Prerábame byt: Vchodové dvere sú vizitkou domova – ako si ich vybrať?

dvere

diamondsteeldoors.com

Aj keď vchodovým dverám mnoho ľudí neprikladá veľký význam, v komplexnosti vášho príbytku majú nezastupiteľné miesto. Nielen ako deliaca časť vášho súkromia a zvyšných obyvateľov bytového domu či okolitých priestorov. Dvere sú tým prvým, na čom spočinie pohľad vašej návštevy. A zároveň sú jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré k vám nevpustia neželaných hostí. Inšpirujte sa tipmi, na čo všetko by ste pri ich výbere mali prihliadať.

Dizajn zvyčajne vyhráva

Ak sa chystáte rekonštruovať svoj príbytok, výber a objednávku vchodových dverí by ste nemali odkladať. Ich hotovú montáž oceníte najmä v prípade, ak plánujete tiež maľovať či klásť novú podlahu. Prípadný prach pri odstraňovaní starých dverí vám tak nezašpiní čerstvo omaľované steny a pri pokládke plávajúcej podlahy budete môcť robiť všetko na milimeter presne – vrátane líšt. Z týchto dôvodov si preto vopred premyslite, v akom farebnom duchu sa ponesie váš interiér, predovšetkým predsieň. Zvážte tiež, či sa vám hodí viac čiastočná sklená výplň, prípadne lištovanie, profilovanie, či kazet a aké máte požiadavky na bezpečnosť. Otázok, ktorými by ste mali zasypať predajcu, je totiž viac než dosť.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Kuchyňu snov vám dotvorí štýlový obklad


Materiál, materiál, materiál…

Zaujímate sa o vstupné dvere do klasického panelákového bytu? V tom prípade nemusíte riešiť odolnosť dverí voči poveternostným podmienkam – dažďu, mrazu alebo ostrému slnku. Aj napriek tomu však materiál použitý na výrobu vami vybraných dverí zohráva kľúčovú úlohu. Zamerať by ste sa mali predovšetkým na dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Pokiaľ doma nevlastníte súkromné klenotníctvo, oceľ by bola zbytočným luxusom. Akurát by ste na chodbe vzbudzovali prílišnú pozornosť. Dominantou na trhu je stále masívne drevo, cenovo najdostupnejší je plast. Ten sa síce ľahko udržiava, priveľkú službu z hľadiska bezpečnosti a trvácnosti vám však rozhodne neurobí. Ďalšou možnosťou sú tiež hliníkové dvere, prípadne kombinácia dreva a hliníka. Spomenuté dva varianty sa síce pýšia vlastnosťami, ktoré zákazník od kvalitných dverí očakáva, daňou za to je ale vyššia cenová kategória.

Bezpečnosť nadovšetko

Paradoxom súčasného trhu je, že za cenu vchodových dverí s klasickým zámkom sú dostupné už aj tie, ktoré sa pýšia nálepkou „bezpečnostné“. Ak ale listujete v katalógoch, nezabudnite k zobrazenej sume pripočítane ešte približne dve stovky eur – presne v takejto relácii sa totiž pohybuje montáž. Pri objednávke dôkladne zvážte nasledovné kritériá:

  • bezpečnostná trieda – voľte od trojky smerom nahor
  • požiarna odolnosť – zvyčajne buď 30, 45 alebo 60 minút
  • počet istiacich bodov
  • protihlukový uzáver – úroveň hluku, ktorý neprestúpi dvermi (37, 39 alebo 42dB)
  • materiál povrchu dverí – lamino, prírodná dýha, drevený masív

Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú pravú kuchynskú linku?


Dôležité príslušenstvo

Okrem istiacich bodov urobíte svoj domov bezpečnostným aj vhodne zvolená vložka s kľúčmi alebo retiazka. Samozrejmosťou by malo byť tiež kvalitné kovanie s vonkajšou kľučkou, ktorú nie je možné stlačiť. V prípade, že vám v domácnosti pobehujú deťúrence, myslite na ne pri umiestnení priezorníka. Pokojne si nechajte namontovať až dva v rôznych výškach. Ušetríte si tak nemilé prekvapenie v podobe otvorenia dverí vašimi najmenšími úplne cudzím ľuďom.

Zdroj: diamondsteeldoors.com, diamondsteeldoors.com, Johnny
Odporúčame