas zaberie celý deň.

Rady pre odvážlivcov

  • rozmiešané lepidlo nechajte vždy aspoň polhodinku odstáť
  • zo stien vždy demontujte všetky prekážky (zásuvky, vypínače, …)
  • tapetu nestrihajte na chlp presne, nechajte si rezervu
  • lepidlo nanášajte nielen na stenu, ale aj na vnútornú stranu samotnej tapety
  • ak valcom vytlačíte spod tapety prebytočné lepidlo, utrite ho navlhčenou handričkou – nemusíte sa obávať šmúh, tie budú po zaschnutí priehľadné

Mohlo by vás zaujať: Zaujíma vás bývanie? Prečítajte si viac na Môjdome!


Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame