Prestaňte odkladať veci na neskôr: Využívajte svoj čas naplno!

Businessman

thinkstockphotos.com

Až chorobné odkladanie dôležitých vecí a riešenie maličkostí, ktorým pridávame na dôležitosti, nás pripravuje o radosť z práce, efektivitu a uberá nám na spokojnosti so životom. Prokrastinácia začína byť nesmierne vážnym problémom, ktorý sa má tendenciu zhoršovať a dokonca ohrozovať zdravie. Preto jej potrebné povedať STOP skôr, ako sa z nej stane „pracovná metóda“.

Stanovte si ciele

Prokrastinácia sa často vyskytuje v prípadoch, ak nemáte presne stanovené, čo chcete dosiahnuť. Nielen na deň, ale aj na mesiac, rok a viac. Ak máte jasne vytýčené ciele, ktoré vás motivujú, pomalými krokmi sa snažíte k nim dopracovať. Naplánujte si hlavné méty aj cestu k nim. Bez správneho smeru totiž môžete prokrastinovať celý život.

Oddychujte

Podľa psychológov môže byť akútna prokrastinácia aj odpoveďou na prepracovanosť. Telo nám samé signalizuje, že už nie je ochotné sa sústrediť a efektívne pracovať. Odkladanie úloh sa preto často dotýka workoholikov. Neustále pracujú, no miesto sústreďovania sa na jednu vec, spravia milión iných a pritom sa tvária, že majú stále veľa roboty. Oddych kompenzujú nezmyselnými aktivitami miesto plnohodnotného odpočinku. Tým sa zacyklia v nezdravom stereotype. Ak máte pocit, že si potrebujete oddýchnuť, oddychujte.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý deň v práci: Vieme, ako ho budete mať aj vy!


Eliminujte vzruchy

Prokrastinácia je chorobou 21. storočia hlavne preto, že nás neustále atakuje príchod nového e-mailu, telefonátu, sms, alebo len poznámky na sociálnej siete, či prípadne aktuálna potreba kontrolovať nové správy a odpovedať na ne. Vypnite si mobil, alebo ho dajte na tichý režim. Osloboďte sa od neustáleho klikania na počítači. Na tieto činnosti si vyhraďte presne určený čas. Pozor, nie počas prestávok. Tým by ste ich predlžovali a stratili by efekt. Zrazu zistíte, že na každý e-mail  netreba odpovedať hneď a správy zo sociálnych sietí tiež počkajú. Budete mať porobenú prácu skôr a s omnoho lepším pocitom.

Sústreďujte sa na jednu vec

Multitasking sa síce ukazoval ako dokonalý pracovný nástroj, no vedie viac k prokrastinácii, ako k efektivite. Snažte sa vždy jednej veci venovať maximálnu pozornosť a doviesť ju do konca. Až následne začnite s ďalšou. Tým prestanete mať pocit, že neustále niečo robíte a frustrujúco sa vám nič nedarí dotiahnuť do konca.


Mohlo by vás zaujať: Stresujúca práca je nebezpečný hazard: Spôsobuje choroby a rýchlejšie starnutie


Skúste techniku Pomodoro

Ide o bloky trvajúce 25 – 30 minút. To je podľa psychológov čas, kedy sa náš mozog dokáže maximálne sústrediť. Potom prichádza blok 5 – 10 minútovej prestávky, kedy úplne vypnete. Vďaka tomuto budete omnoho efektívnejší, akoby ste strávili niekoľko hodín prácou bez prestávky.  Navyše vás trochu bude tlačiť čas, takže všetko pôjde rýchlejšie.

Začnite tým najhorším

Najmenej príjemné úlohy vykonajte na začiatku dňa. Kým máte najviac sily. Pretože práve odkladanie najťažších a najnepríjemnejších úloh vyvoláva neustále napätie v našej mysli. Nedokážete sa sústrediť na úlohy, keď máte na pamäti, že vás niečo závažné čaká. Preto sa venujete veciam, ktoré si nevyžadujú plné sústredenie a nasadenie.


Mohlo by vás zaujať: 6 drobností, ktoré vám môžu predĺžiť život: Buďte vďaka nim dlhšie fit!


Nezačínajte deň kontrolou e-mailov

Ak ste si naplánovali deň, nezačnite kontrolu e-mailov. Záplava správ, odpovedanie na ne a riešenie nových otázok vám poriadne naštrbí harmonogram a vy začnete odkladať veci, ktoré ste v ňom chceli urobiť. Zrazu robíte veci, o ktoré vás žiadal niekto iný, a nie svoje vlastné.

Postupujte krok za krokom

Najčastejším dôvodom odkladania dôležitých vecí je pocit, že sú príliš náročné. Zabudnite na to a jednoducho začnite. Krok po kroku, s prestávkami a nemyslite na nič iné, iba na dôkladný postup v práci. Nezaoberajte sa náročnosťou úlohy, ale snažte sa nájsť v nej záľubu. Vtedy nebudete mať pocit, že ju chcete odložiť, ale naozaj urobiť.


Aké skúsenosti s prokrastináciou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame