Prestaňte „píliť drevo“: Čo je príčinou chrápania a ako s ním možno skoncovať?

Spánok

freedigitalphotos.net

Chrápanie je terčom mnohých vtipov a obyčajne sa považuje za prejav hlbokého spánku. Často však ide o viac, ako o ďalšiu noc strávenú na gauči so štupľami v ušiach. Nejde iba o nepríjemný problém pre vedľa spiaceho partnera, ale i vážne ohrozenie vášho zdravia. Riešením môže byť pretlaková terapia, ale i operácia nosohltanu či obyčajná zmena životosprávy.

Prečo chrápeme?

Chrápanie spôsobuje prekážka pri dýchaní, ktorá má podobu anatomickej anomálie v nose alebo hrdle. Čiastočné obmedzenie dýchacích ciest počas spánku vyvoláva tkanivo mäkkého podnebia, respektíve jeho ochabnutie. V tom tkvie podstata celého chrápania, pričom príčin vzniku tohto stavu je hneď niekoľko. Sú k nemu náchylnejší fajčiari, ľudia s nadváhou, pravidelní konzumenti alkoholu, ale i tí, ktorí berú prášky na spanie. Na možnosť výskytu spánkových porúch dýchania často upozorňuje aj znížená činnosť štítnej žľazy alebo takzvaná akromegália, ktorú sprevádza nadmerné zväčšenie okrajových častí tela (ruky, nohy, nos, pery, jazyk).


Mohlo by vás zaujať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Škodlivé výpadky dýchania

Vo vážnejších prípadoch môže chrápanie spôsobiť výpadky dýchania, kedy sa chrápajúci nenadýchne jednu celú minútu. Prestávky v dýchaní, čiže spánkové apnoe, má negatívny vplyv na kardiovaskulárny a hormonálny systém, kvôli čomu bunky tkanív starnú rýchlejšie. Nejde teda len o to, že vás na druhý deň bolí hlava a vy sa cítite unavení. Často sa nevedomky vystavujete vysokému krvnému tlaku, dokonca i infarktu a porážke.

Usteľte si v spánkovom laboratóriu

Ak počas noci chrápete a objavujú sa u vás prestávky v dýchaní, môžete sa hlásiť v spánkových laboratóriách v Košiciach, Martine a Bratislave. Jedna odborná konzultácia vás vyjde približne na 25 eur. Vyšetrenie spočíva v tom, že pacient v laboratóriu strávi noc, pričom sa sníma viacero parametrov cez aktivitu mozgu, očí, svalstva brady, chrápanie, okysličovanie, poloha tela a aktivita srdca. Výsledky sledovaní sa vyhodnocujú každých tridsať sekúnd spánku a následne sa stanoví liečebný postup. Prvoradá je nemedikamentózna liečba, ktorá súvisí so správnou životosprávou a pravidelným spánkovým rytmom. Po dohode s lekárom je pri ľahších formách možná aj operácia mäkkého podnebia. Týmto zásahom sa zväčší priestor v horných dýchacích cestách a odstránia sa mandle a čapík. Dobrovoľným rozhodnutím ísť pod nôž však riskujete zjazvenie a to, že sa vám chrápanie vráti.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Populárna pretlaková terapia

Čoraz obľúbenejšia je medzi „chrápačmi“ pretlaková terapia. Ide o liečbu miernym tlakom vzduchu, ktorý prúdi cez nosovú masku do horných dýchacích ciest. Tento tlak pôsobí ako pneumatická dlaha, zatláča jazyk na svoje miesto a bráni mu v pohybe smerom k zadnej stene nosohltanu. Človek vďaka tejto metóde zatvorí ústa, prestane chrápať a zabezpečí organizmu dostatočné okysličenie krvi. Výsledkom by mala byť nielen definitívna bodka za chrápaním, ale i postupná úprava srdcovocievneho systému. Na trhu existuje niekoľko rozličných značiek pretlakových prístrojov a masiek, pričom sa musíte „udrieť“ po vrecku – ceny sa pohybujú od 800 do 2000 eur.

Chrápania vás zbaví i správna poloha

Pokiaľ nie je vaše chrápanie chronické a nevyžaduje si návštevu lekára, spoľahnite sa na niekoľko domácich rád. Keďže k chrápaniu dochádza väčšinou vtedy, keď ležíte na chrbte, mali by ste pri zaspávaní zvoliť tú správnu polohu. Vyskúšajte si ľahnúť na bok, a to podložením vankúšika k bruchu, na ktorý sa pozvoľna opriete. Ak chcete, aby sa partner vedľa vás vyspal, spite s vyššie položenou hlavou. Veľa robí aj suché prostredie, preto nezabudnite na zvlhčovanie vzduchu v miestnosti. Pred tým, ako sa rozhodnete ísť do postele, vypite pohár vody, ktorý zvlhčí vaše dutiny a nebude vás pokúšať dýchať ústami.


Máte problémy s chrápaním? Ako sa s ním snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame