Prežite dlhý let v zdraví a dobrej nálade: Poradíme vám, ako na to!

Let

sxc.hu

Medzikontinentálne lety už dnes nie sú v živote Slovákov takou zriedkavou udalosťou ako kedysi. Ceny leteniek výrazne klesli a tak si ich môže dovoliť oveľa viac ľudí. Dlhé, niekedy až desať a viac hodinové lety, sú však pre váš organizmus, ale aj psychiku stále veľkou skúškou. Poradíme vám, ako sa na takúto cestu pripraviť a v rámci možností si ju aj užiť a neminúť pritom množstvo peňazí.

To správne sedadlo

Ak si môžete vybrať miesto na sedenie, vyberajte rozumne. Chcete viac priestoru na nohy? Zvoľte si sedadlo pri únikovom východe. Vyhnite sa sedadlám pri toaletách, neustála premávka ľudí a zvuky vás môžu rušiť pri spaní.

Nech nič netlačí

Budete hodiny sedieť na jednom mieste, preto dajte na prvé miesto pohodlie a pokojne si oblečte to najpohodlnejšie, čo doma máte. Ak vás čaká na letisku niekto, na koho chcete zapôsobiť, prezlečte sa hneď po prílete na letisko na toalete.


Tiež by vás mohlo zaujať: To je ale výkon: Osemdesiatnička po kolapse pilota pristála s lietadlom!


Skromná príručná batožina

Súčasťou dlhých letov neraz býva aj prestupovanie a s tým spojený čas strávený na letisku. Preto odľahčite svoju príručnú batožinu na minimum. Chodiť s ťažkou taškou či zbytočne veľkým kufrom je oštara.

Pozor na žily

Zmena tlaku a dlhé sedenie sú pre vaše žily – najmä na nohách, zaťažkávajúcou skúškou. Ak sa chcete vyhnúť problémom, dajte si pred odletom špeciálne sťahujúce punčochy a robte si počas letu pravidelné prechádzky s menším rozcvičením.

Dostatok vlahy

Vzduch v lietadle je enormne suchý, preto môžete predpokladať, že budete oveľa viac túžiť po vode. Ak sa vám nechce stále preháňať letušku či vstávať (najmä pri nočných letoch), kúpte si ešte na letisku (ale za kontrolou príručnej batožiny) fľašu s vodou. Ak chcete ušetriť, doneste si fľašu vody so sebou, ale pred kontrolou ju vylejte či vypite. S prázdnou fľašou nemajú pracovníci bezpečnosti žiadny problém. Takmer na každom letisku sú už fontánky s vodou, kde si ju bez problému opäť a opäť napustíte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Top cestovateľské zážitky v roku 2012: Tieto miesta musíte vidieť!


Jedlo radšej vlastné

Hoci pri dlhých letoch je ešte vždy zväčša jedlo v cene letenky, jeho kvalita býva neraz dosť zlá. „Mnoho letušiek pre toto jedlo priberá, je plné karbohydrátov. Ja sama si už na palubu nosím radšej vlastné,“ prezradila letuška Eva. Dobrá plnená bageta, krekry so syrom, nakrájané ovocie či banán – to všetko vám poslúži viac ako jedlo, ktoré servíruje väčšina leteckých spoločností.

Hebká pleť

Spomínaný suchý vzduch ju enormne vysušuje. Pribaľte si do príručnej batožiny malé balenie krému, prípadne nejaké vzorky. Počas cesty vám zvlhčenie pleti padne určite dobre. Ak máte citlivé oči, nezabudnite na umelé slzy.

Pohodlie nadovšetko

Ak chcete spať, nezabudnite sa vyzbrojiť – zoberte si špeciálny vankúšik v tvare podkovy a nezabudnite na sluchátka s relaxačnou hudbou, či na štuple do uší. Nie všetky aerolínie vám ich dajú zadarmo, ale nespokojnému bábu, ktoré plače a plače, to nevysvetlíte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Na tohtoročnej dovolenke ušetríte: Hovory a sms zo zahraničia budú lacnejšie!


Pohár vína?

Niektoré aerolínie alkohol dávajú zadarmo, iné ho predávajú a ďalšie ho na palube neservírujú vôbec. Ak vám pohár vína pomáha uvoľniť sa a zaspať, môžete to vyriešiť pred odletom v kaviarni alebo v duty free shope. Ak si budete chcieť nalievať v lietadle, buďte diskrétni. Letušky by pre to nemuseli mať pochopenie. Ale, ako sa hovorí, čo oči nevidia, to srdce nebolí.

Buďte pripravení

Nespoliehajte sa na to, že budete mať vlastnú obrazovku. Niektoré lietadlá ich majú, ale stále lieta dosť aj bez nej, preto buďte vybavený knihou, časopismi, hudbou, tabletom s hrami atď. Niektorým ľuďom sa v lietadle aj dobre pracuje.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Maroš
Odporúčame