Prerábame byt: Zlepšováky pre malé kúpeľne – na reálnom príklade

rekonštrukcia

em

Chystáte sa prerábať kúpeľňu, ktorá je taká malá, že sa v nej ledva otočíte? Hoci dnešný trend diktuje priestorovú veľkorysosť, ku každodennej hygiene nám toho v konečnom dôsledku až tak veľa netreba. Nezúfajte a inšpirujte sa trikmi, ako dodať druhý dych aj celkom maličkej kúpeľni spojenej s toaletou. Pri správnych kombináciách ju zväčšite aspoň opticky. Poradíme vám ako na to aj za pomoci fotiek reálnej rekonštrukcie.

Biela nepatrí len do nemocnice

Ak túžite po očnom klame v podobe rozšírenia priestoru, biela farba v kombinácii s dobrým svetlom je tá pravá voľba. Hodí sa však ako liek nielen pre klaustrofobikov, ale aj gazdinky posadnuté čistotou. Vodný kameň totiž na bielych obkladačkách vidno naozaj iba pozorným skúmaním. Súčasné biele obklady svojimi rozmermi a dizajnom navyše spĺňajú nároky elegánov a milovníkov luxusu.


Mohlo by vás zaujať: Horúce trendy v bývaní: Inšpirujte sa tipmi priamo z veľtrhu nábytku!


Obkladačky nemusia byť všade

Aby ste sa pri sprchovaní necítili ako v uzavretom komíne, kachličky umiestnite na stenu len do tej výšky, pokiaľ vám špliecha voda. Od stropu smerom nadol vynechajte aspoň dva rady obkladačiek. Vzniknutý priestor oživte kontrastnou farbou. Uvidíte, že pocit stiesnenosti a suchopárnosti raz-dva pominie.

Neoceniteľný kontrast

Na vytvorenie harmónie sa ladenie farieb typu tón v tóne hodí skôr do veľkých kúpeľní vnímaných ako oázu oddychu a relaxácie. Pre funkčnú kúpeľňu dizajnéri radia ostrý kontrast. Nechajte preto vyniknúť sprchový kút použitím tmavšieho priehľadného skla. Ak ste zostali verní bielej v prípade obkladu aj sanity, kontrastnú zvoľte aj dlažbu, spolu s doplnkami ako držiak na kefky či dávkovač tekutého mydla.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Kuchyňu snov vám dotvorí štýlový obklad


Nebojte sa výklenkov

Ak máte v kúpeľni vybudované výklenky, vnímajte ich ako veľké plus. Poskytnú vám dostatok miesta na odloženie hygienických potrieb a kozmetiky bez toho, aby ste museli zháňať a montovať ďalšie poličky.

Po rekonštrukcii Biely obklad bol v prípade nami spomínanej rekonštrukcie zachovaný, čím sa ušetrili nemalé výdavky navyše. Stena však v rovnakom odtieni nezostala, bola oživená červenou. Nutnosť poličky vyriešil vybudovaný výklenok. Interiér však oživilo aj tmavšie sklo sprchovacieho kútu.

Zrkadielko, zrkadlo…

Zrkadlová plocha v kúpeľni nie je len nevyhnutným inventárom, ale aj výborným optickým pomocníkom. Šetriť ňou v malej kúpeľni preto rozhodne nemusíte, práve naopak. Praktickým riešením je nie príliš hlboká skrinka, do ktorej zmestíte všetko, čo nechcete mať vystavené na očiach. Voľte dvierka, ktoré nie sú delené a otvárajú sa len do jednej strany. Po celej rozlohe ich spredu doplňte zrkadlom – zabijete tak dve muchy jednou ranou.

Po rekonštrukcii Bielu sanitu a biele obkladačky oživili doplnky v kontrastnej červenej. Zrkadlová plocha je umiestnená na skrinke hlbokej cca 10 cm. Spĺňa tak účelnosť aj optický bonus.

Fixujte, čo sa dá

Ak búrate a renovujete kúpeľňu od základov, vyčleňte si v rozpočte prostriedky na dômyselný fixačný systém. Umývadlo ani záchodovú misu nenechávajte voľne v priestore, ale ukotvite ich na stenu. Ide síce o finančne náročnejšiu záležitosť, odmenou vám však bude pár centimetrov štvorcových navyše. A tie sa v maličkej kúpeľni rátajú dvojnásobne.

Po rekonštrukcii Keďže obklad zostával pôvodný (po asi 5-ročnej rekonštrukcii), s WC misou sa takisto nehýbalo. Závesný systém by však určite ušetril ďalšie miesto. Všimnúť si ale možno podlahu, ktorá bola vymenená za kontrastnú červenú. Za zmienku stojí tiež fakt, že takéto jednoduché úpravy aj s cenou odvedenej práce, batériami a ďalšími doplnkami nepresiahli 1500 eur.
Zdroj: em, plnielanu.sk, Johnny
Odporúčame